Звідки береться запах весни

Весна починається не лише з першого тепла і танення снігу, а й із незрівняного аромату, який ми починаємо відчувати на вулиці. Звідки ж береться весняний запах та як він утворюється? 

Відео: YouTube/Artur Homan

Зі збільшенням температури на вулиці пришвидшується розпад сполук в опалому листі, рослинах, мертвих комахах та черв’яках, які протягом зими лежали під снігом. Під час цього процесу більш складні сполуки перетворюються на прості мінеральні сполуки - воду, аміак, оксиди різних металів, мінеральні солі тощо. 

Фото: Unsplash/Met Rading 

У повітря вивільнюються леткі сполуки сірки і фосфору. Деякі із них мають виразний запах гниття. Цей коктейль із запахів значно посилюється речовиною геосмін, яка виробляється цианобактеріями і актинобактеріями, що живуть на поверхні землі.  

Фото: Unsplash/Sara Diniz Outeiro 

 

Сам геосмін землею і пахне. Цікаво, що міститься він і у річковій рибі. Розщеплюється геосмін за допомогою кислоти, саме тому рибу зазвичай готують із лимоном. 

Фото: Unsplash/Rikki Austin 

У містах запах весни з'являється через підвищення денної температури повітря і випаровування розталого снігу та льоду. Але хімічний склад цього запаху доповнюється мікроскопічними частинками дорожніх поверхонь, будівельним матеріалом і пилом. 

Фото: Unsplash/Patrick Tomasso 

Здебільшого це карбонати і силікати кальцію з вологого бетону та частинки сажі (аморфний вуглець) від заводських труб і вихлопних газів автомобілів. 

Фото: Unsplash/Danieele Dolson 

Ще один характерний весняний запах з’являється через відновлення дерев після зими. У їхніх стовбурах і корі тане сік, хімічний склад якого варіюється для різних видів дерев. Є серед них і танін, що має терпкий запах та присмак. 

Фото: Unsplash/Hangah Liong 

Додає ароматів і весняний дощ. Він містить у своєму складі кислоту, яка вступає у хімічні реакції з іншими речовинами, коли потрапляє на землю. 

Відео: YouTube/Balraj K

Запах після дощу навіть має назву – петрикор. Він утворюється через рослинні олії, якими просякнутий ґрунт. Під час дощу ця олія вивільнюється у повітря і поєднується з геосміном, тим самим посилюючи аромат. Разом з озоном, що виділяється під час грози, ми відчуває той самий весінній свіжий аромат. 

 

Фото: Unsplash/Anjana Menon 

                             З чого складається запах весни:

  • гниття листя та рослин після сходження снігу; 
  • геосмін (пахне землею);
  • випари зі снігу та льоду, поєднані із пилом та вихлопними газами; 
  • петрикор та озон після дощу 
             Відео: YouTube/Inside Science

Дізнатися більше