"Наша Ряба" як правонаступниця "Нашої України"

Відома казочка про курочку Рябу набуває яскравого політичної підтексту: Луценко обіцяє посадити її за фінансові спекуляції.

У час, коли Віктор Янукович і Юлія Тимошенко «розпилюють» електорат на двох, вся країна намагається вгадати, яким своє майбутнє бачить Віктор Ющенко. За даними різних джерел, на столі у президента лежить декілька сценаріїв його персональної долі: починаючи від фантастично-оптимістичної моделі уявного майбутнього і завершуючи соціологічно-реалістичним, на якому поставлено гриф-рецензію «Аффтар, віпєй йаду».

Віктор Ющенко – не лише чинний гарант недосконалої Конституції, але й порівняно молодий політик, якому ще рано думати про пасіку як місце головного працевлаштування. Логічно, що він та його команда виписують різні сценарії розвитку політичної кар’єри: за великим рахунком, у політичного майбуття нинішнього глави держави є три можливих вектори.

Сценарій перший: перемога у цій кампанії. Штабісти Віктора Андрійовича зізнаються, що склали даний прогноз здебільшого з поваги до самого кандидата у президенти, оскільки він ще досі вірить у можливу перемогу у кампанії.

Ющенко – правий, і перемогти він може. Для цього потрібно ввести негайно пряме президентське правління в країні, і за декілька місяців знизити гривню до 5 грн. за долар, підвищити мінімальну заробітну плату до 10 тис грн., а пенсію до 7 тисяч, знизити ціни на комунальні послуги та за одно на продукти харчування. Логічно було б за цим сценарієм відправити Юлію Тимошенко надзвичайним і (звісно) повноважним послом України в Велику Соціалістичну Народну Лівійську Арабську Джамахірію, а Віктора Януковича – губернатором гуцульського краю. Крім того керівник штабу Ющенка Ігор Тарасюк мав би терміново знайти необмежені поклади нафти та газу, швиденько розробити їх і заполонити світ українськими енергоносіями. В крайньому разі, Тарасюк як засновник відомого курячого бренду «Наша Ряба» міг би підняти національну економіку за рахунок, наприклад, «стегенець Ющенка» як стратегічного конкурента «стегенець Буша». Було б таке собі українське економічне диво.

Відтак, перший сценарій умовно можна назвати «Велика трансформація «Нашої України» в «Нашу Рябу». А далі як у казці, «і знесла курочка яєчко, і не простеє…»

Сценарій другий: продовження політичної кар’єри в іншій іпостасі. Колишній лідер Майдану навряд чи бачить себе на других-третій ролях у інших політичних сил та вождів. Тому з нинішнього кабінету у політику веде лише одна стежка. І пролягає вона через парламентські вибори. Чи не тому Віктор Андрійович сьогодні так активно заговорив про дочасні парламентські вибори. «Конфлікт в українському парламенті можна вирішити шляхом саморозпуску, або через вихід з коаліції однієї з політичних сил», - заявив нещодавно Віктор Андрійович, додавши: «Норма Конституції, яка говорить про те, що за півроку до виборів (президента) неможливі дострокові парламентські вибори – це так, але це по ініціативі президента. А по ініціативі члена коаліції, якщо він виходить з коаліції – це абсолютно можливо".

Сторонній спостерігач, який вірить всьому сказаному політиками, переконаний, що Янукович, Тимошенко та Ющенко настільки розсварилися, і те що за стіл переговорів, на одному гектарі не сядуть... Але в дійсності виходить так, що зміна політичних потенціалів досить запросто призводить до притягування раніше несумісних величин (і, відповідно, відштовхування – колись сумісних). Тому цілком можна припустити, що Віктор Ющенко як малопрохідний кандидат у президенти може укласти політично-бартерну угоду з одним із лідерів цієї кампанії, в рамках якої і отримати бонус - дочасні парламентські вибори. В цьому контексті виникають три запитання:

1. Дата дочасних парламентських виборів: найймовірніше після президентських виборів. Адже політичний партнер Ющенка повинен бути переконаний, що ці вибори будуть йому на користь, і таке переконання можуть дати лише президентські перегони.
2. Прізвище партнера та (3) умови домовленостей.

Тут можна лише здогадуватися: якщо вдасться домовитися з Тимошенко, то Вікторові Ющенку до снаги дещо розчистити під неї електоральне поле, відмовившись від участі в президентській кампанії. Якщо вдалішими виявляться переговори з Януковичем (що ймовірніше), то чинному президентові потрібно буде проявити зворотну активність – напуститися на «Неї», тим паче, що у руках у президента залишається чимало економічних важелів.

Другий сценарій логічно було б назвати «Найважливіша роль другого плану». Найслабкішим місцем цього сценарію є здобуття популярності на парламентських виборах політсили під умовною назвою «Наша Ряба»: Віктор Андрійович повинен пояснити маленькій українці «бабі Парасці», чому вона, втративши довіру до Ющенка-президента, повинна проголосувати за Ющенка – лідера парламентської партії.

Тобто, питання в тому, що то буде за «яєчко-непростеє», яке Віктор Андрійович спроможеться запропонувати «маленькому українцю». Цілком можливо, що в якості «яєчка» народу українському буде припіднесено те, що вважається найбільшою цінністю ще з часів Пилипа Орлика - конституційні свободи: мається на увазі, ющенківський варіант проекту Конституції, який сам автор прагне обговорити на всеукраїнському референдумі. Принаймні з позицій сьогодення видається, що обговорення проекту Основного Закону – це головний месидж Віктора Ющенка, який він намагається послати виборцеві. Але чи простий виборець, отой маленький українець, чи в умовах кризи він теж вважає, що йому насамперед треба вкотре обговорити скорочення чисельності Верховної Ради (згадаймо, вперше ми це вже обговорювали вході кучмівського референдуму 2000-го року, і після того ще декілька разів), а також скасування депутатської недоторканності? Недоторканність – тема теж не нова, і була агітаційною наживкою не однієї політичної сили. Навіть «Наша Україна» з Юрієм Луценком та Арсенієм Яценюком на чолі 2007-го року пробралася до ВР під заклик «чікагських мільчіків» скасувати депутатську недоторканність.

Сценарій третій: екс-президент Ющенко – художній керівник «Мистецького арсеналу». Цей сценарій поки що ретельно штабістами не розглядався, бо, як пожартували вони, «в цьому напрямку президент досить активно працював останніх 5 років». Іншими словами, ми говоримо про персональний пенсійний фонд Віктора Андрійовича, і відхід на тривалий час від активного політичного життя.

Р.S. Днями бютівці і їх примкнулий до них Юрій Луценко непрямо підтвердили, що Ющенко реалізовує другий сценарій, при чому – не на їх користь. Один з речників БЮТ Андрій Кожем’якін заявив, що Президент та Партія регіонів розробляють сценарій розпуску парламенту: мовляв, 2 вересня Ющенко після зустрічі зі спікером Володимиром Литвиним заявив про можливість розпуску парламенту. Водночас, лідер Партії регіонів Віктор Янукович зауважив, що його політична сила не дасть працювати парламенту, поки не будуть проголосовані законопроекти про підвищення соціальних стандартів. «Такі, майже спонтанні заяви Президента і Віктора Януковича не є випадковими», - заявив Кожем’якін, додавши, що все це робиться з єдиною метою, аби у всьому звинуватити прем’єр-міністра.

Одночасно міністр внутрішніх справ Юрій Луценко попередив, що звинувачення прем’єра можуть обернутися кримінальною відповідальністю. Забувши, що керує не СБУ, а МВС, Луценко почав розповідати про наявність великого числа кримінальних справ за фактами службових зловживань в НБУ та «організації фінансових махінацій у комерційних банках за підтримкою Ющенка». При цьому Юрій Віталійович безапеляційно звинуватив Ющенка у використанні ситуації з курсом гривні для політичної дестабілізації. «Або наводьте порядок у керівництві Національного банку, стабілізуйте реальний курс валюти, або сушіть сухарі для своїх підлеглих», - сказав міністр.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: