Хто дасть Тігіпку?

На наших очах розгортується новий політичний бій: Тігіпко намагатиметься відстояти титул "молодого реформатора", а його колеги по Кабміну доказуватимуть, що він заради реформ і матері рідній пенсійний вік збільшить. Мовляв, він - геть непопулярний тип, і реформи його – такі ж.

Завдяки Віктору Пинзенику термін «реформи» став лайливим словом. Але тепер з’явився ще огидніший матюк: «непопулярні реформи». Це коли треба підвищити тарифи на газ до рівня ринкових, скоротити кількість «молодих» пенсіонерів-пільговиків, збільшити вік виходу на пенсію, боротися з зарплатами у конвертах та ввести платну медицину, ввести податок на нерухомість та на землю. Іншими словами, пообіцявши виборцю «поліпшення життя вже сьогодні», натомість скрутити непопулярний жест, який, зазвичай, працівники спецпідрозділу «Кобра» показують з вікна «Порша» молодим спікерам ВР.

Коли національний бюджет має дірку в 20%, то всі розуміють, що надзвичайних заходів таки треба вживати. Тим паче, що скорочення видатків та підвищення низки тарифів вимагають міжнародні донори, починаючи від Світового банку та звершуючи дрібнішими організаціями. Це з одного боку.

З іншого, не розумно демонструвати непопулярні жести за умов, коли вибори у нашій країні бувають так само часто і так само несподівано, як дощ. Саме тому Партія регіонів вирішила запросити на посаду «непопулярного» реформатора Сергія Тігіпка. По-перше, він тривалий час говорив про необхідність провести оту шокову терапію, і навіть напрошувався на роль терапевта. По-друге, Сергій Леонідович ніяк не пов’язаний з командою «регіоналів», а тому після проведення всіх необхідних скорочень та підвищень його політичний імідж можна віддати на поталу розсердженому люду: мовляв, це все він, окаянний, робіть з ним все, що забажаєте.

З іншого боку, сам Сергій Леонідович теж не ликом шитий. Адже не для того він протягом року так активно розігрівав свій політичний імідж, інвестував гроші у виборчу кампанію, аби отак безславно згоріти на непопулярних реформах. Тим паче, що Тігіпко належить до плеяди так званих «молодих реформаторів»: це тип людей, які вперше приходять високу економічну посаду в молодому віці, потім так само швидко йдуть з неї зі словами «мені не дали», потім знову приходять і знову вчасно йдуть, перш ніж у громадськості складеться власна оцінка цієї постаті. Он Борису Нємцову вже добре за 50-т, але він досі молодий і перспективний реформатор (доки, як то кажуть, не доказано інше).

Що буде під час цього пришестя до уряду, на разі важко сказати. По-перше, Сергій Леонідович уже сказав, що з-півроку придивлятиметься до цієї урядової команди, чи готова вона на радикальні економічні кроки. А потім як Бог дасть. По-друге, самі пропозиції урядового «терапевта» значно пом’якшилися після указу про призначення. Наприклад, раніше він однозначно говорив про необхідність підвищення пенсійного віку (бодай для жінок), то нині він говорить переважно про скорочення кількості «молодих пенсій», якщо раніше згадувалося про підвищення тарифів на газ для населення, то нині він уже переводить ситуацію в площину монетизації пільг: тобто говорить про загальне підвищення цін при збільшенні дотацій для незахищених верств населення. Тобто дає зрозуміти, що його кроки не такі вже й жаливі для більшості українців, оскільки більше стосуватимуться вузьких прошарків: багатіїв, що споживають газ в неймовірних кількостях, елітних пенсіонерів, армії чиновників.

Яку б ви інформаційну передачу не ввімкнули, то неодмінно почуєте і побачите там Сергія Тігіпка: таке враження, що всі інші урядовці залишили інформаційне поле, аби будь-хто в країні знав прізвище відповідального за непопулярні реформи. (Правда, інколи в ефірі ще з’являється Микола Азаров зі своїми відеоуроками української, але його ми в рахунок брати не будемо.)

Особисто у мене складається враження, що між «регіоналами» та Тігіпком відбувається щось на кшталт інформаційного змагання, хто першим завершить свою інформаційну операцію: чи Кабмін покладе на Сергія Леонідовича всю відповідальність за антикризовий менеджмент, чи Сергій Тігіпко ще до того зіскочить з урядового , підтвердивши свій титул «молодого реформатора, якому знову не дали»…

Перше випробування на міцність може відбутися уже цього літа. Адже місцеві вибори швидше за все будуть призначені на осінь 2010. Хоча навряд чи локальна виборча кампанія може серйозно зацікавити Сергія Леонідовича, і він готуватиметься уже до парламентської кампанії, яка планово повинна бути проведена 2012 року, але політичний цикл країни може несподівано скоротитися. Тобто, якщо мої прогнози правдиві, то протриматися в урядовому кріслі йому варто було б не менше року: за той час можна і імідж підтримати, і місцеві осередки перетрусити.

У цій ситуації не зовсім зрозуміло, що відбуватиметься з економікою: наскільки серозними будуть ті зміни, що реально проводитимуться в країні. Якщо МВФ виділить декілька мільярдів доларів під імітацію реформ, то, очевидно, серйозно нічого не зміниться. Проте якщо міжнародні донори наполегливо вимагатимуть структурних реформ в економіці, тоді Сергієві Леонідовичу та його партнерам по уряду доведеться таки зайнятися непопулярною терапією.

___________________________________

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Янукович натравив Табачника "на помаранчеве диво"

"Регіонали" показали, що нинішню владу контролюють стовідсотково, бо змогли сформувати монопартійний уряд. Вперше в історії України. Але це лише перший акт Маралізонського балету.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: