Своєю смертю

Дата публікації
Перегляди
6191
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Своєю смертю

Фото: kiriv.org.ua

Росіянам психологічно складно любити співвітчизників з такими якостями, які мав Нємцов - у них герої не такі.

Першою, як годиться, заголосила й заметушилася вата. Вона завжди спалахує найшвидше, тому її повсякчас кидають на амбразуру захищати лідера вітчизни від потенційних наклепів. Світ ще приголомшено мовчав, не в змозі перевести дух після звістки про вбивство Нємцова, а в усіх соцмережах уже завовтузилися чергові тролі й понеслося: "Це вигідно тільки п'ятій колоні та США!". Так, ніби лиш очікували відмашки на низькому (низькому і в переносному значенні теж) старті.

Далі детективний Акунін: ні, це ненависники п'ятої колони, з тих, що "повоювали на сході України". Принагідно зауважуємо перспективну новацію – словосполучення "ненависники п'ятої колони". Не знаю, як вам, а мені воно ще не траплялося. Вислів "п'ята колона" вже сам по собі несе різко негативну оцінку. А тут ще й "ненависники п'ятої колони" -- ненависть у квадраті. Путін та його виконавці отримують додаткове алібі з несподіваного для них боку. Браво, маестро!

Відзначились і путінські улюбленці. Саме співак Газманов серед перших заявив, що Нємцов – сакральна жертва, щось, наче той злощасний "Боїнг", – для чергового наїзду на Путіна. Звернімо увагу й на це словосполучення. "Сакральна жертва" не може претендувати на абсолютну інновативність, але цього разу вживатиметься дуже часто, багато й інтенсивно. Щось мені підказує, що вона, "сакральна жертва", і стане головною версією слідства. Ну, але поживемо – побачимо.

Пєсков узагалі відсмалив: "Якщо ми зіставимо рівень популярності, рейтинги Путіна, уряду в цілому й так далі, то Борис Нємцов був трохи більше ніж середньостатистичним громадянином". Тут принагідна заувага: слово "рейтинги" дещо підозріле, викликає мимовільні асоціації з фальшуваннями і приписками. У політтехнологічних тусовках рейтинги зазвичай не заміряють, а "малюють". Довіри до рейтингів немає. Речник цілого президента не мав би допускати таких мовних проколів і замість туманних, ніби Альбіон, "рейтингів" уживати, наприклад, вислів "реальна підтримка". А якщо по суті, то таке вже бувало. Після вбивства Політковської також раптово виявилося, що її діяльність була геть нешкідливою. Так і Нємцов виявився середньостатистичним. Кого він узагалі міг цікавити? Отож-то. Повторюємося, чуваки.

А далі вже резюмував і сам лідер: "Жорстоке вбивство має всі ознаки замовного і носить винятково провокаційний характер". Йому, звичайно, видніше – і щодо замовності, і щодо провокаційності. Додав би ще "приватний" чи "побутовий", але цілком розсудливо не став: і без нього додати є кому. Тож довго ще додаватимуть.

Нємцов був яскравим життєлюбом, найкраще про це написав особисто знайомий із ним Лев Рубінштейн: "Він був зухвало живим". Тобто, крім усього, ще й несхожим на всіх інших російських політиків. Та що там російських – на політиків нашого сьогодення взагалі. Якось вони посіріли і збаналізувалися протягом останніх двох десятиліть. А Нємцов носив у собі щось із тієї дивної епохи, гавелівської: енергійний, бравий до епатажності, дотепний, відкритий і непафосний, тож, мабуть, і притягальний. І не в останню чергу великий (а протягом останнього року – і безстрашний) наш, України, друг. Він був перший серед російських політиків, до кого цілком незастосовною виявилася класична фраза "Російський демократ закінчується там, де починається українське питання". Нємцов там не закінчувався.

Росіянам узагалі психологічно складно любити співвітчизників з такими якостями. У них перед такими маса комплексів, вони не визнають і, що більше, ненавидять таких. У росіян герої не такі. Моральний покруч і маніяк, масовий убивця Сталін, збоченці й садисти Грозний, Петро, Катерина. З такими традиціями в суспільстві й таким плазуванням перед злочинцями – як у страшній середньовічній казці, де позитивний герой мусить померти. Причому померти показово-трагічно, смертю, що її прийнято називати "несвоєю". Як Лістьєв рівно 20 років тому. Як Політковська. Як Литвиненко. Як десятки й сотні інших

А тепер уже й як Нємцов. Навпроти Кремля. Напередодні весни. У світлі фар снігозбиральної машини, прогулюючись із дівчиною. За пару годин після (останнього) інтерв'ю на підтримку іншої героїні, нашої. В день нового офіційного свята – Сил спеціальних операцій Росії.

Спеціальна операція відбулась успішно. Сили спрацювали. Співчуття близьким та рідним. Співчуття країні, в якій таке стало нормою. Співчуття всім нам.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
6191
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація