Фінансова криза збагатить українців

Експерти відзначають, що криза може поліпшити стан української економіки. Але спочатку будуть зниження прибутків і болючі зміни.

Падіння гривні, звільнення з роботи, проблеми з кредитами та інші ознаки економічної кризи сьогодні замінили собою все, що раніше вважалося актуальним в Україні. Експерти попереджають, що справжні проблеми на нас тільки чекають наступного року, люди вже готуються. Хтось не зможе винайняти квартиру, комусь буде важко сплачувати гроші за кредитом, майже всі відчутно втратили у фінансах через стрибки валютних курсів. Проте може статися й так, що кризові явища через якийсь час зроблять життя українця кращим.

Ледь не всі економічні експерти переконують, що криза в будь-якому випадку принесе Україні користь. "Криза – це колосальна оздоровлююча процедура", - пояснює ТСН.ua президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер. Він відзначає, що процедура ця "дуже гірка", і впевнений, що українська владна еліта могла би провести профілактику негативних явищ, осучаснити нашу економіку та полегшити ситуацію. Зате тепер люди побачать, "де саме влада залишила їх слабкими", і зроблять з цього відповідні висновки.

Про те, що українська економіка одужає та стане сильнішою, ТСН.ua сказав і економіст Центру CASE Україна Володимир Дубровський. "Це перша в історії України циклічна криза. Вона призводить до очищення економіки від неефективного "шламу", якій в ній накопичився. На етапі буму багато підприємств працюють неефективно, і ринок їх за це не карає. Вони можуть проводити надто ризиковані операції, наймати забагато працівників, але оскільки ціни залишаються високими, як наприклад у нашій металургії, це їм вибачається. Коли трапляється криза, одразу неефективні програють", - зазначає експерт. Та крім того, що в економіці залишаться лише сильні гравці, які зможуть забезпечити своїм підприємствам хоча б якусь стабільність, а працівникам гарантії працевлаштування незалежно від економічної ситуації, у нинішній кризі Дубровський вбачає і специфічне, суто українське значення.

Справа в тому, пояснює експерт, що в країнах з економікою, яка розвивається (Україна наразі саме така) криза – чи не єдиний привід провести необхідні реформи. Адже на етапах зростання, коли все гаразд, вони не вигідні ані владі, яка може погіршити свій рейтинг, ані населенню. А проблеми в такій неусталеній економіці накопичуються. Коли ж настає криза, починає здаватися, що гірше від змін вже не буде. Більше того, влада має їх проводити, щоб втримати у своїх руках країну.

"Якщо пригадати історію України, в нас це майже абсолютне правило. Жодних системних і успішних реформ на етапі зростання не проводилося. А коли ми мали величезну кризу на початку 90-х, (Леонід – ТСН.ua) Кучма перше, що зробив, коли прийшов до влади, - запропонував пакет реформ. Треба віддати йому належне, він втілив ці реформи. Приватизація й інше склали підґрунтя для того, щоб спад зупинився, а потім перейшов у зростання. Наприкінці 90-х була так звана "віртуальна економіка" з бартеру, заборгованостей. Був призначений уряд (Віктора – ТСН.ua) Ющенка, який зробив (реформи – ТСН.ua). Зараз проблеми, які накопичувалися роками, і є надія, що криза дозволить зробити реформи", - відзначає Дубровський.

Прогноз експерта досить оптимістичний, адже йдеться про зростання української економіки, нехай і не у найближчому майбутньому. Економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь додає, що нинішня криза дасть українцям цінний досвід і зробить їх, як окремих людей, так і великих підприємців, дисциплінованими. У розмові з ТСН.ua Жолудь зазначив, що відтепер усі будуть знати, що "обмінні курси не завжди стабільні, ціни на експортні товари не завжди лише зростають, і зовнішні позики завжди треба віддавати". А це змінить економічну діяльність усіх.

Український металург
УНІАН
...падіння промисловості та безробіття
"Коли люди будуть брати кредити, вони будуть це робити обережніше. Коли банки і підприємства будуть брати кредити назовні, вони також їх будуть брати обережніше. Підприємства, які орієнтовані на експорт і досить непогано себе почували, коли ціни на експортні товари були високі (в першу чергу, це стосується найбільш проблемної зараз української металургії – ТСН.ua), мають усвідомити, що модернізацію варто проводити, бо не завжди ціни високі. А за низьких цін конкуренція на ринку зросте, і ми можемо виявитися неконкурентоздатними", - пояснює економіст. Втім, швидкого виходу з кризової ситуації ані він, ані інші не обіцяють.

Всі перспективи, які криза відкриває перед Україною, звичайно, можуть бути зведені нанівець. Дуже важливий політичний чинник, а саме те, що українська влада сьогодні практично позбавлена можливості вживати якісь антикризові заходи. "Величезна проблема в тому, що в нас не працює парламент. Тобто, зараз реформи ухвалювати, відповідні закони немає механізму. Навіть якщо були би напрацювання", - відзначає Володимир Дубровський. Дійсно, поки в нашому парламенті закони нікому підписувати, і вирішення цієї проблеми все відкладається. Всього лише одиничним і недостатнім прикладом боротьби влади з кризою залишається пакет антикризових законів, завдяки якому Україна отримала кредит від Міжнародного валютного фонду. Та економісти все таки зазначають, що сама економіка зрештою може спричинити зміну ситуації.

Дубровський прогнозує, що на нас, дуже ймовірно, чекають несподіванки, в тому числі політичні. "Тенденції (що стосуються подолання кризових явищ – ТСН.ua) іноді виявляють себе дуже непередбачуваним чином. Важко сказати, в якому вигляді це вийде. Коли Кучма переміг на виборах 1999 року, мало хто очікував, що він призначить Ющенка, зробить реформи", - нагадує експерт. Так само зараз можна очікувати і змін у владній системі, і якогось нового, більш ефективного обличчя Верховної ради, і, що здається зовсім неминучим, непопулярних кроків.

Кучма-Ющенко
УНІАН
Успішними реформаторами економіки експерти вважають екс-президента Кучму та екс-прем'єра Ющенка. Поки важко сказати, хто може провести реформи зараз
Та непопулярність реформ (експерти відзначають, що змінювати в нас потрібно дуже багато, починаючи від податкової та соціальної систем, і завершуючи ЖКГ та дбайливим ставленням до енергоресурсів) наше суспільство може якщо не схвалити, то хоча би зрозуміти. Залишається дуже багато чинників, які ці зміни можуть зупинити. Але найімовірнішим сценарієм розвитку подій економісти все таки вважають той, за якого українці не братимуть кредити, які вони не зможуть сплатити, заводи поліпшать своє виробництво, а політики домовляться і будуть хоча би активніше працювати.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: