Звідки береться запах осені

З приходом жовтня та листопада люди помічають не лише яскравий колір листя на деревах, але й відчувають особливий осінній запах.

Звідки походить цей незвичний аромат і як він утворюється?

Коли скорочується світловий день, дерева та інші рослини починають готуватися до зими та скидати листя. Воно призначене для виробництва "їжі" для рослин - у процесі фотосинтезу з сонячного світла, молекул вуглекислого газу та води утворює глюкозу та кисень. 

Восени ж, коли енергія, необхідна для створення "їжі", перевищує енергію, яку власне ця їжа надає рослині, листя більше не потрібне.

Коли воно опадає вниз, робить свій останній "видих" - різні гази виходять через крихітні отвори у листі, відомі як продих.  Через них виходять терпени та ізопреноїди – частинки ароматної олії, що вкриває рослини. 

Іноді ці молекули газу, що виділяються рослинами, взаємодіють з окисом азоту. Це може призвести до утворення озону, що має своєрідний запах. Комусь він нагадує запах свіжості, а комусь – хлорки. 

Ґрунт багатий на грибок Geotrichum candidum. Він викликає гниття і розкладання фруктів, овочів та рослин і бере участь у хімічних реакціях, які сприяють виникненню "запаху осені".

Восени змінюється і потік повітря, який дорогою підхоплює аромати з інших місць. Тому восени здається, що запах має і саме повітря. 

Отже, запах осені складається з:

  • газів, що виходять з листя, що впало на землю;
  • ароматів часточок олії рослин;
  • забруднювальних речовин, що опускаються донизу;
  • озону;
  • гниття; 
  • інших ароматів, які розносить вітер.

 

Дізнатися більше