Тимошенко + Янукович = "любі друзі"

Процес створення нової коаліції, яка захистить ВР від перевиборів, здається, близький до завершення.

Український парламент отримав надію на нове життя. Верховна рада, недієздатна з 13 листопада, коли відправили у відставку спікера Арсенія Яценюка, наближається до створення нової коаліції. Депутати зможуть якщо не ухвалити ефективні антикризові закони, то хоча би повернути собі здатність взагалі щось ухвалювати.

Порятунок приходить до Ради звідти, звідки його вже ніхто не чекав. Здається, парламентарі нарешті відмовляються від вже застарілих для нашої політики штампів про "демократичну коаліцію", "помаранчеву" політичну команду, "ідеологічні розбіжності" та збираються об’єднуватися на ґрунті нових спільних інтересів. Один з головних серед них – уникнення дострокових парламентських виборів. І на цьому тлі сьогодні найбільш ймовірною стала коаліція двох майже ворогів і одночасно головних учасників українського політичного процесу – БЮТ і Партії регіонів.

Саме про такий формат нового парламентського об’єднання сьогодні говорять найбільше. Втім, наразі сподіватися на повернення Ради до роботи завчасно. "Я би поки не казав, що абсолютно точно буде ця коаліція. Дуже ймовірно, що вона відбудеться, але два рази не вдалося її створити", - зазначає голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко. Він нагадав ТСН.ua, що Блок Тимошенко і "регіонали" сьогодні залишаються головними політичними конкурентами. А на додаток, між ними існує "дуже високий рівень взаємної недовіри". Тобто, об’єднання, незважаючи на те, що про нього багато говорять, все таки викликає сумніви. Та й люди, близькі до коаліційних переговорів, майже нічого конкретного не говорять.

Про союз із ПР не хочуть нічого говорити у БЮТ. Андрій Портнов, один із лідерів блоку, відмовився прокоментувати ТСН.ua, чи створює його політична сила коаліцію зі своїми нещодавніми опонентами. Набагато відвертіші у Партії регіонів, де сподіваються на продовження роботи нинішнього складу Верховної ради. Втім, одночасно "регіони" остаточно не відмовляються і від ідеї про її дострокове переобрання.

Депутат від ПР Михайло Чечетов розповів ТСН.ua про те, як і заради чого парламент може продовжити свою роботу. З першого погляду, Віктор Янукович і його команда вже вкотре хочуть показати свою жертовність і зазначають, що будуть об’єднуватися будь з ким. "Сьогодні головне завдання – вивести країну з кризи. Український політикум повинен об'єднатися, залишивши за дужкам питання Голодомору, геноциду, воїнів УПА. Об'єднатися навколо програми виходу з кризи та захисту людей від її наслідків. Для того, щоб вирішити цю проблему, потрібна дієздатна влада. Дієздатну владу можна отримати передусім в парламенті", - наголошує Чечетов.

Карикатура на Тимошенко і Януковича
УНІАН
...і насмішливо та навіть зневажливо
Дійсно, без працюючої Ради ухвалити жоден закон не можна. А от далі депутат перелічує варіанти того, як же ВР могла би запрацювати. Перший з них – офіційне створення нової коаліції із, відповідно, призначенням нового спікера парламенту та з новим урядом. Другий варіант, і він поки здається найбільш прийнятним та близьким до дійсного стану домовленостей, це створення у ВР неформально-неофіційної більшості, що могла би принаймні ухвалювати закони.

Цей варіант депутат розкриває дуже докладно: "Формалізувати якимсь документом більшість у парламенті, яка погодиться разом із урядом ухвалити пакет законодавчих актів з виходу із кризи. Доведеться обрати спікера цієї більшості і провести певну ротацію. Перш за все, фінансово-економічного блоку уряду, який є абсолютно професійно непридатним для сьогоднішньої ситуації (чи не претендуватимуть "регіонали" на впливові економічні портфелі? – ТСН.ua). Прем'єром Юлія Тимошенко залишається, якщо не буде реалізований формат коаліції з новим урядом, а тільки буде більшість. А от ротація (в Кабміні – ТСН.ua) відбудеться", - наголошує Чечетов.

З його слів виходить і те, що тема дострокових парламентських виборів Партією регіонів з порядку денного не знімається. За словами Чечетова, в разі, якщо ніякої більшості не буде, знадобиться "хірургічне втручання" в українську політику. Тоді "народ бере скальпель, це виборчий бюлетень, і, голосуючи, відправляє одних політиків, банкрутів, на політичне кладовище, а іншим дає мандат довіри і право керувати державою". Та депутат думає, що до цього не дійде.

"Ми сподіваємося, що на наступний вівторок буде вимальований або формат більшості у парламенті, або формат коаліції. На сьогоднішній день ми в рівній мірі розглядаємо можливість і з БЮТ, і з "Нашою Україною" створення коаліції. Головне – реалізація антикризових законів. Ми зацікавлені в тому, щоб отримати максимальну можливість впливати на реалізацію пакета законодавчих актів, враховуючи і представництво нашої фракції в парламенті. Як воно піде, важко зараз казати", - наголошує Чечетов. Зараз, за його словами, тривають переговори з усіма фракціями. До об’єднання їх закликають лідери ПР – Олександр Єфремов веде переговори з "Нашою Україною – Народною самообороною", Андрій Клюєв з Блоком Тимошенко, Володимир Рибак із комуністами, а Микола Азаров із Блоком Литвина.

Зацікавленість найбільших фракцій парламенту в якомога ширшому об’єднанні підтверджують і політологи. Володимир Фесенко наголошує, що ПР і БЮТ обов’язково спробують долучити до себе інші політичні сили чи хоча б їхню частину. Та в будь-якому разі, майбутнє об’єднання двох найбільших фракцій він вважає стабільним і хитким, причому говорить це вже до його створення: "Навіть якщо коаліція буде створена, вона буде хиткою, недовіра між партнерами буде й далі". І розвалити цю коаліцію, якщо вона офіційно оформиться (якщо ні, у президента залишаться підстави знову розпустити Верховну раду) здатні багато чинників. Наприклад, призначення нового уряду та розподіл місць у ньому. Втім, є й речі, які ПР і БЮТ об’єднують.

Заблокована Верховна рада
УНІАН
Експерти не впевнені, що нова коаліція зробить роботу парламенту стабільною
За словами Фесенка, у парламентських кулуарах подейкують про те, що ці політичні сили цілком можуть відкласти найближчі парламентські вибори на дуже серйозний термін – аж до 2015 року. З інших повідомлень сьогодні можна почути, щ БЮТівці і "регіонали", цілком можливо, уріжуть повноваження президента і перенесуть вибори глави держави до парламенту. Втім, головне, на що Фесенко звертає увагу, - той факт, що навіть створення нової коаліції не є гарантією відмови від дострокових перевиборів ВР.

"Питання про проведення дострокових парламентських виборів не буде зняте з порядку денного, але буде залежати від конкретної політичної кон'юнктури і наявності прямих підстав для (їхнього - ТСН.ua) проведення. Якщо ця коаліція буде діяти проти президента, він спокійно реагувати на це не буде", - впевнений Фесенко. З його слів виходить, що нова коаліція цілком може розвалитися. Звичайно, якщо її взагалі створять. А якщо не розвалиться, конфліктувати її представники між собою будуть дуже серйозно.

Директор Київського інституту проблем управління імені Горшеніна Кость Бондаренко взагалі вважає, що в нинішньому парламенті створити неконфліктне об’єднання неможливо. "Жоден формат коаліції неможливий без сварок. Як внутрішніх, так і з іншими інститутами влади. Я дуже скептично ставлюся до будь-якого формату коаліції, який таки може виникнути в Україні", - наголосив він у розмові з ТСН.ua. Та в той же час, експерт прогнозує що сподівання політиків на нове об’єднання таки справдяться. "Україні потрібна коаліція, потрібні парламент і уряд які працюють", - упевнений Бондаренко.

Думки експертів, стриманий оптимізм Партії регіонів і мовчання БЮТ, який раніше категорично заперечував будь-які союзи зі своїми опонентами, наводять на думку, що український парламент таки запрацює. Здається, що в будь-якому випадку, хоча б якісь антикризові закони, ухвалені ним, будуть кращими за нинішні недієздатність і мовчання. Але скільки пропрацює нова парламентська більшість, і чи дасть їй працювати президент (за умови зазіхань на його повноваження),- це велике питання.

Виборча дільниця
УНІАН
Дуже ймовірно, що на Україну все таки чекають чергові позачергові вибори ВР
Протягом останніх двох років ми вже бачили в одній коаліції Віктора Януковича і пропрезидентські сили, Юлію Тимошенко і людей Віктора Ющенка. Ці об’єднання призводили до скандалів, протиріч, але аж ніяк не до конструктивної роботи. А тому й ефективне антикризове об’єднання депутатів сьогодні здається малоймовірним, хоча воно й може ухвалити кілька корисних у нинішній ситуації законів. Та все повинно стати зрозумілим вже наступного тижня.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: