Смертна кара: де та чому застосовують

________

Більшість європейських країн не позбавляють життя у якості покарання за злочин. Проте так далеко не всюди. Багато світових держав досі продовжують використовувати як вищу міру покарання такі методи страти як обезголовлення, повішення та розстріл. У яких країнах та за що присуджують до смертної кари - дивіться у ТСН Stories. 

________

ДЕ ДОЗВОЛЕНА

Смертна кара є дозволеною у 56 країнах світу. Найбільше людей страчують такі країни як Іран, Ірак, Пакистан та Саудівська Аравія. Так, наприклад, у 2016 році тут виконали 87 % від усіх страт у світі, а у 2017 – за 84 %. Цьогоріч у Саудівській Аравії вже позбавили життя 49 осіб. У США за весь 2018 рік було страчено 25. 

________

СКІЛЬКИ ЛЮДЕЙ СТРАЧУЮТЬ

У період від 2007 до 2018 року у різних державах світу стратили щонайменше близько 12 000 людей. Найбільше страт відбулося у 2008 році - їхня кількість нараховує 2395. А найменше - у 2010. Тоді загинули 534 людини. 

________

ПОСТУПОВА ВІДМОВА

У 2017 році Amnesty International зафіксувала  993 страти у 23 країнах світу – це на 4 % менше від кількості, що була у 2016 році. За останні 40 років, від 1977 до 2017 року, від практики смертної кари відмовилися 106 держав – більше половини країн світу.

________

СКІЛЬКИ СТРАТИЛИ У 2018

За останніми даними Amnesty International, у 2018-му у не менш ніж у 20 державах світу стратили щонайменше 690 осіб. Це на 303 людини менше, ніж у 2017. А отже, число страт суттєво знизилося. 

________

ДЕ СТРАЧУВАЛИ НАЙБІЛЬШЕ 

Лідерами у списку країн-екзекуторів, як і раніше, лишаються Китай, Саудівська Аравія, Іран та Ірак. У Китаї у 2018-му стратили кілька тисяч людей, у Ірані – 253, Саудівській Аравії – 149, а Іраку – щонайменше 85.

________

СКАСУВАННЯ В УКРАЇНІ

В Україні смертну кару було скасовано у 1999 році. Тоді було визнано, що вона суперечить Конституції України. А 22 лютого 2000 року з Кримінального Кодексу України вилучили поняття про страту. Єдина європейська країна, у якій досі не скасували смертну кару, – Білорусь. 

________

МЕТОДИ СТРАТИ

Найпопулярнішими видами смертної кари у світі є обезголовлювання (Саудівська Аравія),  повішення (Японія, Індія), розстріл (Північна Корея), побиття камінням (Бруней, Афганістан) та смертельна Ін'єкція (більшість штатів США, Китай). 

________

ЩО КАРАЄТЬСЯ СМЕРТНОЮ КАРОЮ

Найчастіше у світі присуджують до смертної кари за такі злочини як державна зрада, масове вбиство, теракт, згвалтування та викрадення людини, яке призвело до смерті та торгівлю наркотиками. В окремих державах, на кшталт Пакистану, можна отримати смертний вирок і за богохульство. 

________

ЩО КАРАЄТЬСЯ СМЕРТНОЮ КАРОЮ

У деяких країнах можуть стратити також за нетрадиційну сексуальну орієнтацію або позашлюбний секс. 3 квітня 2019 року у Брунеї набрав чинності закон, що передбачає смертну кару за гомосексуальні стосунки та подружню зраду.  На винних у цих "злочинах" чекає побиття камінням до смерті. 

________

ЯК ДОВГО ПЕРЕБУВАЮТЬ НА ЛАВІ СМЕРТНИКІВ

Засуджені до смерті можуть чекати реалізації вироку протягом тривалого часу. Так в США, в середньому, вони проводять на лаві смертників 10-20 років. У деяких країнах, на кшлалт Північної Кореї, протягом цього терміну в'язні тяжко працюють, від чого нерідко й помирають. 

________

НЕВИННІ ЗАСУДЖЕНІ

Навіть якщо розслідування справи відбувається за усіма правилами, випадки, коли на лаві смертників опиняються невинні, є непоодинокими. У США від 1973 року понад 160 людей, яких присудили до найвищої міри покарання, пізніше виправдали. Багато правозахисних організацій виступають за скасування смертної кари.  

Дізнатися більше