Хто виграє війну за Крим?

Україна переживає нове загострення проблеми Криму. Причина цього – бажання кримських татар стати автономнішими, ніж вони є зараз.

Нещодавно кримські татари заговорили про те, що гостро потребують створення національної автономії. Бажання давнє, проте цього року воно набуває особливого розголосу.

Прагнення до створення татарської республіки у складі України, задовго до того, як заступник голови Меджлісу Рефат Чубаров розповів про нього в розмові з європейськими депутатами, викликало в нашій країні паралелі з народами, що вже самовизначилися цього року. Косовом, Південною Осетією і Абхазією. В Україні з’явилися особливо гострі побоювання втратити Крим, нехай і перебільшені. А потужні в Криму проросійські настрої, Чорноморський флот РФ і заяви деяких росіян про те, що Крим – їхня земля ці побоювання лише ускладнюють. І всі, незалежно від політичних позицій чи думок про майбутнє Криму, прогнозують півострову серйозні потрясіння.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв вважає ймовірне створення національної автономії відновленням історичної справедливості, поверненням до національної республіки татар, створеної ще в 1921 році, та ліквідованої під час їхньої депортації в році 1944-му. А нинішню кримську республіку, АРК, яка не ґрунтується на етнічній ознаці, він вважає "автономією переселенців із внутрішніх областей Росії". Джемілєв розповів ТСН.ua про те, які проблеми кримські татари можуть вирішити внаслідок здобуття автономного статусу.

По-перше, він може допомогти татарам зберегти свою культуру. "Не обов'язково змінювати назву (автономії – ТСН.ua), можна залишити Кримською республікою. Але ми наполягаємо на тому, щоб кримськотатарська мова була однією з функціонуючих мов, мов діловодства. Зараз у Конституції АРК поруч із державною мовою всі вживають радянський термін "мова міжнаціонального спілкування російська". А корінного народу начебто й немає", - відзначає голова Меджлісу. Друге, на що він звертає увагу, - "питання про адекватне представництво корінного народу у всіх структурах влади". "Зараз кримських татар на території півострова десь 13%, але у структурах влади – не більше 3-4%", - обурюється Джемілєв. А ще звертає увагу на те, що автономія дозволить кримським татарам позбавитися від статусу національної меншини, який вони самі вважають неприйнятним.

Заблокированное милосердие
УНІАН
Кримські татари впевнені, що автономія вирішить не лише їхні земельні, але й культурні проблеми. Зокрема, дозволить розвивати власну мову та освіту. Та про землю і владу все таки ніхто не забуває
"Якщо кримські татари в Україні будуть розглядатися, як одна з національних меншин, не будуть вирішуватися їхні колективні права, зокрема право на створення системи освіти рідною мовою. Зараз, відповідно до Конституції, можна створювати школи, але ледь не добровільні. Держава не бере на себе обов'язків створювати національні школи", - наголошує кримськотатарський лідер. І робить висновок про те, що "саме існування кримськотатарського народу, як етносу, як давньої культури, перебуває під загрозою, і єдиним виходом із цієї ситуації має стати відновлення національно-територіальної автономії".

Позиція дуже чітка, але кримськотатарському лідеру, в той же час, важко говорити про те, як її реалізувати. Він хоче, щоб в Україні ухвалювалися закони про статус депортованих, статус кримських татар, навіть про відновлення татарських географічних назв у Криму. Таким шляхом автономію, вважає Джемілєв, можна отримати за кілька років. Утім, сьогодні цьому заважають "шовіністичний проросійський психоз за повної байдужості Києва", що призводять до "повної втрати Криму". А це вже робить кримське питання проблемою національної безпеки.

Україна вже багато років обирає шляхи вирішення кримської проблеми. І сьогодні досить важко уявити, що цим шляхом стане створення на півострові національної автономії. Світовий досвід говорить, що далеко не всі народи, які мають бажання самовизначитися, отримують таку можливість. Більше того, це право зазвичай здобувається за допомогою третьої сторони, як було з Косовом і з нещодавно проголошеними кавказькими республіками, та найчастіше з величезними конфліктами. А лави народів, право яких на державність ніким не визнається, дуже чисельні. Згадаємо хоча би курдів у Туреччині та низку пострадянських республік (Придністров’я, Нагірний Карабах тощо).

Зібрання ВО "Свобода" в Криму
УНІАН
Ось тільки проти татарської автономії однаково виступають і праві з ВО "Свобода"...
"Якщо створити національно-територіальну автономію кримських татар в Криму, треба йти далі. Треба створювати подібні автономії російські, русинські, угорські, румунські. Це буде ланцюгова реакція, яка піде по всій Україні і розірве країну за етнічною ознакою", - наголосив у розмові з ТСН.ua директор української філії Інституту країн СНД Володимир Корнілов. Хоча би теоретично такий "розрив" цілком можна уявити, адже Крим – найвідоміше, проте далеко не єдине місце проживання національних меншин в Україні. Та в той же час, Крим у цьому контексті унікальний.

Сюди повертається народ, який постраждав від репресій і депортації, й тому особливо гостро відчуває необхідність у відновленні того, що він вважає історичною справедливістю. Крім того, саме татари часто позиціонують себе, як противагу потужному російському впливу на півострові. А українська влада, згадуючи про загрозу російських настроїв у Криму, не надто звертає увагу на силу, яка може цьому впливу протидіяти. Скоріше віддаляє від себе цю силу, представники якої неодноразово говорили про байдужість з боку київських чиновників. Та головний чинник, який робить татарську автономію в Криму, суто теоретичною, принаймні сьогодні, це наявність одразу кількох широко розповсюджених позицій, що категорично її заперечують.

Наприклад, послідовним противником будь-якої автономії в Криму виступає Всеукраїнське об’єднання "Свобода". Керівник севастопольської організації "Свободи" та її виборчого штабу в Криму Олександр Болтян обґрунтував ТСН.ua, чому автономний півострів потрібно перетворити на звичайну область. "Жодної автономії, кримськотатарської, просто кримської, в унітарній державі Україні не повинно бути, тільки Кримська область. По-перше, це (існування автономної республіки – ТСН.ua) економічно невигідно, тому що уряд, дуже велика кількість чиновників на плечах людей, які сплачують податки. По-друге, за Конституцією Україна є унітарною державою. Всі автономії можуть слугувати тому, що можуть зароджуватися сепаратистські настрої, це небезпечно для України", - вважає він. Позиція дуже однозначна, але в нинішніх умовах вона здається скоріше ідеологічним гаслом, ніж реальним планом зі зміни територіального устрою України.

06_xz
УНІАН
... і прихильники різноманітних проросійських чи прорадянських рухів
З іншого боку, люди, які заперечують націоналістичні позиції "Свободи", теж виступають проти автономії кримських татар. Володимир Корнілов вважає, що створити її "на практиці неможливо", адже цьому обов’язково завадять мешканці півострова. "Це просто "підірве" Крим. Ніколи слов'янське населення, маю на увазі і росіян, і українців, і представників інших етносів, які мешкають у багатонаціональному Криму, не погодяться з цим. І будуть проти цього протестувати набагато активніше, ніж вони протестували проти НАТО. НАТО – це подразнюючий чинник для кримчан, а кримськотатарське питання разів у сто більш подразнююче", - наголошує політолог.

Виходить аж занадто неоднозначна ситуація. З одного боку, в кримських татар накопичилося стільки проблем, що вирішувати їх потрібно. Про це свідчать не лише земельні конфлікти, а й акти вандалізму на татарських цвинтарях, які говорять про те, що в автономії відбувається дуже небезпечне етнічне протистояння. Поряд із тим, проросійські настрої багатьох кримчан Україні досі майже ніколи не вдавалося не врахувати. Адже сама РФ, хоча й не на офіційному рівні, але плекає ці настрої, в той час, як офіційна Україна обмежується гнівною реакцією на окремі заяви, забороною на в’їзд окремих політиків і все.

А ще українська влада сама пообіцяла кримським татарам можливість нормально повернутися до батьківщини, навіть кілька програм розробила, та на цьому й зупинилася. А це – додаткова підстава одним прагнути до більшого відокремлення від України задля вирішення власних проблем, а іншим пропагувати ідеї, що не завжди відповідають потребам вітчизняної нацбезпеки. Й поки що Київ не в змозі серйозно вплинути на велику боротьбу за Крим. Свідчення поразки в ній – те, що після грузинсько-російської війни все більше українців починають боятися втрати півострова.

Вандалізм на татарському цвинтарі
УНІАН
Чи не головною небезпекою сьогоднішньої ситуації в Криму є перетворення земельних і територіальних проблем на етнічний конфлікт. Із руйнуванням цвинтарів і бійками...
Та в той же час конфліктність Криму може піти й на користь Україні. На півострові сьогодні діє настільки багато сил, що створення тут будь-якої національної автономії, татарської чи російської, здається неможливим. Крим залишається такою собі "територією без НАТО", місцем постійних сутичок і демонстрацій, боротьби інтересів. Але зараз він все-таки має потужніший імідж великого курорту, а не осередку сепаратизму. Такий стан речей поки що гарантує стабільне перебування Криму в складі Україні. Але зовсім не залишає місця для створення першої національної автономної республіки в її складі. І "війна" за вплив на півострові має всі шанси залишитися такою ж затяжною, якою була до цього.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: