Хто помирить Україну і Росію?

Проблеми міждержавних відносин не вирішити без подолання неприязні між керівниками двох країн.

Україна хоче дружити з Росією. Бажання настільки сильне, що президент Ющенко створив спеціальну групу, яка буде займатися цим питанням. Офіційно вона називається міжвідомчою стратегічною групою з українсько-російських відносин. Захід, безумовно, дуже серйозний, адже ці відносини протягом кількох останніх років стали зовсім, як полюбляють говорити дипломати, недружніми. Та українсько-російській дружбі поки заважає все більше й більше чинників.

Чи не головний з них – величезна неприязнь, що існує сьогодні між політиками двох країн. Можна взагалі вважати, що їхнє ставлення одне до одного вже остаточно перетворилося на основу нестабільних відносин держав. "Відносини між Україною і Росією можна покращити, але стосунки між Ющенком і двома російськими лідерами (президентом Дмитром Мєдвєдєвим і прем’єром Володимиром Путіним – ТСН.ua) покращити дуже важко. У свідомості російської політичної еліти Ющенко міцно закріпився як виразно, на їхню думку, антиросійський діяч", - пояснює ТСН.ua український політолог, директор Міжнародного інституту демократії Сергій Таран.

З огляду на те, що президент в нас сьогодні саме Ющенко, а в Росії Мєдвєдєву та Путіну альтернативи зовсім не видно, новостворена група, на думку експерта, серйозного внеску у вирішення проблем не зробить. Хіба що "кілька іміджевих, знакових заходів". Таран впевнений, що наша взаємодія з РФ стане дійсно кращою тільки коли вона буде більш прагматичною. "Радикально змінити українсько-російські стосунки можна лише через прагматизацію. Наприклад, зі вступом України до НАТО українсько-російські стосунки були би такими, якими вони зараз є між Росією і Польщею чи країнами Балтії. Нормальними прагматичними стосунками без амбіцій і образ", - наголошує політолог.

Те, що до подібного прагматизму ще далеко, у розмові з ТСН.ua підтвердив інший політичний експерт, директор Української філії Інституту країн СНД Володимир Корнілов. Він, говорячи про українську робочу групу та дуже сумніваючись у доцільності її створення, звертає увагу саме на особистості. Кількох представників групи політолог вважає одіозними й такими, що не сприймаються російською стороною. Корнілову не подобаються міністр закордонних справ України Володимир Огризко і керівник Служби безпеки Валентин Наливайченко, які начебто "несуть пряму відповідальність за погіршення" наших відносин із РФ.

"Один ледь не кожного дня генерує всілякі антиросійські заяви на сайті МЗС, інший пачками оголошує відомих російських політиків персонами нон-грата. І тепер вони повинні будуть поліпшувати українсько-російські відносини. Це викликає посмішку, і не більше", - впевнений політолог. Натомість деякі інші, посол у РФ Костянтин Грищенко, який відтепер є ще й спецпредставником України в Росії, і керівник робочої групи Раїса Богатирьова, в нього з "антиросійськими елементами" не асоціюються.

Ющенко на вшануванні пам'яті жертв Голодомору
УНІАН
Втім, і крім особистої неприязні між двома країнами існують проблеми. Наприклад, ставлення офіційної РФ до Голодомору в нас рідко сприймається інакше, ніж зневага
"Звичайно, є що поліпшувати, обговорювати. Ніхто не заперечує, що додатковий орган, який зміг би обговорити питання поліпшення російсько-українських відносин, зайвим не буде. Але при цьому важливі принципи. Якщо змінити підхід до російсько-українських відносин, який зараз превалює у команді президента (України – ТСН.ua), можна говорити, що й старі інституції цілком згодилися би, зокрема комісія Ющенко-Мєдвєдєв. Що заважає її наповнити реальним змістом, не штампуючи додаткових органів?" - робить висновок Корнілов. Іншими словами, вирішити проблеми зможуть тільки приємні Росії люди.

Звичайно, правий той, хто вважає, що українсько-російські проблеми ідуть не лише від Ющенка, Путіна чи Мєдвєдєва, а ще й від тих самих прагматичних інтересів. Одні хочуть якомога швидше забути про своє радянське минуле, інтегруватися до європейських структур і вступити в НАТО, інші не бажають втрачати вплив на пострадянському просторі та пускати сюди геополітичних конкурентів. Але очевидно, що саме на тлі особистої неприязні "лідерів націй" в останні роки загострилися, можна сказати, "антипрагматичні" питання – мова, історія, культура тощо. Росіяни (принаймні на рівні свого керівництва, офіційних ЗМІ) ніяк не можуть побачити в Україні щось зовсім окреме від себе та постійно апелюють до ідей братських народів, причому на праві старшинства, слов’янської єдності, причому на правах провідника усього слов’янського світу. Українці, за великим рахунком, не відстають і всі свої історичні образи (насправді, і ми в історії ображали щонайменше кілька народів, і нам не одні лише росіяни проблеми створювали) концентрують на Росії. І виносять подібні закиди на рівень офіційної дипломатії.

Наприклад, майже місяць тому Дмитро Мєдвєдєв привітав ветеранів Великої Вітчизняної війни з 65-ю річницею визволення Києва. "Героїзм і мужність, стійкість і воля до перемоги воїнів-визволителів завжди залишаться у пам’яті нащадків. Її не вдасться стерти безвідповідальним політикам, які намагаються проводити лінію на відокремлення наших братніх народів, на… забуття нашої спільної історії… Багатовікова, загартована у надважких випробуваннях дружба буде й надалі міцно з’єднувати наші народи", - сказав він тоді. З цієї заяви якось очевидно, що РФ такі безвідповідальні політики сьогодні не керують, і питання про те, хто ж хоче, щоб забули вікову дружбу, навіть відповіді не потребує. Так само під гаслами того, що дружити з Росією треба, навіть якщо не хочеться, критикуються українські ставлення до мови, історії власних визвольних рухів і так далі.

Україна закриває газ
УНІАН
Поки Україні і Росія дискутують на теми історії та мови, багато проблем залишаються невирішеними. Наприклад, газові відносини
Кілька гучних кроків у відповідь останнім часом зробила й Україна. Один із них – припинення трансляції кількох російських каналів. Ця подія вкотре винесла на розгляд громадськості ідею про Росію, як, будемо говорити прямо, головного супротивника української незалежності. Звичайно, такі підозри часто обґрунтовані, згадаємо хоча би намір РФ запровадити "карту росіянина" для громадян України, які начебто не можуть захистити свою російську культуру. Втім, такий образ сусіда теж виходить досить однобічним, адже будь-яка дія Росії тлумачиться в одному наперед визначеному руслі. Тому й виходить, що в нашому МЗС всерйоз вважають, що росіяни хочуть зробити з українського народу "русскоязычное население" і використовують для цього свої телеканали.

Вітчизняні дипломати також дуже сміливо говорять, що "офіційна Москва так і не збагнула, що часи ідеологічних нашарувань на історичні події вже давно відійшли в минуле". Іншими словами, відповідь виходить гідною в усіх відношеннях. І така тональність багато в чому зумовлює газовий шантаж, заборону на експорт тих чи інших продуктів, перепони для вступу тієї ж Росії в СОТ і таке інше. Та найгірше, що є тут і проблеми суто морального плану. Вже кілька років вшанування пам'яті жертв Голодомору замість скорботного мовчання стає галасом і хвилею істеричних заяв. Причому не тільки з російського боку, адже інколи здається, що визнання Голодомору в світі для деяких наших політиків важливіше за саме вшанування.

Натомість гуманітарна сфера – лише одна з проблем, у яких потрібно поліпшувати українсько-російські відносини, і в яких повинна працювати новостворена група. Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Віктор Чумак назвав ТСН.ua кілька нагальних невирішених питань, що існують між двома державами. Перше серед них – газові відносини: "ціна, газопостачання, прямі поставки, всі питання газової залежності України". Є й інші проблеми.

Проросійський мітинг
УНІАН
В України є підстави побоюватися проросійських настроїв. Проте дуже часто наше МЗС їх перебільшує
"Це питання розмежування кордонів, особливо у Керченській протоці і Чорному морі, питання про морську економічну зону. Питання інформаційної сфери. Необхідно працювати щодо зміни тональності в офіційних ЗМІ Росії щодо України. Питання (Чорноморського – ТСН.ua) флоту. Абсолютне роз'яснення позицій щодо започаткування робочого процесу, як, коли, флот може бути виведений з України, щоб ні для кого це не було несподіванкою", - вважає Чумак. А ми поки говоримо про виведення військових зі своєї території та згадуємо, що Україна колись була частиною російської імперії, обговорюємо ціну газу і чомусь згадуємо про УПА.

За словами експерта, і ці гуманітарні проблеми українська комісія має вирішувати. Принаймні вона може пояснити позиції нашого президента "з мови, Голодомору, примирення ОУН-УПА з ветеранами Червоної армії". Більше того, цією справою, як і інформаційною політикою та поліпшенням нашого іміджу в сусідній державі, наразі ніхто спеціально не займається. Богатирьова, Грищенко та їхні колеги могли би звернути на цю справу особливу увагу. А ще вони могли би допомогти переговорним групам з газу, флоту, розмежування кордону зробити перемовини ефективнішими. "Назва робочої групи, склад - певні кроки довіри до переговірників, до самої робочої групи і до їх позиції з боку Російської Федерації. Тому це нормальний робочий крок, в правильному напрямку. Тим більше, ця робоча група не замінить собою уряд і урядові домовленості. Вона може тільки підсилювати, роз'яснювати позиції, виводити всі домовленості на більш високий щабель", - резюмує Чумак. На його думку, якийсь ефект від таких дій має бути.

Проблеми відносин з Україною хочуть вирішувати і в Росії. Принаймні тамтешнє МЗС позитивно відреагувало на створення української групи, що буде налагоджувати з ним контакти. Можливо, якісь кроки й допоможуть хоча би очистити розмови про економіку та політику від взаємних звинувачень та образ. Але відповісти на питання, коли стосунки окремих політичних діячів перестануть так сильно, як зараз, впливати на відносини держав, і коли різні тлумачення історії поступляться місцем омріяним прагматичним інтересам, сьогодні не береться ніхто.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: