Росія почала мітингувати

Фінансова криза може похитнути контроль російської влади над своїм народом, пишуть західні ЗМІ.

У багатьох містах Росії у вихідні пройшли мітинги, які засуджують дії влади, повідомляють світові ЗМІ. Фінансова криза, можливо, похитне контроль Кремля над політичною стабільністю, пишуть спостерігачі. Над масштабними планами Путіна нависла загроза.

Протестуючі росіяни об'єдналися в ході антикремлівських демонстрацій, стверджує The Financial Times. Маніфестації проти погіршення економічного стану і ситуації з правами людини свідчать, що фінансова криза, можливо, ще похитне контроль Кремля над політичною стабільністю, пишуть кореспонденти Чарльз Кловер і Кетрін Белтон.

Протести в минулі вихідні продемонстрували строкатість противників Кремля: це не лише демократи і правозахисники, але і комуністи, відставні офіцери і неофашисти, відзначають автори. Наприклад, в Москві в неділю одні протестували проти вбивств із політичних мотивів, а інші - проти мігрантів з Китаю.

Кремль, схоже, зараз знаходиться в найуразливішому становищі за весь час влади Володимира Путіна, відзначає кореспондент The Independent Шон Уолкер. Росія все гостріше починає відчувати наслідки світової економічної кризи.

У Владивостоці близько 2000 людей вийшли на антиурядову акцію, повідомляє автор статті. На плакатах вони писали "Кремль, мы против тебя" і закликали російського прем'єра піти у відставку. У Москві групи комуністів, анархістів і лібералів також зібралися в декількох місцях, щоб висловити свій протест. Учасники одного з мітингів заклеїли роти білою стрічкою, тримали над собою білі паперові листи і роздавали перехожим чисті листівки. Здивована міліція, тим не менш, їх затримала, а організатор отримав п'ять діб.

Не дивлячись на незначну кількість присутніх, сама по собі хвиля протестів не може не турбувати Кремль, де до того ж, як упевнені багато спостерігачів, збільшується розкол між президентом Мєдвєдєвим і прем'єром Путіним. "Всі серйозні люди знають, що через шість місяців тут все буде катастрофічно погано, - пояснив виданню політолог Дмитро Орєшкін, - тому Мєдвєдєв поволі намагається дати зрозуміти: економіка - сфера відповідальності Путіна".

The New York Times назвала свій коментар "Над масштабними планами Путіна нависла загроза". "Останні вісім років, поки Володимир Путін консолідував у своїх руках все більше влади, росіяни часто лише знизували плечима: мовляв, давайте, володарюйте над усіма, аби у нас були нові автівки, широкий асортимент в супермаркетах, міцний рубль і дешевий відпочинок під турецьким сонцем", - пише кореспондент Кліффорд Дж. Леві.

Та тепер, в умовах кризи, домовленість між Путіним і його народом поставлена під сумнів, вважає він. "Чи не стане система жорсткої особистої влади капканом для Путіна, якщо економічний стан надто погіршиться? Що, коли його визнають винним?"

Це видання посилається на думку Дмитра Треніна, директора Carnegie Moscow Center. "Якщо працюючі росіяни вирішать, що з них досить, режиму настане кінець. Так трапилося з Горбачовим і трохи зачепило Єльцина", - сказав він.

Гасло "Росія без Путіна" в Москві може виявитися небезпечним, пише Le Figaro. Про це, відзначає французьке видання, свідчить жорстке затримання приблизно 15 людей - у тому числі лідера НБП Едуарда Лімонова, - які намагалися продемонструвати своє вороже ставлення до російського прем'єр-міністра.

Як пише видання, маніфестації відбулися й у інших містах РФ: російська опозиція - від ліберальної до крайньої лівої - організувала в суботу "день незгодних", і провідною вимогою демонстрантів була відставка Володимира Путіна.

Російська опозиція, пише московський кореспондент Berliner Zeitung Крістіан Еш, обрала нову тактику висловлення протесту: вона не повідомляє заздалегідь про свої "Марші незгодних" - натомість було вирішено зустрічатися в декількох місцях, щоб відразу не опинитися в руках ОМОНу. Було також заплановано затесатися в натовп, наприклад, націонал-більшовиків під покровительством Едуарда Лімонова, або ж приєднатися до комуністів, проте ні там, ні там опозиціонерів практично не було помітно: у лютий мороз в центрі зібралися переважно пенсіонери.

Повідомляючи, що на Манежній площі, навпаки, зібралися прихильники антикризової програми уряду і кремлівської "Єдиної Росії", Крістіан Еш виражає сумнів, що це добровільна акція. "Той факт, що держава в умовах кризи підвищує мито на імпортовані іномарки, олігархів рятує за рахунок грошей платників податків і безпорадно дивиться на падіння рубля, примушує сумніватися, чи дійсно учасники добровільно вийшли в цей морозний день на вулиці".

Прихильники Об'єднаного громадянського фронту Гарі Каспарова взагалі влаштували з представниками правоохоронних органів гру в "кішки-мишки" у московському метро.

В суботу, пише кореспондент, відбувалося те, що за Путина стало своєрідним ритуалом - що викликає сміх і сльози,- гра в "кішки-мишки" між опозицією і державною владою. "Суспільне життя знаходиться під таким жорстоким контролем, що демонстрація протесту стає військово-польовою грою, а місто - місцем, де ця гра розгортається". Те, що в Німеччині стосується демонстрацій екстремістів, в Росії стосується і заходів лібералів, повідомляє автор матеріалу.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: