Пластик знищує планету: як це спинити

Партнерський Матеріал

_____

Сучасне життя важко уявити без пластику. Проте цей матеріал становить величезну загрозу для довкілля. Через пластикове забруднення гинуть тисячі тварин, а для того,  щоб розклалася одна пляшка, потрібно не менше 450 років. Дивіться більше у ТСН stories. 

ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ

За рік у світі виробляють близько 300 мільйонів тонн пластику - 78% з цієї кількості не переробляється. Від 1.15 до 2.41 мільйонів тонн пластику зазвичай опиняється у водах світового океану.
74% пластику надходить до водойм у період від травня до жовтня. Більша частина потрапляє з 20 найзабрудненіших у світі річок, 15 з яких розташовані у Азії.

НАСЛІДКИ

Забруднення океану пластиком щороку вбиває мільйони тварин. Від нього вже постраждали майже 700 видів. Так, пластик нерідко знаходять у шлунку мертвих альбатросів, черепах, китів та інших істот.
Велику загрозу для здоров'я людей і тварин становить мікропластик - діаметр його частинок є меншим за 5 міліметрів. Він не лише накопичується у морі - його вже можна знайти у їжі людей, у воді та навіть у повітрі.

ЯК БОРОТИСЯ

Проблему забруднення пластиком намагаються вирішити на світовому рівні. Так, 2018 року ООН спільно з Фондом Еллен МакАртур оголосила про глобальне зобов'язання "Нова економіка пластику". Його вже підписали понад 290 організацій.
До вирішення питання забруднення пластиком долучаються і представники бізнесу. Так, компанія Кока-Кола розробила стратегію "Світ без відходів", аби до 2030 року збирати та переробляти 100% упакування від продукції, яку вона випускає на ринок. 
В Україні ж стратегія "Світ Без Відходів" стартувала з масштабної інформаційної кампанії, головними героями якої стали кумедні створіння. Вони мають свої повчальні історії та переслідують спільну мету - навчити українців відповідально поводитися з відходами.
Так, Павучиха Поліна навчає основам сортування, Русалка Марина закликає до подальшого перероблення відходів. Черв’як Леонід вчить робити компост. Голуб Роберт виступає проти спалювання відходів. А Робот Зеро, своєю чергою, пояснює, як їх мінімізувати.

ПЕРЕРОБЛЕННЯ ПЛАСТИКУ

З пластику, що вже був у вжитку, можна повторно створити безліч виробів - від пляшок для води, соку та молока до сміттєвих пакетів. Щоб пластик потрапив на переробку, у багатьох країнах впроваджено спеціальні системи сортування. 
В Україні також впроваджується система сортування відходів різного типу, для того, щоб вони не потрапили на сміттєзвалище, а пішли на переробку. Можна також доправити пластик до пункту прийманння вторинної сировини.
Проте варто пам'ятати, що переробляти можна далеко не всі вироби з пластику. Щоб зрозуміти, що можна сортувати на перероблення, слід знайти на виробі маркування – трикутник зі стрілочками, всередині якого має бути цифра, а під ним – літери.
Найпоширеніший в Україні пластик PET 1, HDPE 2, LDPE 4, PP 5 та PP6. Його можна використати для повторного виготовлення виробів. Якщо ж немає ні цифр, ані літер, упакування не підлягає переробленню. Не використовують повторно й PVC 3 - він містить хлор.
Життя в стилі еко стає справжнім світовим трендом. Люди, розуміючи загрози для нашої планети, стають відповідальнішими - зменшують споживання, сортують відходи, віддають їх на переробку та радо використовують речі, зроблені з вторинних матеріалів.

.