Перші жінки у космосі

                  

18 жовтня NASA провело перший в історії людства одночасний вихід двох жінок у відкритий космос. Астронавтки Христина Коч і Джессіка Меїр провели за межами МКС понад 6 годин. У відкритий космос вони вийшли, щоби замінити батареї на сонячних панелях. Перший в історії вихід двох жінок спочатку планувався у березні, втім місію скасували. Загалом у космосі за всю історію побували понад 60 жінок. Згадуємо далі тих, хто відзначився найбільше —>

Валентина Терешкова

Перша у світі жінка-космонавт, єдина серед жінок, хто здійснив одиночний політ. Спочатку передбачався одночасний політ двох жіночих екіпажів, утім у березні 1963 року від цього відмовилися. Свій перший космічний політ Терешкова здійснила на кораблі Восток-6. 

Тривалість польоту: 2 доби 22 год. 51 хв.

Саллі Райд

Перша жінка-астронавт зі США. Перший політ був у складі екіпажу "Челленджер" STS-7. У завдання місії входило виведення двох комунікаційних супутників і проведення фармацевтичних експериментів.

 

Світлана Савицька 

Перша в історії жінка, що здійснила вихід у відкритий космос, де провела 3 години 35 хвилин. Під час місії Савицька перебувала у статусі бортінженера корабля "Союз Т-12" та станції "Салют-7".

Тривалість польоту: 11 діб 19 год. 14 хв.

Гелен Шарман

Перша жінка-космонавт із Великої Британії. 1989-го року відгукнулась на звернення про набір учасників для космічного польоту в рамках проєкту "Джуно". Перший політ здійснила на орбітальну станцію "Мир" на космічному кораблі Союз ТМ-12. Удостоєна звання Кавалера Ордену Британської імперії.

Еллен Очоа

Перша жінка латиноамериканського походження у космосі. Перший політ був у складі екіпажу шатлу "Діскавері". Він був присвячений вивченню озонового шару атмосфери над північною півкулею.

Тривалість польоту: 9 днів 6 год. 9 хв.
 

Мукай Тіакі

Перша жінка-астронавт Японії. Перший політ здійснила у складі екіпажу шатлу "Колумбія" STS-65. Під час польоту було здійснено 82 дослідження в галузі космічної біомедицини та фізики мікрогравітації. 

Тривалість польоту: 14 діб 17 год. 55 хв.

Олена Кондакова

Перша жінка, що здійснила найтриваліший космічний політ. Кондакова літала у складі експедиції Союз ТМ-20. Політ тривав 169 діб 5 годин 21 хвилину. Має декілька нагород, зокрема медаль NASA "За космічний політ".

Тривалість польоту: 169 діб 5 год. 21 хв.

Айлін Марі Коллінз

Перша жінка – командир екіпажу космічного корабля, була відібрана до групи кандидатів в астронавти 1992 року. У своєму першому польоті STS-63 пілотувала Спейс Шаттл Діскавері. Нагороджена кількома медалями. 

 

Ануше Ансарі

Перша космічна туристка серед жінок. Спочатку вона готувалася як дублерка японського бізнесмена Дайсуке Еномото, але 21 серпня 2006-го його політ скасували, Ануше включили до основного складу. Вона стала першою людиною, яка вела блог під час космічного польоту.

Лі Со Йон

Перша жінка-космонавт Південної Кореї. У квітні 2006 уряд Південної Кореї оголосив конкурс на участь у підготовці космонавтів до польоту на МКС. Лі Со Йон стала однією із 36 206 громадян її країни, котрі подали заявку на участь. За деяким оцінками, політ Лі Со Йон обійшовся її країні в 20 млн доларів.

Саманта Крістофоретті

Перша жінка-астронавт Італії. Перший політ здійснила як бортінженер основного екіпажу корабля Союз ТМА-15М. Загалом на орбіті провела 199 діб – вона побила рекорд серед жінок, встановлений до астронавткою NASA Сунітою Вільямс (195 днів).

Пеґґі Вітсон

Перша жінка-командир експедиції на МКС, володарка жіночого рекорду з тривалості орбітального польоту (289 діб) і сумарної тривалості космічних польотів (майже 666 діб). Свій рекордний політ Пеґґі здійснила на кораблі Союз МС-03.

Тривалість польоту: 289 діб 5 год. 4 хв.

Енн МакКлейн

Під час перебування на МКС вона без відома ексдружини зайшла на її банківський рахунок. NASA розслідує це як перший злочин у космосі. МакКлейн також мала у березні 2019 вийти у відкритий космос у складі винятково жіночої групи. Однак тоді цього не сталося.

Тривалість польоту: 203 доби 15 год. 15 хв.

Лю Ян

Перша жінка-космонавт Китаю. Свій перший політ у космос здійснила на кораблі "Шеньчжоу-9", який був пристикований до орбітального модуля "Тяньгун-1". Упродовж десяти днів космонавти здійснювали на його борту різні наукові експерименти.

Тривалість польоту: 12 діб 15 год. 25 хв.

.