"Поросячий" командате ЮсЧе

Україна потребує ще одного важливого закону, а закону – про політизацію політики, який зобов’язував би будь-якого високопосадовця приймати клятву Гіппократа.

Ющенко та Богатирьова до останнього марили введенням… надзвичайного стану. Його формат дуже простий: країна повинна прогрипувати десь до кінця грудня, аби після різдвяного похмілля та Іордану (тобто Божого Водохреща) взятися за вибори: як мінімум президентські та місцеві, а в ідеалі – й парламентські. Правда, цього понеділка Ющенко відхрестився на деякий час від надзвичайного стану, давши зрозуміти, що це все – особисті фантазії секретарки Радбезу.

Сьогодні саме політики з екранів ТБ ставлять діагнози та лікують націю, визначають необхідну кількість шарів марлі у захисній масці та ефективність тих чи інших противірусних препаратів. Тому вони повинні поклястися не нашкодити своїми порадами та нести відповідальність за них.

Медицина перетворилася на ще одну галузь політики, тобто увійшла в зону профанації та популізму. Логічною ознакою цієї патології є той факт, що Віктор Ющенко підпорядкував пандемію безпосередньо РНБО («центром прийняття рішень має стати Рада національної безпеки і оборони»). Правда, цей крок був би логічнішим, якби в країні виникла б пандемія якогось гінекологічного вірусу. Або замість колишнього гінеколога Раїси Богатирьової Раду нацбезпеки очолив би вірусолог чи імунолог.

За нинішніх умов до складу РНБО повинні увійти і члени Нацради з питань телебачення і радіомовлення у повному складі. Адже встановлено, що отой свинячий грип найдужче поширюється вербальними каналами - через телевізор. В умовах карантину варто було б вимкнути телеящик, обмотавши його 8-ма шарами марлі. І це було б набагато ефективніше, ніж використання марлевої пов’язки орально. Та оскільки інформаційного карантину ніхто не оголошував, то фахівці з телебачення могли б достатньо ефективно патрулювати телевізійний простір. Правда, за умови, якщо у РНБО стоїть задача зменшити масштаби кризи, а не навпаки – нагнітати ситуацію. Бо Віктор Андрійович, судячи з усього, до останнього був зацікавлений у розвиткові протилежного сценарію. Не лише сам президент, але й секретарка з РНБО, представник у парламенті та багато інших здавалося б поважних осіб водночас почали марити введенням надзвичайного стану, мовляв, тільки комендантський режим та коменданте Ющенко порятують націю.
«Для введення надзвичайного стану у зв’язку з епідемією є конституційні підстави. Про це заявила секретар Ради нацбезпеки та оборони Раїса Богатирьова в телевізійному ефірі… І, можливо, якщо державна еліта України не може об'єднатися навколо цього, можливо це був би такий оперативно-управлінській захід».

«Якщо далі піде так само, і кількість хворих зростатиме, неодмінно постане питання введення надзвичайного стану. У цьому питанні має бути мінімум суб’єктивізму та політиканства. Надзвичайний стан дозволить взяти під контроль внутрішніх військ та підрозділів МНС розподіл ліків, дотримання обов’язковості заборони масових заходів, виконання рішень РНБО без політичних дискусій, і нарешті мінімізує появу політиків з коментарями щодо медичних нюансів. Менеджмент операції через єдину вертикальну систему штабів із чітким підпорядкуванням прибере бюрократичні перепони та конкуренцію відомств» (Ігор Попов, представник президента у ВР).

Спікер Володимир Литвин не виключає введення надзвичайного стану у разі необхідності. "Якщо ця біда [епідемія грипу] набуває масштабів, які потребують введення надзвичайного стану, то треба приймати відповідні рішення, - заявив він телевізійному ефірі. Людям не до виборчої кампанії. Вони залякані далі нікуди. Не тільки епідемією грипу, а й інформаційними атаками, які виливають на людей».

Про марення Банкової перетворити президента на коменданта експерти говорили ще 3-4 місяці тому, при цьому додавали, що президентський почт шукає лише приводу для втілення своїх політичних фантазій. А тут такий фарт у вигляді поросячого грипу.

Формат надзвичайного стану дуже простий: заморозити на місяць-другий активне політичне життя країни, відповідно перенісши президентські вибори з 17 січня на 30 травня, провівши їх одночасно з виборами до місцевих рад. На цей час вся влада передається, згідно з натяками Віктора Ющенка, Раді нацбезпеки. При цьому чиновники відверто розраховують, що комендантський режим триватиме довго. «В Україні може бути друга та третя хвилі епідемії грипу». Це ще одна телевізійна заява секретара Ради нацбезпеки та оборони Раїси Богатирьовой.

«Україна мабуть не уникне такого розвитку інфекційної захворюваності надалі, як і інші країни світу. Тобто, як правило, за першою хвилею грипозних захворювань, буває друга і, на жаль, третя хвиля»., - сказала вона. Інші чиновники навіть понадіялися на пташиний грип, а невиліковні оптимісти – навіть на коров’ячий сказ та інші зоологічні напасті.

В ідеалі країни повинна прогрипувати та по-бичому казатися десь до кінця грудня, аби після різдвяного похмілля та Іордану (тобто Божого Водохреща) взятися за вибори: як мінімум президентські та місцеві, а в ідеалі – і парламентські. Адже з’явилася чутка, що після 23 січня Віктор Андрійович – згідно з рекомендаціями кращих гінекологів країни – готовий розпустити і парламент. Чому 23? Бо саме тоді вибігає піврічний мораторій на розпуск ВР: глава держави не може розпускати парламент в останніх півроку до завершення повноважень. А після 23-го, коли повноваження завершилися, то можна все що завгодно.

Тут би запитати: для чого Віктор Андрійович на пару зі поросячим грипом намагається зірвати президентську кампанію? Адже у чинного гаранта однаково високі шанси на перемогу – що у січні, що в травні.

Версій є, прямо скажемо, дві. Перша – досить таки абсурдна, аби в неї вірити: у такий негідний спосіб глава держави сподівається підкласти бомбу під рейтинг чинного прем’єра – кандидата у президенти. Згідно з цим сценарієм, два місяці надзвичайного стану, а також загальна кризова ситуація в країні неодмінно негативно позначиться на добробуті українців, а, відповідно – так само – і на рейтингові кандидата-прем’єра. Тобто виходить, що криза – такий собі подарунок Віктору Федоровичу від Віктора Андрійовича.

Друга версія більше пасує до образу Ющенка-господарника. Він грає на перенесення виборів, бо, як стверджує його представник у парламенті, «в разі дії режиму надзвичайного стану протягом двох місяців, нова дата [президентських] виборів може припасти на 30 травня, одночасно з місцевими виборами, що до речі зекономить державі мільярд гривень… в умовах економічної кризи потрібно економити». Влада інвестує від половини до мільярда гривень у так звану боротьбу з пандемією, втратить через введення надзвичайного стану ще парочку мільярдів гривень надходжень до бюджету, проте зекономить мільярд - завдяки зведенню двох виборчих кампаній в одну.

Минулого понеділка гарант разом зі своїм радбезом вирішував, вводити надзвичайний стан, чи ні. До проголошення не дійшло, і Віктор Андрійович фактично назвав усі заяви Богатирьової щодо НС її особистими фантазіями. Але це зовсім не означає, що наступного тижня чи через тижнів два усі фантазії Раїси Василівни Віктор Андрійович не втілить. Якщо сміливості, звісно, вистачить.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: