Туристів – у шахти! (фото)

Занедбані українські підприємства, можливо, колись стануть не менш популярним курортом, ніж гори чи море.

Старі зачинені шахти, покинуті заводи, "донбаські гори" терикони та інші сліди колись бурхливого розвитку промисловості давно вже стали одним із символів України. Принаймні її Сходу та Півдня. Символом доволі сумним, що вказує на занепад великої кількості радянських підприємств і цілих міст, часи, коли був цей занепад. Але зараз в цих знову майже депресивних через фінансову кризу регіонах з'явилася та починає поширюватися ідея перетворення Донеччини, Луганщини, Кривбасу, Запоріжжя на туристичні місця.

Нещодавно про те, що покинуті шахти, які нічого крім депресії та згадки про те, як було колись, не викликають, можна перетворити на привабливі для мандрівників місця, заговорили у Кривому Розі. Місцевий науковець Володимир Козаков спробував переконати всіх в тому, що давно залишені людьми копальні та кар'єри Кривбасу можна зробити цілим туристичним центром. Ідея, до речі, досить стара, адже в Україні зараз досить багато людей які цікавляться "індустріальною старовиною", відвідують різноманітні шахти і заводи, фотографують їх. Нове в ній – намір організувати цей рух і зробити його прибутковим.

Покинутий пам'ятник шахтарям
znich.org.ua
Пам'ятник шахтарям-героям Великої Вітчизняної війни на Донеччині
Покинуті місця насправді цікавлять досить багато людей, які відвідують їх, фотографують, а потім публікують свої фото в Інтернеті, передусім на спеціальних сторінках у ЖЖ. Взагалі, головне завдання так званого "урбаніста" – зробити фотографії закинутого місця. Не обов'язково це промисловий об'єкт, але "індастріал" на чільному місці в спільноти. Як розповів ТСН.ua один із представників руху Юрій Глушко, тих, хто захоплюється урбанізмом, можна розділити на кілька великих гілок.

"Це індастріал, який полягає у прагненні до індустріальної могутності, як закинутої, так і працюючої. Власне "абандон" (від англійського "abandoned" – покинутий, занедбаний – ТСН.ua), який включає в себе зазвичай покинуті будинки. Ці люди намагаються зафіксувати будинки й вулиці, яких у найближчому майбутньому не буде, а багатьох вже немає. Крім того, це дігерство (захоплення підземеллями – ТСН.ua)", - розповідає він. За словами Юрія, подібні спільноти існують і в Росії, і в Україні, представлені в основному в Інтернеті. Сам він працював над створенням ком'юніті, де можна побачити такі фото. Але захоплення закинутими місцями він називає "добрим заняттям для небайдужих". А от щодо організованого туризму є застереження.

За словами Глушка, зараз в Україні для такого доволі екстремального туризму підходять лише три місця. Це, зрозуміло, Прип'ять, яка всіх цікавить після Чорнобильської катастрофи, закинуте місто Степногірськ у Запорізькій області (там живе кілька тисяч людей, хоча навколо недобудованого заводу так і не з'явилося хоча б необхідних комунальних благ, потрібних для нормального життя), і Щолкіно в Криму з недобудованим атомним реактором неподалік. А інші місця більше призначені для неорганізованих відвідин. "Рай для любителів "абандону" – Луганська і Донецька області, для індустріалів – Запоріжжя, Кривий Ріг, Марганець, Маріуполь, Одеса", - розповідає Юрій. Але туристичну діяльність тут організувати важко. Хоча варто згадати й інші об'єкти, наприклад, музей ракетних військ у Кіровоградській області. Та це все зараз скоріше винятки.

Отец развращал собственную дочь
akavrt.livejournal.com
Колись цим комбінатом у Горлівці пишалися
"Проблема в тому, що зараз вся територія стала чиєюсь приватною власністю, і її фотографування карається. В Росії ще гірше – там ФСБ ще й приглядає за фотографами, побоюючись розкриття "державних таємниць", - розповідає Юрій. І якщо за кордоном подібні об'єкти або добре охороняються, або взагалі стали музеями, то в нас це поки що проблемно. І тому Глушко резюмує, що головним завданням людей, які займаються фотографуванням покинутих місць, "крім задоволення своєї цікавості та жаги адреналіну, є збереження об'єктів, що зникають, на фото та інформування громадськості про маловідомі речі".

Наприклад, він стверджує що лише в Києві на проспекті Науки є ядерний реактор, неподалік від Пирогова розташоване сховище ядерних відходів, а на столичному заводі "Радикал", де зараз будують офіси, дуже багато смертельно небезпечної ртуті. Кілька дуже небезпечних місць в одній лише столиці. Виходить, що ніякого туризму, лише бажання хоч якось зберегти сліди минулої індустріальної величі та звернути увагу на те, чим ці сліди можуть загрожувати нам сьогодні.

Зовсім не вірить у перетворення покинутих промислових місць на туристичні мекки й модератор російської ЖЖ-спільноти ru_abandoned Ілля Хохлов. До речі, за його словами, сам рух почався із заснування цієї спільноти в Інтернеті. "Зараз це групи молодих людей, які куди-небудь забираються. Метою зазвичай є покинуті об'єкти, де ніхто ще не бував. А також ХАБР, це "сувеніри" з об'єктів", - розповів він ТСН.ua. А от щодо перспектив перетворення таких місць на історичну пам'ятку, що цікавила би людей наприклад так, як цікавить Чорнобиль, він дуже скептичний.

По-перше, Ілля впевнений, що цільова аудиторія такого різновиду туризму неплатоспроможна. По-друге, створення інфраструктури та інших атрибутів туризму зробить так, що ці місця перестануть бути покинутими, й інтерес до них зникне. Крім того, в деяких шахтах та інших індустріальних місцях просто неможливо гарантувати безпеку відвідувачів. "Якщо почати в цьому напрямі працювати, це (покинуті місця – ТСН.ua) перетвориться на музей "середньої паршивості". В Москві є бункер Сталіна, який перетворили на музей, і возять туди людей, проводять там дискотеки. Про жодне відчуття покинутості там не йдеться. Тому це екстремальне захоплення для молоді, й не більше", - зазначає російський любитель занедбаних місць.

Його українські "колеги" так само скептичні. Віктор з Горлівки, який фотографує занедбані місця на своїй батьківщині та в інших районах Донеччини, ідею покликати сюди туристів вважає сумнівною. "Якщо шахта зовсім зачинена, там на поверхні крім териконів (невеликих "гір" із відпрацьованої породи, що залишається після видобутку вугілля – ТСН.ua) нічого не залишається. Треба (для туристів – ТСН.ua) шахту зараз не закривати, залишати, міняти інфраструктуру. Таких об'єктів багато, але чи будуть вони користуватися великим успіхом? Ті, хто захоче, приїдуть, а щоб просто люди дивилися, навряд чи", - вважає він. Приблизно про те говорить і Максим Сіренко з Кривого Рога.

Покинута військова база
akavrt.livejournal.com
Покинута спортивна база у Східній Україні
Він визнає, що нецікаві місцевим мешканцям індастріал-об'єкти привертають увагу приїжджих. Але відвідувати їх, причому не лише покинуті місця, а й діючі підприємства, що також може бути дуже цікаво, заважає багато чинників. Це посилена охорона працюючих підприємств і навпаки, відсутність такої в покинутих, що робить якісь туристичні послуги та вимогу платити за них безглуздими. А самі місця часто є дуже небезпечними для життя людей. Та в той же час, він визнає, що в одному тільки Кривому Розі є й такі об'єкти, куди багато хто ходить, і організувати цих відвідувачів можна було б. Але поки що хто хоче туди й так потрапляє, і навіщо там створювати туристичні місця, людям, які ними захоплюються, незрозуміло.

Але майбутнє незвичного для України індустріального туризму все ж здається не таким сумним, як це багато хто вважає. Вагомим свідченням цього є захоплення та зацікавлення, які викликають в багатьох фото покинутих промислових "пам'яток". Для авторів цих фотографій, знімають вони Донеччину, Кривий Ріг чи Запоріжжя, може здатися дивним, що завод, який димить над їхнім містом, чи терикон (слово, взагалі незрозуміле для більшості українців), можуть викликати зацікавлення. Проте викликають. А на одній лише Донеччині є стільки слідів промислової депресії 90-х років минулого століття, більшість з яких ніким не охороняється й нікому невідома, що їх можна використовувати в якості туроб'єктів дуже довго.

До речі, дуже оптимістично дивляться на майбутнє подорожей до старих та діючих підприємств у Державній службі туризму і курортів України. Андрій Шенін, начальник управління, що відповідає саме за розвиток курортів, вважає їх "цікавою справою". "Індустріальний туризм вже є поширеним в Європі, і є люди, яким цікаво побувати або на шахтах, або на заводах. Донецька облдержадміністрація робить спробу розробити маршрути", - розповів він ТСН.ua. Втім, поки що це лише перспектива, майбутнє якої залежить від інвестування в цю справу грошей. "Якщо буде зроблений кінцевий туристичний продукт з приїздом, інфраструктурою, облаштуванням, харчуванням, іншою програмою, цей продукт буде популярним. Якщо це буде родзинка регіонів, можна буде їхати туди", - впевнений Шенін. Про час, коли це можна буде робити, не йдеться.

Хоча вже зараз, якщо дуже сильно захотіти, можна відвідати покинуті промислові об'єкти. В турфірмах Донецька на прохання ТСН.ua провести таку екскурсію відповіли відмовою, сказали, що взагалі про подібну послугу ніколи не чули. А от у Кривому Розі сказали, що готові її провести. Та раніше все ж не мали справи з таким замовленням, адже навіть не знають, скільки це буде коштувати. Втім, сама можливість подібної подорожі все ж таки свідчить про її потенціал.

Терикон у Дзержинську
akavrt.livejournal.com
Терикон біля працюючої шахти в Дзержинську (Донецька область)
За бажання зробити зі старих шахт, кар'єрів, заводів, фабрик та інших промислових місць туристичні об'єкти таки можна. Не тільки ж з них красти кольоровий і чорний метал, ще й грошей можна підзаробити. Здається, проти такої підтримки занедбаних територій не будуть і всі їх поціновувачі та фотографи, адже покинуті місця в такому разі будуть зберігатися не лише на фото. Але поки що Східна та Південна Україна, де зосереджена більша частина пам'яток нашого індустріального минулого, навіть не готується до того, щоб стати таким собі культпросвітницьким курортом. Заважають і нестача коштів, і зацікавленість деяких місцевих підприємців в іншому використанні цих земель, і ще багато чого. А що таке терикон, тим не менш, цікаво переважній більшості мешканців інших областей України. Не кажучи вже про іноземців.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: