Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
(Не)потрібні діти України

Традиційно до дня Святого Миколая в Україні згадують про дітей-сиріт, які позбавлені батьківської турботи і любові, вручають їм подарунки, а потім на рік знову про них забувають.

В Україні втретє стартує благодійна акція "Святий Миколай мандрує Україною", яка має на меті роздати подарунки 20 тисячам дітям-сиротам та дітям, позбавлених батьківської опіки. Багато українських компаній традиційно в цей день влаштовує свято дітям-сиротам. І, як кажуть самі вихователі у дитячих будинках та школах-інтернатах, їхнім вихованцям зараз нічого не бракує крім мами і тата.

сирота (Фото: О.Поливко)
На вході в дитячий будинок чи школу-інтернат діти часто запитують: "Ви не хочете мене всиновити?" (Фото: О.Поливко)
В Україні відповідно до даних Державного комітету статистики, налічується 102 924 дітини-сироти або дітей, позбавлених батьківської опіки. З них 33 тисячі не мають сімей, 35 тисяч дітей на сьогоднішній день всиновлено, 64 тисячі перебувають під опікою і близько 6 тисяч живуть у будинках родинного типу. Таку статистику озвучив президент Ющенко під час Форуму усиновлювачів, який проходив в кінці листопада цього року. Він вважає, що сьогодні немає проблем в Україні із дитячим усиновленням. Ющенко на початку цього року заявив, що в Україні у 2008 році буде всиновлено 4 тисячі дітей-сиріт. Поки що такою цифрою похвалитися не вдається.

Як нещодавно повідомив міністр у справах сім'ї, молоді і спорту Юрій Павленко, цього року буде всиновлено більше 2000 діток українцями, іноземцями - 1183 дитини (дані за 10 місяців). Для порівняння, минулого року було всиновлено 1784 дитини нашими співвітчизниками, іноземцями – 1670 дітей. Найбільше дітей всиновлювали в Севастополі, Києві, Івано-Франківській, Київській і Рівненській областях.

Звичайно, на допомогу всиновленню прийшов закон про державну підтримку сімей, які усиновили дитину із числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, який був прийнятий у вересні ВРУ. Законом передбачена одноразова допомога при усиновленні на рівні допомоги при народженні першої дитини, встановлена оплачувана відпустка одному з батьків після завершення процедури усиновлення, а також передбачена щомісячна допомога.

Попри те, що українці частіше почали усиновлювати дітей, дитячі будинки і школи-інтернати надалі залишаються заповненими. Щороку в притулки потрапляє до 20 тисяч дітей. За словами президента Ющенка, на даний час в Україні є черга майже в тисячу сімей, які бажають усиновити дитину до 5 років. Проте, за даними ТСН.ua в державному комунальному дитячому будинку №1 для дітей-сиріт у Львові, близько 40 дітей віком до п'яти років, які досі чекають на усиновлення. Загалом у закладі перебуває 90 діток, і їхня кількість за останні роки різко не зменшилася.

Більше перейматися долею і майбутнім дітей-сиріт закликає один із меценатів, який впродовж багатьох років опікується дітьми на Львівщині, німець Петер Мюллер. Після численних акцій гуманітарної допомоги він започаткував інший вид підтримки – відкривати дітям депозитні кредитні рахунки, щоб потім, коли вони опиняться за дверима шкіл-інтернатів у них були хоч якісь кошти для того, щоб почати самостійне життя.

Більше уваги майбутньому, а саме їхній освіті приділяє Благодійний фонд "Товариство "Приятелі дітей", який крім розвезення гуманітарної допомоги і проведення літніх таборів, працює над освітнім проектом “Стипендіат”. Цей проект спрямований на допомогу студентам-сиротам, які хочуть здобути освіту у вищих навчальних закладах, а також у технікумах та училищах. У минулі роки 176 студентів стали учасниками цього проекту.

"Ми надаємо соціальний супровід дітям розміром у 305 гривень на місяць. На проекті 132 таких студенти з усієї України, які самі звернулися за допомогою. Для них проводимо спеціальні зустрічі, на яких допомагаємо освоїтися в житті. Кількість студентів, які звертаються постійно зростає," – розповіла керівник освітньої програми фонду Олена Мельнікова. 

В останні місяці благодійнім організаціям стало важче працювати через фінансову кризу, оскільки меценати скоротили свою допомогу.

"На даний момент 16 українських компаній і приватних осіб фінансово підтримують студентів-сиріт. На початку роботи організації допомогу надавали тільки іноземні благодійники, вони і досі продовжують підтримувати проект," – зауважила Мельнікова.

2008 рік Ющенко своїм минулорічним указом оголосив Роком підтримки національного усиновлення та інших форм сімейного виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківської турботи. За цей рік і справді усиновлено рекордну кількість дітей-сиріт українцями, та все ж багато дітей і далі залишаються в притулках, а потім опиняються на вулиці.

Якщо щодо усиновлення в Україні нарешті запрацювала правова система, то розв’язати проблеми належного захисту дітей, зокрема пов’язані з набуттям дітьми статусу дітей-сиріт чи дітей, позбавлених батьківського піклування, їхніми житловими та майновими правами, притягненням до відповідальності опікунів та піклувальників, поки що до кінця не вдалося.

Залиште свій коментар

Вибір редакції