Газова війна: світ не вірить ні Україні, ні Росії

Чергова газова суперечка між Києвом та Москвою стала топ-темою в більшошсті світових видань.

The Independent, Великобританія: "У Росії на руках не всі козирі, і програти можуть обидві сторони"

Кремль злякався Помаранчевої революції 2005 року і ненавидить її авторів. Кремль не бачить причин, через які Росія повинна за зниженими цінами постачати газ українцям, які орієнтують свою країну на Захід". (…)

"Газпром" вже традиційно наряджають в одяг багатого бандита, а Україну виставляють убогою жертвою - але глобальна криза сильно пошарпала російську економіку, а на "Газпромі" висить 50 мільярдів доларів боргу. Отже, з комерційної точки зору, сьогодні "Газпрому" давати які-небудь знижки країнам колишнього радянського блоку вже точно не резон. (…)

Свої козирі є і в України. Росія не може припинити постачання в Україну, не створюючи небезпеки для тих, хто сидить далі по трубі. Перекриваючи потоки, що йдуть через її територію, - або, як затверджує "Газпром", незаконно відбираючи газ на власні потреби - Україна і "Нафтогаз" демонструють вразливість "Газпрому" і змушують інших бачити в Росії ненадійного постачальника. (…)

Газова конфорка
УНІАН
Європа все більше потерпає від українсько-російських протиріч
Таким чином, тепер, користуючись становищем транзитних країн для "нової Європи", Україна, а також, потенційно, Білорусь, якщо захочуть вирішити яке-небудь двостороннє питання з Росією, фактично можуть взяти в заручники весь Європейський Союз. Ще одне питання щодо побічних ефектів розширення Союзу, на яке поки немає відповіді.

The Financial Times, Великобританія: "Вирішити українську газову суперечку"

(Європейський) Союз тягне з конкретними заходами перш за все через небажання дратувати Москву, якій потрібна свобода рук, щоб заламувати їх Києву. Але зараз, коли об'єм постачань скоротився навіть в проросійськи налаштованій Німеччині, пріоритети повинні змінитися, у тому числі і пріоритети самого Берліна.

По-перше, Брюссель повинен чітко заявити Москві, що ризики, зв'язані з такими суперечками, шкодять стосункам між Росією і ЄС. (…) Він ("Газпром" – ТСН.ua) настільки ж залежить від доходів, що отримуються з ЄС, як ЄС залежить від газпромівського газу. Крім того, ціни на газ цього року, напевне, сильно впадуть вслід за цінами на нафту – "Газпрому" стає все складнішим фінансувати свої гігантські інвестиційні програми. Тому від тісної співпраці між ЄС і Росією залежить власне майбутнє компанії.

По-друге, ЄС повинен нагадати Києву, що газовий скандал живиться його ж внутрішніми політичними скандалами, що дає Росії можливості для втручання.

По-третє, Брюссель повинен змусити обидві сторони виконати узгоджені торік плани з укладення прозорих контрактів, в яких ціни на газ були б, як і у всіх клієнтів "Газпрому" в ЄС, прив'язані до цін на нафту. Незрозумілих посередників треба позбутися. Якщо для України це виллється в певне підвищення ціни, що ж - Києву доведеться потерпіти. Це ціна, яку варто заплатити за посилення політичної незалежності від Москви. (…)

"Le Temps", Швейцарія: "Сибірський газ и холодний піт Європи"

(…) Події останніх годин і численні перебої в постачаннях (газу – ТСН.ua) показують, що Росія і Україна, які забезпечують видобуток і транспортування 25% від загального об'єму споживаного Західною Європою газу, своїх обіцянок не дотримуються. (…)

Брюссель, скоріш за все, зможе змусити Київ прислухатися до здорового глузду. Ситуація, яка панує в Москві, турбує набагато більше. У національного флагмана "Газпрому" багато боргів, і він стикається з реальними проблемами постачання в спробі виконати умови всіх своїх контрактів. Таким чином, нерідко стається так, що російські міста залишаються без газу і змушені запускати старі теплові електростанції, які працюють на вугіллі. Так вивільняється газ, необхідний, щоб забезпечити обіцяні Заходу постачання - явний і драматичний доказ хиткості мережі, контрольованої "Газпромом".

