Убивча краса. Цікаві факти про вулкани

80% поверхні нашої планети мають вулканічне походження. Як же формуються ці небезпечні велетні та чому вибухають? 

Як формуються вулкани?

На кожному континенті є вулкани, навіть в Антарктиді. Наразі близько 1500 вулканів вважаються потенційно активними. 

Більшість вулканів у світі формуються уздовж кордонів тектонічних плит Землі. Коли вони стикаються, одна може найти на іншу. Низхідна земна маса занурюється глибше, температура і тиск піднімаються, випускаючи воду зі скель. Вона знижує температуру плавлення верхньої породи та утворює магму, яка може прокласти собі шлях, вириваючись назовні, та викликати пробудження вулкана. 

Вулкани також можуть виникати через "мантійний плюм" - дуже гарячі ділянки породи всередині Землі.

Температура лави, що виривається назовні, може сягати 1250 °C, а тому вона може спалити все на своєму шляху. Скляний термометр, занурений у лаву, просто розплавиться. 

Де розташовані вулкани?

Близько 75% активних вулканів світу розташовані в зоні Тихоокеанського вогняного кільця, що тягнеться від південного краю Південної Америки через західне узбережжя Північної Америки до Японії та Нової Зеландії. 

350 мільйонів осіб у світі, або щодвадцята людина, живуть в межах "діапазону небезпеки" активного вулкана. 

Чи не найвідоміше в історії виверження вулкану Везувій. Воно повністю знищило місто Помпеї на півдні Італії 79 року нашої ери.  Дим та токсичний газ викидалися на висоту у понад 30 кілометрів і невдовзі накрили усе місто. Лише за ніч Помпеї і тисячі його жителів буди поховані під товстою ковдрою попелу та лави.

Тіла скам’янілих людей і тварин, які загинули внаслідок нищівної сили природи, і досі продовжують знаходити археологи. Вони померли за лічені секунди від температури  близько 300 градусів за Цельсієм. 

Найсмертельніше виверження вулкана в сучасній історії сталося 1815 року на горі Табора в Індонезії. На місці виверження утворився кратер завширшки майже 6,5 км та глибиною понад кілометр. Шлейф попелу та газу викидався на десятки кілометрів у небо. 

Саме виверження вбило близько 10 тисяч людей, ще до 80 тисяч осіб померли від голоду та хвороб. Вулканічний попіл і кислота, що вивільнилися в атмосферу, затуляли Сонце і збільшили відбивальну здатність Землі, охолоджуючи її поверхню. Це призвело до так званого Року без літа - аномально холодної погоди у Європі та Північній Америці. 

А от найгучніше виверження вулкана сталося у 1883 році. Під час виверження Кракатау в Індонезії  вивільнилося 200 мегатронів енергії, що еквівалентно 15 тисячам ядерних бомб.  Це спричинило найгучніший звук в історії людства. 

Чи можна передбачити виверження вулканів?

Про ймовірність виверження вулкана можуть свідчити невеликі землетруси чи збільшення викидів газу. Утім, назвати точну дату та час виверження неможливо. 

Дізнатися більше