Втома, біль і температура. Звідки беруться симптоми грипу

9 січня, 17:34

Грип – спричинене вірусом гостре респіраторне захворювання, яке може підхопити будь-хто. Висока температура, головний біль, ломота у м’язах і суглобах, загальна слабкість у тілі – неприємні симптоми цього захворювання.

Однак чому вони виникають

Вірус грипу зазвичай викликає інфекцію у дихальних шляхах, носі, горлі та легенях. Вірус вдихається або передається через руки до слизових оболонок рота, носа або очей. Згодом він пересувається дихальними шляхами та зв’язується з епітеліальними клітинами, які вкривають дихальні шляхи легенів.  

Коли вірус опиняється всередині клітини, він захоплює механізм вироблення білка, аби генерувати власний вірусний білок та множити вірусні частки. Після утворення зрілих вірусних часток вони виходять з клітини та проникають у сусідні, все більше заражуючи організм 

І хоча від грипу найбільше страждають дихальні шляхи, частина симптомів грипу насправді викликана реакцією імунітету людини на вірус. Участь у цьому беруть молекули цитокіни та хемокіни. 

Під час захворювання в організмі активується інтерлейкін-1 (різновид цитокіну, що активується під час запального процесу в організмі) – молекула, важлива для розвитку Т-клітин – убивць вірусу.  Однак, крім цього, інтерлейкін-1 впливає на температурний центр у мозку. Це може призвести до підвищення температури, лихоманки та головного болю. 

Також вироблені цитокіни допомагають знищенню вірусу в легенях. Але на додачу це може викликати втрату апетиту, слабкість та втому під час грипу чи застуди. 

Поширеними симптомами грипу є біль у м’язах – стає важко рухатися, а ноги немов "стають ватяними".  Дослідження встановили, що інфекція грипу призводить до збільшення експресії генів, що руйнують м’язи, та зниження експресії генів, які нарощують скелетні м’язи ніг. 

Інфекція грипу фактично може завадити вам нормально ходити і зробити ваші ноги знесиленими. Такий ефект є тимчасовим для молодих людей – до того часу, коли інфекція буде подолана. 

А от у хворих людей похилого віку наслідки можуть бути значно гіршими – через ускладнення від грипу вони можуть бути більш схильними до падінь і навіть стати непрацездатними на тривалий час.  

Профілактика захворювання на грип:

  • вакцинація
  • уникання скупчення людей
  • регулярне миття рук з милом
  • повноцінне харчування
  • провітрювання приміщення
  • повноцінний сон та відпочинок 

Дізнатися більше