Як забруднене повітря шкодить організму людини

                

9 з 10 осіб дихають забрудненим повітрям, а сім мільйонів людей щорічно гинуть від хвороб, спричинених ним. Про це свідчить статистика ВООЗ. Повітря, без якого людям не вижити, у 21 столітті стало водночас спасінням і загрозою. Як забруднення повітря впливає на людський організм - дивіться у ТСН stories.

Повітря, яким дихають мешканці сучасних міст, містить багато шкідливих речовин, зокрема:

  • Діоксид сірки
  • Діоксид азоту
  • Озон (наземний рівень)
  • Тверді частки (PM)
  • Метали (свинець, ртуть, миш'як)

                

Забруднювачі на кшталт діоксиду азоту та твердих часток є продуктами вихлопних газів. А діоксид сірки утворюється від спалювання корисних копалин. Натомість тверді частки - це елементи та краплі рідини, які перебувають в зваженому стані у повітрі, і можуть складатися з кислот, металів та інших елементів. 

Мозок

Якщо вагітна жінка дихає забрудненим повітрям, це негативно впливає на розвиток мозку плоду.  Брудне повітря також призводить до порушення когнітивних здібностей та підвищує ризик нейродегенеративних захворювань.

Психіка

У людей, які дихають сповненим хімічними сполуками повітрям, зростає ризик проблем із психікою. 2018 року американські дослідники встановили, що воно може навіть призвести до суттєвого зростання рівня злочинності. 

Дихальна система

Брудне повітря затримує нормальний розвиток легень у дітей, сприяє суттєвому зменшенню функціональності легень та збільшує ризик захворіти на астму.

Підшлункова залоза

Можуть виникнути проблеми й з підшлунковою залозою.  Так, зокрема, забруднене повітря збільшує загрозу занедужати на цукровий діабет 2 типу. Останній може суттєво скоротити тривалість життя. 

Репродуктивна система

Дихання забрудненим повітрям зменшує ймовірність запліднення, збільшує шанси викидня та проблем з розвитком плоду, і може призвести до передчасних пологів.

Серцево-судинна система

Через забруднене повітря збільшується також ризик серцево-судинних захворювань, зокрема інсульту та атеросклерозу. Можливе також виникнення проблем з серцевим ритмом. 

Кров

Ультрадисперсні частинки, що містяться в брудному повітрі, легко потрапляють до організму людини. Вони можуть викликати підвищене утворення тромбоцитів та призвести до утворення бляшок у кровоносних судинах.

                

В Україні, відповідно до даних Центральної геофізичної обсерваторії ім. Бориса Срезневського, найзабрудненішими містами є:

  • Маріуполь
  • Одеса
  • Луцьк
  • Кам'янське
  • Дніпро

Найчистіше повітря у Горішніх Плавнях. 

У світі ж найзабрудненішим містом є Гваліор – четверте за величиною місто  індійського штату Мадх'я-Прадеш. Найчистіше повітря у шведському Бредкалені.

Дізнатися більше