Найнебезпечнішою пасткою тут є навіть не сам конфлікт, і, можливо, не геополітичні ставки, які стоять на кону для Москви і її сусідів. А неприємний сюрприз, який може піднести газова імперія, нездатна підтримувати тиск в своїх застарілих газопроводах.

The Wall Street Journal, США: "Уроки "Газпрому" - Європа їх так і не засвоїла"

(…) Реальні причини відключення (газу Україні – ТСН.ua), втім, суто політичні - Москва карає Київ за підтримку Грузії під час серпневої війни і прагне зіграти на міжусобиці, яка розвернулася між прозахідними українськими політиками. (…)

"Європа", мабуть, вважає за краще не замічати, що претензії Росії до України, включаючи газові, носять політичний характер. (…)

Втім, не можна говорити і про те, що в нинішній газовій суперечці Україна - безневинна жертва. Враховуючи, яка плутанина панує в тамтешньому уряді, цілком ймовірно, що українці, як заявляє Москва, дійсно не заплатили за газ вчасно. Що ж до "енергетичної галузі" України, то вона представлена в основному якимись незрозумілими посередницькими конторами. (…)

Слабке місце України в тому і полягає, що після "помаранчевої революції" 2004 року ні держава, ні економіка не стали набагато демократичнішими або прозорішими. В основному винні в цьому самі українські політичні важкоатлети – президент Віктор Ющенко, прем'єр-міністр Юлія Тимошенко і лідер опозиції Віктор Янукович, які постійно сваряться між собою. Але певна частка провини лежить і на Європі – надто вже вона прохолодно прийняла країну, яка спробувала однозначно вирушити назустріч Заходу. (…)

The Weekly Standard, США: "А вони відключають газ"

(…) Цінова політика "Газпрому" повністю руйнує те, що ще залишалося від довіри до попередніх запевнень Москви, що вона "не збирається використовувати енергоносії як зброю".

(…) Тиск на Україну сьогодні - це неприкрита спроба дестабілізувати одну з небагатьох колишніх республік Радянського Союзу, які не перетворилися в поліцейські держави, керовані якими-небудь довічними президентами, і країну, яка має реальні перспективи вступу до НАТО. Підвищення ціни на газ вкупі з міжнародною економічною кризою може завдати Україні смертельного удару - і саме цього добивається Москва.

(…) Ще в початку 90-х років в пресі були опубліковані секретні документи російського уряду, в яких так і говорилося: "задушити Україну газом".

(…) Сьогодні Кремлю більш, ніж будь-коли, потрібний цей ворог - привид України і Грузії, які стали членами НАТО, "альянсу зла, який вже стукає в двері Батьківщини-Матері". Йому потрібно залякати населення і змусити його беззастережно підтримувати нинішню політику. І, оскільки з часом ця тактика буде все менш і менш ефективною - адже в 2009 році в Росії ще обвалюватимуться банки, будуть й інші погані явища в економіці, - Москва, поза всякими сумнівами, все більш підсилюватиме тиск на Україну, щоб якось компенсувати негативний ефект.

La Repubblica, Італія: "Брюссель взятий в заручники, він оплачує внутрішні розбіжності, але зброя Путіна притупилася"

(…) За комерційними причинами приховуються політичні мотивації Москви. Остання баталія за газ з українцями в жовтні 2007 року була неприкритим політичним втручанням. Путін і Мєдвєдєв, які ностальгують за радянською імперією, намагалися перешкодити формуванню в Києві прозахідного уряду. Газові вентилі були перекриті відразу після українських виборів.

Нинішній епізод, можливо, є холодною помстою і можливістю для того, щоб змусити Київ заплатити за його політичну підтримку Грузії під час конфлікту минулого літа. Те, що в уряді "Газпрому" є певний Олександр Мєдвєдєв, брат російського президента, нагадує нам про те, що в Москві різниця між політикою і бізнесом є незначною.

Але якщо російський режим - це гротескна і дика карикатура на демократію, Україна не набагато пішла вперед. Її президент і прем'єр залучені в братовбивчу боротьбу, ВВП падає, банкрутство держави вдалося на даний момент відкласти завдяки терміновому кредиту (16,4 мільярда доларів) МВФ. (…)

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: