Це будуть фальшиві Майдани

Вибори відбудуться. Інша річ, чи закінчаться ці вибори формуванням нового складу Верховної Ради України?

Вибори (точніше голосування 30 вересня) відбудуться. Інша річ, чи закінчаться ці вибори формуванням нового складу Верховної Ради України?

Особливість і парадокс нинішніх виборів полягає в тому, що обидві сторони (коаліція і опозиція) побоюються, і мабуть небезпідставно, фальсифікацій і спроб зриву виборів з боку опонентів. Тому і лунають відповідні заяви напередодні дати голосування.

Ризик зриву фінальної частини виборчого процесу (підрахунок голосів, офіційне оприлюднення результатів виборів і формування нового складу парламенту) пов’язаний з тим, що жоден з представників "великої трійки" (ПР, БЮТ і НУНС) не хоче програвати, тобто залишитись за межами процесу формування нової парламентської коаліції і нового Уряду.

Зірвати, або заблокувати фінальну частину виборчого процесу може хтось з представників "великої трійки" або президент. Це можна зробити різними способами. Наприклад, якщо Конституційний суд у відповідь на звернення президента визнає, що чинна редакція закону про вибори народних депутатів України у тих положеннях, які стосуються позачергових парламентських виборів, позбавляє багатьох громадян України можливості взяти участь у голосуванні в день позачергових виборів народних депутатів України, тоді можна оскаржити результати виборів.

Можна зірвати (скасувати, не визнавати) результати підрахунку голосів по великій кількості дільниць в зоні впливу окремих політичних сил і тим самим деформувати загальний підсумок голосування в цілому по країні. Але, якщо хоча б одна з політичних сил, яка належить до "великої трійки", не визнає результати виборів, це призведе до нової хвилі політичної кризи.

Слід мати на увазі, що і опозиція і коаліція може заблокувати ухвалення офіційного рішення ЦВК по підсумках голосування 30 вересня. Нарешті, ті політичні сили, які матимуть по результатах виборів, більше 150 депутатських мандатів, можуть повторити прецедент, за яким були припинені повноваження ВР України п’ятого скликання.

Якщо вони відмовляться від депутатських мандатів і "обнулять" свої виборчі списки, новообрана Верховна Рада не матиме у своєму складі 300 народних депутатів і буде неповноважною.

Реальних інструментів зриву фінальної частини виборчого процесу достатньо багато. Проте слід враховувати, що зрив виборів і неформування нового складу парламенту буде руйнівним ударом по міжнародній репутації України, яка остаточно отримає статус "хворої, невдалої і неефективної  держави", і репутації президента України В.Ющенка, який обіцяв проведення чесних і прозорих виборів.  

Реального Майдану, тобто масових акцій протесту (підтримки), в яких добровільно і щиро візьмуть участь громадяни України, не буде. Може бути лише імітація Майдану, коли за гроші будуть завозити найманців для участі в масових акціях. Імітувати Майдан за гроші будуть і Партія регіонів і опозиція.

Але це будуть фальшиві Майдани. За останні роки змінилась суспільно-політична атмосфера в країні і настрої пересічних громадян. І рівень довіри до політиків і планка очікувань суттєво впали. І тому не буде емоційної хвилі, яка збиратиме тисячі людей на вулиці на підтримку тієї чи іншої політичної сили.

Володимир Фесенко

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: