Газовий контракт поставив Україну у вузькі рамки

Окрім можливих позовів європейських споживачів, в російсько-українських газових угодах є й інші слабкі місця.

Окрім ймовірних позовів європейських споживачів, в російсько-українських газових угодах є й інші слабкі місця. "Нафтогазу" може не вистачити грошей, "Газпрому" - контрактів, і обидві компанії можуть постраждати від тепер уже колишнього посередника – RosUkrEnergo, пише журналіст видання "Ведомости" Ірина Резник.

Високу ціну на газ для України "Газпром" вважає своїм головним трофеєм. Базова ціна в контракті вища, ніж в багатьох європейських країн, вказує аналітик East European Gas Analysis Михайло Корчемкін. "Навіть під час газової кризи ціни в Бельгії, Німеччині і Голландії були нижче 353 дол. (на 12 січня)", - відзначає він. Це погано ув'язується з базовою ціною в 450 дол. для України, при якій загальні витрати "Нафтогазу" перевищать 9 млрд. дол. в 2009 р.

"Нафтогаз" не зможе зібрати ці 9 млрд. дол. зі споживачів. За ринковою ціною газ купує лише промисловість, нагадує аналітик українською інвесткомпанії Dragon Capital Денис Саква. Це 25 млрд. кубометрів в 2009 р. з врахуванням спаду виробництва. Населенню "Нафтогаз" продасть в 2009 р. 20 млрд. кубометрів з власного видобутку.

Раніше внутрішній вжиток дотувався за рахунок реекспорту газу за європейськими цінами. Нові домовленості забороняють реекспорт, нагадує аналітик "Трійки діалог" Валерій Нестеров. За розрахунками Сакви, якщо субсидувати "Теплокомуненерго" лише за рахунок промисловості, підприємствам доведеться підняти ціну на 76 дол. на 1000 кубометрів у 2009 р. (до 376 дол.). Підприємства опиняться за межею рентабельності, вважає він.

"Раз не удалося вийти на прямі домовленості, [прем'єр України Юлія] Тимошенко доб'ється невисокої ціни, але не прозоро і прямо. На внутрішньому ринку України без складної схеми вже не обійтися", - вважає колишній глава правління "Нафтогазу" Ігор Бакай.

Радник Тимошенко з газових питань Олександр Гудима вважає, що Україна могла б компенсувати втрати, підвищивши ціну на зберігання газу, - підземні сховища газу країни місткістю 30 млрд кубометрів в яких зараз зберігається газ "Нафтогазу" і RosUkrEnergo, можуть знадобитися європейським компаніям. Нестеров згоден: аби понизити ризики новорічного відключення, Європа могла б зберігати газ в ПСГ України. Зараз тариф - всього 4% від європейських 120 дол., говорить він. "Нафтогаз" сповна може підняти його до європейського і отримувати на цьому зайві 1-1,5 млрд. дол. на рік, згоден Корчемкін.

Генсхемою "Газпрому" передбачено, що до 2020 р. його експорт виросте до 225-227 млрд. кубометрів на рік. До того моменту, за планами "Газпрому", повинні запрацювати обидві гілки Nord Stream (55 млрд. кубометрів) і South Stream (30 млрд. кубометрів). До цього треба додати інші напрями. При повному завантаженні всіх цих газопроводів на транзит через Україну залишиться всього 84 млрд кубометрів газу. Виходить, "Газпрому" або доведеться знизити транзит і платити штраф 567 млн. дол. на рік, або в рази скоротити об'єми експорту і транзиту через Білорусь (в основному по газопроводу Ямал - Європа), вважає Корчемкін.

"Газпром" або не планує будівництво "Південного потоку", або збирається розірвати транзитну угоду ще до початку будівництва, говорить Корчемкін.

Умови транзиту через Україну в обсязі 110 млрд. кубометрів будуть дотримані, запевняє представник "Газпрому", в 2020 р. експорт мережевого газу до Європи складе до 227 млрд. кубометрів, з яких 190 млрд. кубометрів експортуватиметься за діючими контрактами, а до 36 млрд. кубометрів - за новими.

Ще одна перемога "Газпрому" - прямий вихід на український ринок промислових споживачів. "Нафтогаз" дав зобов'язання укласти з "дочкою" концерну - "Газпромзбут Україна" контракт на постачання газу з 1 січня 2009 р. по 31 грудня 2019 р. в обсязі до 25% всього імпорту.

Зараз ліцензій в "Газпромзбуту" відразу дві: на один рік, до травня 2009 р., і на п'ять років. Обидві були видані в один день з різницею в декілька годин: спочатку НКРЕ видала п'ятирічну, але прем'єр Тимошенко зажадала замінити її на річну, розповідає український чиновник.

Представники "Нафтогазу" і "Газпрому" цю тему не коментують.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: