Коаліція буде жити погано, але недовго

Через конфлікт Ющенка і Тимошенко нова коаліція у ВР може вмерти у будь-який момент.

Верховна рада знову жива. Депутати більш-менш злагоджено голосують, парламент отримав голову, і всі рішення відтепер чинні, їх є кому підписувати. Найважливішою ж подією останніх днів, крім обрання спікером ВР Володимира Литвина, стала заява про формування нової коаліції у складі Блоку Тимошенко, "Нашої України – Народної самооборони" та Блоку того самого Литвина. Але нова коаліція "Національного розвитку, стабільності й порядку" поки що здається лише черговим свідченням політичної нестабільності в Україні.

Незважаючи на те, що про створення коаліції, яка буде боротися з економічною кризою, всім українцям урочисто розповіла Юлія Тимошенко, справжнього депутатського об'єднання у ВР, що відповідає всім вимогам законодавства, немає. Директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко прогнозує щонайменше довгі переговори.

"На нас чекає непроста і достатньо конфліктна коаліціада. Президент і частина фракції НУ-НС будуть зацікавлені в тому, щоб офіційна коаліція так і не була створена. Це їм потрібно, щоб мати на всяк випадок привід для дострокових парламентських виборів", - пояснив експерт ТСН.ua. Зараз дуже багато всього, що може завадити об'єднанню депутатів. Наприклад, ще не підписана коаліційна угода. Згадується 2006 рік. Тоді Тимошенко, "нашоукраїнці" та соціалісти довго розробляли текст подібної угоди, лаялися а завершилося все несподіваною "антикризовою" коаліцією зі спікером Олександром Морозом і прем'єром Віктором Януковичем.

Сьогодні ж, відповідно до нашого законодавства, від Ради можуть вимагати після формування нової коаліції призначення нового уряду. Дуже сумнівно, що пропрезидентські сили в НУ-НС та комуністи, які голосували за Литвина, знову призначать на цю посаду Юлію Тимошенко. І коаліція в такому випадку обов'язково розвалиться. Та й взагалі, Фесенко вважає, що в команді президента "розраховували затягнути коаліційний процес". У нинішній же ситуації політолог прогнозує, що Ющенко, можливо буде схиляти Тимошенко до поступок. А якщо не схилить, цілком може оголосити дострокові парламентські вибори, загроза яких, здавалося би, вже зникла..

Виборча урна
УНІАН
Але думки про президентські вибори можуть зіпсувати будь-яку злагоджену роботу української влади
Про те, що нова коаліція може так і не з'явитися, ТСН.ua сказав і депутат від НУ-НС, один із опонентів прем'єра Анатолій Матвієнко. Йому дуже не сподобався виступ Тимошенко, в якому йшлося про нове парламентське об'єднання і про те, як його створенню заважав президент. Крім того, Матвієнко здивований висуненням БЮТівця Андрія Портнова на посаду голови Фонду держмайна України. Всі, мабуть, пам'ятають, як особисто Юлія Тимошенко у квітні ледь не насильно намагалася призначити саме цього кандидата на посаду керівника Фонду, і це завершилося новими скандалами, звинуваченнями, ледь не бійками та кримінальними справами. "Виступ Юлії Володимирівни і кадрові пропозиції мене серйозно похитнули у щирості щодо необхідності існування повноцінної коаліції", - обурився депутат.

"Вона звинуватила президента в тому, що в нього єдине бажання – це другий термін, що він ніколи не хотів ніякої коаліції, що всупереч його бажанню все робиться, і що вона буде робити все, щоб його, якщо читати між рядками, впливи були знівельовані", - пояснює суть своїх претензій до Тимошенко НУ-НСівець. І звертає увагу на те, що сьогодні так звана "коаліція трьох" у Раді налічує не більше 217 голосів. Тобто, коаліцією не є зовсім. За підрахунками Матвієнка, прем'єр сьогодні має лише 37 голосів у колись повністю пропрезидентській фракції. Причина такого невисокого рівня підтримки, за словами депутата, - популізм.

Володимир Литвин
УНІАН
Литвин начебто не проти подовше покерувати парламентом...
"Розгортається атака на те, що так звані "прихвосні президента" не голосують за законопроекти (Тимошенко – ТСН.ua). А вони популістські, їх виконувати неможливо. Ситуативне голосування (у ВР – ТСН.ua) може бути за рахунок комуністів, що ми бачимо сьогодні. Переводиться все у площину не конструктиву, а протистояння. Її (прем'єра – ТСН.ua) заяви популістські про те що буде заборонено банкам розпоряджатися заставним майном, що ніяких проблем з пенсіями не буде, і всі пільги будуть виплачені (за умови, що тільки в цьому році 15 мільярдів нема балансу по Пенсійному фонду, а наступний рік за моїми розрахунками – близько 35 мільярдів). Буде пояснено, що винні ті, хто сьогодні президента підтримує. Перетворюється все на протистояння двох фігур, таким чином, розгортається виборча кампанія. Виборча кампанія в технологіях нинішнього прем'єра і уряду є згубною", - зазначає Матвієнко. Виходячи з його слів, шансів на створення коаліції зовсім немає. Та й навіщо в ситуації, коли Ющенко не хоче об'єднання з Тимошенко, а Тимошенко не припиняє розповідати про шкоду від Ющенка?

Втім, деякі експерти залишають об'єднанню трьох шанси на життя. Директор політико-правових програм Центру Разумкова Юрій Якименко сказав ТСН.ua, що вони принаймні вищі, ніж у коаліції БЮТ і Партії регіонів. Адже в разі створення останньої, Янукович і Тимошенко все одно посварилися би з початком президентської кампанії в Україні. Втім, і про довге і щасливе співіснування Тимошенко з Литвином та Ющенком політолог поки не говорить.

По-перше, в коаліції, що створюється зараз, "якщо не мінімальний, то досить обмежений склад". А ще очевидні проблеми всередині НУ-НС. "Є опосередкований вплив президента на (коаліційні – ТСН.ua) процеси, оскільки він ще контролює частину фракції, і момент політичної конкуренції з Тимошенко може виявлятися", - вважає Якименко. На його думку, "для цього є запобіжник – частина депутатів від блоку Литвина". Але результативні та послідовні голосування нової коаліції, потрібні хоча би щоб виправдати її гучну назву, під великим питанням. Втім, запорукою хоч якоїсь стабільності може стати новий спікер Литвин.

Ющенко-Тимошенко
УНІАН
...та все можуть зіпсувати відносини президента і прем'єра
"Коаліція має шанси пережити (президентські – ТСН.ua) вибори і продовжити своє існування. Позитивну роль відіграє кандидатура Литвина, тому що він і сам заявляв, і про це говорять часто, що він прийшов не на коротку дистанцію. Він не буде змагатися на президентських виборах, хоча це не виключає, що Литвин буде на них висуватися в якості кандидата. Але він розраховує, що буде спікером Верховної ради до завершення її повноважень. І тому буде опонувати проведенню дострокових виборів, принаймні в період до завершення президентської виборчої кампанії", - робить висновок Якименко. Але говорити про те, бажання якого з українських керівників залишитися на посаді, переможе, не береться.

З огляду на останні події у Раді, можна зауважити, що головний конфлікт української політики, між президентом і прем'єром, переходить на новий етап. І це теж зменшує шанси нової коаліції, незважаючи на зростання кількості оптимістичних заяв і розмов про те, як ми подолаємо економічну кризу. Надто багато учасників коаліційного процесу та політичних експертів цього оптимізму не поділяють.

"Свідомо загострюється ситуація. Якщо це правда, найближчі дні це покажуть, нічого доброго не буде. Якщо ми хочемо щирості, маємо домовитися про те, в якому руслі рухатися, і жертовно зробити щось для України. Але, наскільки я розумію, цього нікому не треба", - говорить НУ-НСівець Матвієнко. Останні події в парламенті показують, що таких, як він, депутатів, не готових підписувати нову коаліційну угоду, достатньо.

А ще не можна забувати про Партію регіонів, яка своїм черговим переходом в опозицію, швидше за все, не обмежиться. Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов сказав ТСН.ua, що "регіонали" будуть намагатися повалити уряд Тимошенко. Причому використають для цього позапарламентські методи боротьби, в результаті чого прем'єр отримає "соціально-політичну опозицію ПР і робітничого руху Сходу України". Уявити масові страйки звільнених робітників вже не так важко, тим більше, що деякі профспілкові лідери всерйоз говорять про існування такої загрози. Головне – організувати. А Віктор Янукович вже начебто готовий це зробити.

Страйк профспілок
УНІАН
Деякі експерти вважають, що Партія регіонів виведе робітників на вулиці, щоб повалити уряд Тимошенко
А поки всі українські політики обіцяють захистити Україну від кризи. Можливо, нова коаліція це зробить. Принаймні кілька законів, що вплинуть на ситуацію, вона цілком здатна ухвалити. Але що ближчі президентські вибори, то більше питання боротьби з фінансовими негараздами перетворюється на гасло, які шкодить цій боротьбі. Та й нова коаліція поки що йде за традиційним для української політики сценарієм довгих переговорів і взаємних звинувачень.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: