Надії Тимошенко розбились об соціологію

Український інформаційний простір – починаючи від радіо та газет та завершуючи Інтернетом – закиданий повідомленнями штабу Тимошенко: їх лідер перемагає в Центральній Україні.

Український інформаційний простір – починаючи від радіо та газет та завершуючи Інтернетом – закиданий повідомленнями штабу Тимошенко: їх лідер перемагає в Центральній Україні. Ці повідомлення з’явилися після оприлюднення останніх результатів соціологічних опитувань, згідно з якими у Юлії Володимирівни жодних шансів на перемогу. Точніше – шанси винятково теоретичні.

У таблиці знизу наведено лише частину опитувань соціологічних фірм, проведених напередодні Нового року, але і їх достатньо, аби скласти повну картину електоральних симпатій.

Як би Ви проголосували, якби вибори відбулись у найближчу неділю?

Вже в першому турі найменша дистанція між провідними кандидатами складає понад 10%, а Соціс, R&BG та КМІС говорять про удвічі більший рейтинг Януковича у порівнянні з Тимошенко. Тому не дивно, що соціологи БЮТ «теоретично допускають можливість перемоги у другому турі Тимошенко», а технологи запускають маніпулятивну інформацію про «перемогу Тимошенко у Центральній Україні».

Ці кроки, очевидно, є свідченням безнадійної спроби штабу Тимошенко вхопитися бодай за соломинку. Згідно з соціологічними канонами, 10% розриву між лідерами виборчої гонки породжують між кандидатами психологічний бар’єр: частина виборців з числа тих, хто не визначився, схиляється проголосувати за потенційного переможця, а номер другий при цьому втрачає своїх непостійних симпатиків.

Для чинного прем’єра виникнення такого бар’єру дуже небезпечне. Ще до його появи Тимошенко програє Януковичу у другому турі приблизно 13-15 відсотків, а визначення явного фаворита перегонів збільшить цю дистанцію ще дужче.

Як би Ви проголосували, якби другий тур виборів відбувся у найближчу неділю?

Таблиця2

До речі, теза про лідерство Тимошенко в Центральній Україні теж достатньо суперечлива. Юлія Володимирівна втратила політичну монополію на раніше зорієнтовану на неї Полтавську область, практично рівні шанси у кандидатів у Житомирській області (різниця лише в 2%). Різниця в 6%-7% у Хмельницькій та Черкаській областях, хоча ще зовсім недавно рейтинги Віктора Януковича удвічі-втричі поступалися популярності Юлії Тимошенко. При цьому, хочу зауважити, що наводжу дані лояльної до Юлії Тимошенко соціологічної кампанії «Соціс».

У випадку з президентськими виборами важливі не лише поточні результати, а й динаміка. Згідно з дослідженнями Ukrainian Sociology Service, аналіз динаміки рейтингів ІІ туру у варіанті Януковича-Тимошенко за період з липня по грудень 2009 року показав, що рейтинг ІІ туру Януковича за цей час зріс з 38,9% до 46,4% (на 7,5%), а рейтинг Тимошенко зріс з 27,7% до 30,0% (тобто на 2,3%). При цьому розрив за рейтингом ІІ туру між В.Януковичем та Ю.Тимошенко за останні п’ять місяців зріс з 11,2% до 16,4%. За даними компанії, попередній прогноз результатів ІІ туру показує (з урахуванням голосів невизначених), що Віктор Янукович набере 53±3% голосів виборців, а Ю.Тимошенко 42±3% (при цьому 5±1% виборців голосуватимуть проти обох кандидатів, або зіпсують бюлетні).

Перевага В.Януковича виявлена і за “рейтингом переможця”, тобто за оцінками громадян щодо того, хто переможе на виборах Президента України. 32,5% вважають, що переможе Віктор Янукович, 23,4% – Ю.Тимошенко. «І хоча цей рейтинг не має прямого відношення до голосування, однак громадська думка щодо переможців впливає на вибір ще невизначених громадян», - стверджують аналітики Ukrainian Sociology Service.

Тим часом, БЮТ реалізує свою давню технологію – запалювання соціологічних «фанарів» - оприлюднення соціологічних результатів, достовірність яких викликає великі сумніви. На днях, наприклад, цілий член-кореспондент НАН України заявив, що у Тимошенко та Януковича рівні шанси на перемогу у парламентських виборах. Подібні повідомлення з’являються від імені інших невідомих чи маловідомих структур. І ці акції, судячи з усього, не останні в плані дій Юлії Володимирівни в намірах переконати українців, що вона таки переможе.

До речі:

На дострокових же виборах до Верховної Ради України 32,0% виборців готові голосувати за Партію регіонів, 17,9% – за БЮТ, 6,0% – за Блок Сергія Тігіпка, 4,7% – за “Нашу Україну” В.Ющенка, 4,5% – КПУ, 4,3% – “Фронт змін” А.Яценюка, 3,4% – за Блок Литвина, 1,6% – за “Свободу” О.Тягнибока. Тобто шанси на подолання 3% бар’єру зараз мають 7 партій та блоків.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: