Охоронця Кадирова убили за розповіді про звірства президента

Вбивство колишнього охоронця президента Чечні, який втік до Австрії, могло бути помстою за те, що він розповів про звірства Рамзана Кадирова у республіці.

Вбивство 13 січня у Відні Умара Ісраїлова, колишнього охоронця президента Чечні, могло бути помстою за те, що він розповів про звірства Рамзана Кадирова у республіці.

Таке припущення зробила газета The New York Times, проаналізувавши ексклюзивні відомості, що потрапили в її розпорядження. Вони, як стверджує видання, були надані самим Ісраїловим і містять копії матеріалів, що ніколи не публікувалися, а саме скарг екс-охоронця до російської прокуратури і Європейського суду з прав людини про діяння Кадирова і його людей в Чечні.

Ці скарги були подані у 2006 і 2007 роках відповідно. Разом з Умаром як позивач виступав його батько Шарпудді, який заявляє, що понад 10 місяців Кадиров незаконно тримав його в ув'язненні і катував, зокрема, газовим пальником.
У документах повідомляється про тортури і страти без суду й слідства інших затриманих незаконними способами.

Одного зі страчених, за словами Ісраїлова, заздалегідь побили держаками лопат Кадиров і Адам Делімханов, нині депутат Держдуми. Інший в'язень зазнав содомії від якогось високого міліційного чину, а потім за наказом Кадирова був убитий.

Ісраїлов-молодший писав, що і сам піддавався биттю і тортурам. За його словами, Кадиров особисто брав участь в багатьох подібних діяннях, які, мабуть, сприймав як розвагу. Наприклад, він сам катував людей електрошоком або стріляв їм під ноги.

Як повідомив Ісраїлов виданню, 15 квітня 2003 року він і двоє його товаришів були затримані прокремлівськими чеченцями. Два дні їх били, а потім відвезли до боксерського клубу в Гудермесі та показали Рамзану Кадирову, якого тоді майже ніхто не знав.

На той момент Кадиров керував охороною свого батька Ахмада, яка іменувалася Президентською службою безпеки.

Як повідомив Ісраїлов виданню, 15 квітня 2003 року він і двоє його товаришів були затримані прокремлівськими чеченцями. Два дні їх били, а потім відвезли до боксерського клубу в Гудермесе і показали Рамзану Кадирову, якого тоді майже ніхто не знав. На той момент Кадиров керував охороною свого батька Ахмада, яка іменувалася Президентською службою безпеки.

За словами Ісраїлова, Кадиров велів відвезти полонених "на базу" - у місто Центорой, яке до 2003 року стало неформальною столицею повстанців, що перейшли на іншу сторону. Там офіцери ФСБ, за словами Ісраїлова, били його, примушуючи зізнатися у вбивстві як мінімум 17 чоловік. Потім його почали бити Кадиров і його охоронці. Так повторювалося по кілька разів на тиждень протягом трьох місяців. Кадиров стріляв із пістолета йому під ноги, а також катував Ісраїлова електрошоком.

Ісраїлов також описав, як Кадиров розстріляв на допиті якогось Айдаміра Гушаєва, який завідував фінансами одного з осередків повстанців.

Він розповів, що, влітку 2003 року його привели в кандалах до сауни, де Кадиров запропонував йому вступити в президентську охорону. Альтернатива була очевидна, й Ісраїлов погодився, оскільки не бажав померти.

В адміністрації Кадирова в січні заявили, що не мають даних про службу Ісраїлова під приводом Кадирова, але, згідно матеріалів російської влади, Ісраїлов дійсно служив у цій частині з кінця 2003 року, пише газета.

За словами самого Ісраїлова, він служив в Центорої близько 10 місяців і за цей час спостерігав тортури як мінімум 20 незаконно затриманих, в основному родичів бойовиків.

На початку 2004 року Ісраїлова перевели до рідного міста, де він очолив підрозділ міліції. Війна перетворилася з російсько-чеченського конфлікту в усобицю, і батько Умара Ісраїлова вмовив його дезертирувати. У листопаді Умар Ісраїлов і його дружина по підроблених паспортах дісталися до Білорусії, дали прикордонникові 20 доларів, і той пропустив їх до Польщі, де вони попросили політичного притулку.

За два тижні після їх втечі батька й невістку Умара Ісраїлова, а також дружину батька заарештували і відвезли до Центорою. Раніше квартиру батька і його дружини обшукали, вкрали 6 тисяч доларів і замкнули усередині їх трьох дітей, старшому з яких було 12 років, а молодшому - 6, сказано у судовому позові.

Ісраїлова-старшого, за його словами, били у фітнес-центрі, який слугував застінком: прикували за руки до більярдного столу, а ноги прив'язали до тренажера. Вісім чоловік били його і гамселили ногами, вибивши три зуби. Від нього добивалися інформації про Умаре. Його також катували електрошоком.

Умар Ісраїлов стверджував, що Кадиров і ще один представник чеченської влади подзвонили йому до Польщі і почали вимогати його повернення, загрожуючи убити родичів. "Я не повернуся", - відрізав Ісраїлов і припинив розмову. Незабаром жінок відпустили, але батька протримали в ув'язненні більше 10 місяців, до 4 жовтня 2005 року.

Згідно зі скаргою Ісраїлова-старшого до Європейського суду з прав людини, на початку 2006 року російський слідчий вимагав від нього підписати заяву, що історію про арешт він вигадав, щоб приховати, що проводив час з коханкою. Ісраїлов шпурнув папери в обличчя слідчому й втік разом з дружиною до Норвегії, де отримав політичний притулок. На той час Умар перебрався до Австрії і отримав притулок там.

Журналісти схильні вірити Ісраїловим, а в прес-службі Кадирова засуджують "кампанію по дискредитації" чеченської влади

Як підкреслює видання, звинувачення, які висунув Ісраїлов, займають особливе місце, оскільки він був не правозахисником або незалежним журналістом, а інсайдером.

27-річний Умар Ісраїлов був неоднозначною фігурою - він брав участь в огидній війні, і як мінімум одним із його мотивів була помста, - пише газета. Журналісти витратили декілька місяців на перевірку версій батька й сина
Ісраїлових, опитуючи свідків і незалежних слідчих - майже всі вони побажали залишитися анонімними, і публікація матеріалу була відкладена, щоб деякі з них мали час на зміну місця проживання.

Крім того, підкреслює The New York Times, журналісти добули свідоцтва ще одного колишнього чеченського інсайдера, що зумів втеки з республіки і нині вимушеного ховатися, - він стверджує, ніби сам бачив, як Умара Ісраїлова катували.

Кадиров і Делімханов відмовилися дати інтерв'ю у відповідь на всі ці звинувачення і публікацію, пише газета. Представник чеченського президента лише випустив заяву, в якій засудив "великомасштабну і цілеспрямовану кампанію" по дискредитації президента й уряду Чечні. За цим стоять "ідеологи тероризму й озброєне кримінальне підпілля", йдеться у заяві.

Незадовго до вбивства Ісраїлову загрожував агент Кадирова. В оточенні Путіна відмовилися "коментувати чутки"

Американське видання також приводить подробиці вбивства Ісраїлова. Торік Ісраїлов повідомив австрійській владі, що агент Кадирова погрожував йому. Людина, на яку він вказав, зізналася, що йому доручено повернути Ісраїлова до Росії.

9 січня газета сповістила секретаріат Путіна про свої наміри взяти інтерв'ю у російських офіційних осіб щодо звинувачень Ісраїлова. Прес-секретар Путіна Дмитро Песков заявив, що коментувати чутки безрозсудно.

13 січня Ісраїлов вийшов зі своєї квартири у Відні, щоб купити йогурт. На вулиці до нього підійшли декілька чоловіків - як мінімум, двоє. Між ними виникла суперечка, і один з чоловіків спробував ударити Ісраїлова рукояткою пістолета. Ісраїлов кинувся бігти. Один із переслідувачів відкрив вогонь. Ісраїлов отримав три поранення і незабаром помер, повідомляє газета, посилаючись на офіційного представника прокуратури Австрії Герхарда Яроша.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: