Fucking European Union

Звйонзек Европейскі. Або декілька думок про шенгенську зону і маніяка Фріцля через місяць після "Дня Європи”.

У польській мові вживаються в основному два слова на означення певного об'єднання між державами. Це "Унія" (Unia) і "Звйонзек" (Zwiazek). Не буду вдаватися в лінгвістичні тонкощі (я їх і сам, щиро кажучи, не до кінця розумію), а наведу один показовий приклад вживання того й іншого. Я ніколи не чув, щоби Радянський Союз називався "Унією", завжди це був Zwiazek Radziecki. Так само ніколи я не чув, щоби Європейський Союз називався "Звйонзек". Завжди це була Unia Europejska.

Напевно, для більш природного або "хорошого" об'єднання вживається "Унія", а для неприродного і внутрішньо-суперечливого "Звйонзек".

Уній у польській історії було немало, і всі вони були чимось природнім. Та й у непольській також. Можна згадати до прикладу те, що греко-католицизм також є "уніатством" - тобто об'єднанням колись роз'єднаного, поверненням східної церкви під главенство західного патріарха.

Чому я вжив явно внутрішньо суперечливе словосполучення ще й польською мовою?

Тому що я не вважаю природнім утворення, яке називається Європейським Союзом. Більше того, як людина, у якої в графі паспорта "по-батькові" написано "Стефанович" я вважаю, що маю повне моральне право творити неологізми саме польською мовою.

Але чому ЄС є утворенням неприроднім? Принаймні на даний момент, він є таким тому, що по-перше, так звана "стара Європа" ще не виросла зі штанців неоколоніалізму, що виражається у певному нехтуванні думкою нових членів даного утворення. По-друге, не виключено, що "стара Європа" не виросте з цих штанців ніколи.

По-третє, тому що у ЄС немає України і ставлення до неї є хворобливо-неприроднім.

Але йдемо далі. Мені як громадянину України чітко зрозуміло і я не боюся цього сказати, що саме існування ЄС на даний момент повністю суперечить моїм інтересам. І тут для мене особисто є суттєвою єдина причина - Шенген. Він обмежує мої можливості пересування рідною для мене Європою. І я не збираюся з цим миритися шляхом мовчання.

Тобто мене не настільки цікавить ЄС, наскільки мене цікавить те, що прийшло з його розширенням - у мене забрали можливість поїхати до Кракова на пиво, в Румунію на лижі чи у Болгарію на море.

Без вистоювання черг, заповнення анкет і аргументування потреби в отриманні візи (я глибоко сумніваюся, що аргумент, що я хочу випити живого краківського пива буде серйозно сприйнятий консулятом).

Я наголошу - з-а-б-р-а-л-и !

І тут є сенс перейти на емоцію. Коли я себе питаю про те, яку емоцію у мене викликає це слово, відповідь є чітка і неймовірно стала у часі: "Шляк би то всьо трафив і кров би то нагла залляла". Мені навіть не стільки йдеться про те що я хочу кудись поїхати, скільки про те, щоби чітко знати що я "у будь-який момент зможу це зробити".

Це і є, як на мене, відчуття свободи, так культивоване у західному світі.

А я себе до нього відношу і не дозволяю нікому це відчуття у себе відбирати.

Недавно прочитав висловлювання Єжи Онуха про те що Україні гостро не вистачає стилю. Він сказав це з приводу пам'ятника Голодомору - і я з ним абсолютно згоден.

Я лише не розумію чому йому "прикро" ?

Для громадянина Польщі ніколи не було жодної проблеми поїхати у Європу і подивитися на найкращі шедеври західного мистецтва на вулицях міст. Навіть тоді, коли була страшна біда і злидні 20 років тому. Ніколи полякам не потрібна була віза. Крім Великобританії, але то окрема пісня.

Вдумаймося. Будь-який "фраєр" може купити квиток на літак, замовити хостел - і поїхати куди завгодно. Йому для цього потрібні лише гроші. З 50-100 тисячного міста Польщі ходять регулярні автобусні рейси до Відня, Парижа, чи Барселони. Авіа лоу-кости вже давно перетворили усіх моїх друзів поза західним кордоном України на подорожуючих по місцях, на відвідання яких мені потрібно витратити у декілька разів (або і десятків) більше коштів і часу, ніж простому селянину з польського села Задуп'є. А ще потрібно довести, що ти не потенційний емігрант, що є достатньо важко з моїми французькою, польською і трохи англійською.

А потім польські митці нам розказують, що нам не вистачає стилю. Звідки цей стиль візьметься? У жертв маніяка Фріцля не було жодного шансу слідкувати за сучасними модними тенденціями Парижа і Мілана.

ЄС своєю візовою політикою серйозно розвиває українське почуття меншовартості. І в цьому воно дивним чином нагадує політику "старшого брата", але про це не зараз.

Ступінь неприродності і нелюдськості ставлення ЄС до України у візовому питанні, виражене у такому утворенні як Шенген, насправді нагадує найгірші зразки несправедливості, неприродності і насильства над особистістю. А надто над особистістю "з особливими" - культурними потребами. Тобто коли гостро стає необхідно пройтися по берегу Сяну в Перемишлі чи відвідати стару церкву біля Криніци Гурскої, кропнути си "кропки" зі старим дідом-лемком, яких там лишилося "пару люда"... Чи відвідати друзів - просто так, бо давно не бачилися...

Ще десять років тому була можливість з'їздити туди. Просто покласти 200 умовних до кишені (дуже немалі гроші на той час), купити квиток на автобус зі Львова, півночі - і ти гуляєш Плантами, або випиваєш на Новим Святє.

Чому цю можливість у нас забрали? Чия хвороблива психіка додумалася закрити українця за залізною завісою Шенгену, відгородити його від абсолютно природного для нього світу західної цивілізації?

Аналогії з "австрійським маніяком" явно прослідковуються.

Для мене болісно розвивати цю сумну тему далі. Але на жаль зрозуміло, що словосполучення Звйонзек Европейскі, слова Фріцль і Шенген коннотують зі збоченьствами і насиллям над особистістю однаковісінько.

Без залежності від того де це насилля відбувається.

Нехай навіть і в консуляті європейської країни.

За матеріалами blox.ua.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: