Відкриті кордони: рік безвізу з ЄС у цифрах

12 липня, 15:57

Рік тому українці отримали довгоочікуваний безвізовий режим з Європейським союзом. 11 червня 2017 року безвіз із країнами-членами Шенгенської угоди набув чинності. Більшість скептиків говорили про те, що українцям навіть і без віз не вистачатиме грошей для подорожей Європою, однак цифри свідчать про інше – після введення безвізового режиму кількість поїздок українців до ЄС зросла на декілька мільйонів.

Раніше для поїздки до Європи потрібно було подати чималий пакет документів та сплатити консульський збір, ще й довгий час чекати на візу. Тепер для перетину кордону потрібно лише мати чинний біометричний закордонний паспорт і змогти підтвердити мету поїздки на КПП, адже відсутність візи не дає права навчатися та працювати. 

Після відкриття кордонів українці масово почали отримувати біометрику, спричинивши величезні черги. За 2017 рік було оформлено близько 4 мільйонів паспортів, за 2018 – 2 мільйони. Загалом же, станом на травень цього року в Україні близько 8,5 мільйона людей мають біометричні закордонні паспорти.

Безвізовий режим відкрив Україні кордони 26 країн Євросоюзу (крім Ірландії та Великої Британії). Також візи для українців скасували Ісландія, Норвегія, Ліхтенштейн та Швейцарія, які не є членами ЄС.

Загалом від 11 червня 2017 року на виїзд до ЄС українці перетнули кордон понад 20 мільйонів разів.

З них 555 тисяч громадян виїхали до Євросоюзу без віз.

 • Найбільше українців скористались автомобільним транспортом – 357 тисяч виїздів.

 • Також 198 тисяч українців для подорожей до ЄС скористались авіатранспортом.

 • Лише 41 особа їздила до Європейського союзу кораблем.

Найпопулярніші напрямки серед українців на авто: 

 • Румунія - 135 тисяч

 • Польща - 118 тисяч

 • Угорщина - 67 тисяч

 • Словаччина - 37 тисяч

Однак 5 липня Європейський парламент ухвалив нові правила, що стосуються безвізового режиму із країнами, які не є членами ЄС. За новими правилами для виїзду до Євросоюзу потрібно буде:

 • Пройти обов’язкову реєстрацію, яка коштуватиме 7 євро
 • Вказати країну першого в’їзду
 • Пройти перевірку на звинувачення у таких кримінальних злочинах, як сексуальна експлуатація людей, торгівля людьми, тероризм тощо
 • Пройти перевірку на перебування в будь-яких зонах конфлікту протягом останніх 10 років
 • Пройти перевірку на перебування у міжнародному розшуку

Крім Європейського союзу, протягом останніх двох років Україна узгодила безвізи зі ще кількома країнами. Так від 1 січня 2018 лише з біометричним паспортом можна буде поїхати до ОАЕ, 6 лютого було ухвалено угоду про безвіз із островами Антигуа та Барбуда, а 20 березня – з Катаром.

У МЗС також обіцяють, що найближчим часом українцям відкриють кордони Бахрейн, Кувейт, Оман, Саудівська Аравія, Македонія, Уругвай, Перу, Таїланд, Мексика, Колумбія та ще чимала кількість острівних країн. Завдяки таким угодам український паспорт здійснив рекордний стрибок в рейтингу та нині посідає 24 місце, маючи безвізовий режим із 90 країнами.