Танок світла. Як виникає полярне сяйво

Що таке полярне сяйво?

Полярне сяйво – видовищне оптичне явище у верхніх шарах атмосфери. Під час нього виникає кольорове світіння окремих ділянок нічного неба, що рухається та швидко змінюється.

Відео: Ozzo Iceland

Як виникає полярне сяйво?

Коли перетинаються магнітні поля Сонця, вони деформуються та перекручуються, внаслідок чого виникають сонячні плями. У центрі Сонця температура становить 15 мільйонів градусів за Цельсієм. А оскільки температура на його поверхні піднімається і падає, воно ніби закипає та з’являються  бульбашки. 

Частинки з них виходять через сонячні плями на поверхню та проникають  у потік іонізованих частинок – так званий сонячний вітер. Він прямує до Землі і проходить через її магнітне поле, де частки змішуються з атомами та молекулами кисню, азоту та інших елементів. Це і призводить до виникнення кольорового сяйва на полюсах Землі. 

Якого кольору буває?

Під час полярного сяйва можна побачити рожевий, зелений, жовтий, синій, фіолетовий, а іноді й оранжевий та білий кольори.  Зазвичай, коли частки стикаються з киснем, утворюються жовте та зелене світло. А від взаємодії з азотом утворюється червоний, фіолетовий, а іноді й синій колір.

Відео: Maciej Winiarczyk 

Впливає на кольори і висота. Зелені вогні, як правило, з'являються на висоті до 240 км; червоний – вище за цю позначку; блакитний - на висоті до 96,5 км; фіолетовий і пурпуровий - більше цієї позначки.

Де можна побачити полярне сяйво?

Побачити кольорові вогні у небі можна на Алясці,  у північній Канаді, Норвегії, Ісландії, Швеції та Фінляндії.

Відео: Maciej Winiarczyk 

 

Видно полярне сяйво і з космосу. Зокрема дивовижне фото із зеленим та рожевим примарним світлом зробив з МКС астронавт Александр Герст. 

Коли можна побачити полярне сяйво? 

Спостерігають за танком світла у небі зазвичай зимою. Також для милування полярним сяйвом можна обрати вересень, жовтень, березень та квітень. Найяскравіше воно проявляється протягом двох днів після активності сонячних плям.

Відео: Ozzo Iceland 

 

 

  

 Полярне сяйво за межами Землі

Космічні дослідники NASA стверджують, що полярне сяйво можна побачити і  далеко за межами Землі – на інших планетах Сонячної системи.

 

Зокрема схоже оптичне явище може виникати на Сатурні та Юпітері. 

Відео: NASA 

Дізнатися більше