У вартості газу буде врахований чинник української незалежності

Посол Чехії в Україні Ярослав Башта розповів про перспективи відновлення газопостачань, плани створення європейської газової біржі і взаємини України з ЄС.

– Коли очікується відновлення постачань газу в Европу?

– Росія пообіцяла, що розпочне постачання газу відразу, як тільки спостерігачі з'являться на газовимірювальних станціях. Потім буде потрібно 36 годин на технологічне проходження газу по території України. Сьогодні (11 січня — ТСН.ua) спостерігачі будуть на місцях, так що в понеділок ввечері або у вівторок вранці ми повинні отримати газ.

– Як довго працюватиме моніторингова місія? Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко говорила про один місяць. Ці терміни задовольняють Євросоюз?

– Насправді терміни ще не визначені. Через місяць ми вирішимо, чи є необхідність в продовженні роботи. Крім того, планується встановити автоматичну систему фіксації показників. Ми отримали згоду як України, так і Росії на те, щоб ця система продовжила роботу після від'їзду спостерігачів.

– В суботу російський прем'єр Володимир Путін заявив, що Росія знову знизить транзитні постачання, якщо побачить, що "крадіжки продовжуються". Чи не викличе це новий виток кризи?

– Володимир Путін пообіцяв нам, що після відновлення постачань, окрім газу, призначеного для експорту в ЄС, в систему подаватиметься також необхідний об'єм технологічного газу. Наприклад, для транспорту 300 млн. кубометрів на день має бути додатково наданий 21 млн. кубометрів технологічного газу. Залишається питання, яке Україні і Росії необхідно буде погоджувати без участі ЄС, - мова йде про вартість цього технологічного газу.
 
– Чи планується доповнювати трибічний протокол, підписаний в неділю вночі, новими документами?

– На сьогодні підписаний політичний документ, який гарантує відновлення постачань газу. Нам потрібно ще допрацювати технічні деталі, які будуть оформлені окремим трибічним протоколом, але я вірю, що його узгодження не вплине на транзит газу до Європи. Відомо також, що Україна готує меморандум, в якому виразить позицію за спірними пунктами. Але я підкреслюю, що це однобічний меморандум. Його не потрібно погоджувати з Росією і Євросоюзом, і він не зможе стати причиною відмови Росії виконувати трибічний протокол.

– Чи буде Євросоюз брати участь в переговорах про постачання російського газу для України?

– Ні. Ми зможемо надати лише експертну допомогу Україні. Наприклад, розповісти про те, як працює схема постачань газу в Європі.

– Не могли б ви навести приклад схожих експертних рекомендацій?

– Коли "Нафтогаз" і "Газпром" сперечалися про технологічний газ для транзиту, один з експертів Єврокомісії розповів, як ця система працює в Туреччині. Турецька сторона стягує плату за транзит, до якої додається технологічний газ в об'ємі 15% від газу, що транспортується. Ми намагалися підрахувати об'єм технологічного газу, який потрібний для транзиту Україною. Ця цифра коливається залежно від пори року, температури, об'єму газу і інших чинників. Взимку мова йде про близько 8%, влітку – менше 5%. В середньому за рік виходить близько 5% від газу, що транспортується, або між 13 млн. і 17 млн. кубометрів газу на день.

– Яка насправді вартість російського газу в Східній Європі на даний момент?

– Що стосується Чехії, то в січні 2009 року ми платимо 450 доларів. Але ця цифра постійно міняється і залежить від багатьох чинників. Ми не можемо назвати ринкову вартість.

– Але Словаччина, яка погоджувала нову ціну з врахуванням зниження вартості нафти, сьогодні платить 270 доларів при транзитній ставці більше 4 доларів... (Транзитна ставка російського газу через територію України складає 1,7 долара за 1000 куб. м газу — ТСН.ua)

– Цей довід звучав (з боку України — ТСН.ua) на останніх переговорах, які пройшли в закритому режимі. Але кожного разу європейська сторона відповідала: ціна або формула ціни – це комерційна таємниця, предмет взаємин "Газпрому" і компанії-імпортера. А згадки про якусь середньоєвропейську ціну на газ не мають великого сенсу, оскільки такої ціни не існує.

– Тобто навіть якщо російська сторона виставить завищену ціну для України, Євросоюз не втручатиметься в переговори "Нафтогазу" і "Газпрому"?

– А як ми можемо вплинути на переговори двох комерційних структур? Ми б не змогли цього зробити, навіть якщо б на місці "Нафтогазу" була компанія країни–члена ЄС. Я б порадив пригадати, про що говорив "Газпром": чому вони повинні постачати до України дешевше, ніж до Словаччини, Чехії, Німеччини? Вам слід зрозуміти, що в світі немає нічого безкоштовного. Так, Білорусія отримує газ по 130 доларів, але вона віддала ("Газпрому" — ТСН.ua) 50% "Белтрансгазу".

– По-вашому, Україна не платитиме за російський газ менше, ніж країни Східної Європи?

– А також менше вартості газу, який купує Росія в Центральній Азії. А я нагадаю, що ця ціна зараз складає 300 доларів (за тисячу кубометрів). В усякому разі таку цифру називають офіційно. Очевидно, в ціні на газ для України буде врахований чинник вашої незалежності. В той же час я не думаю, що буде виставлена нереально висока ціна. Росія не зацікавлена в колапсі газотранспортної системи України, тому що у неї поки немає можливості продавати газ в Європу в обхід України.

– Ви сказали "поки немає". Чи означає це, що незабаром така можливість з'явиться?

– Треба визнати, що 11 днів без газу – це найбільший аргумент для прихильників будівництва газопроводів "Північний потік" і "Південний потік". Боюся, тепер у Росії не буде проблем в переговорах, наприклад, із замерзаючими Балканами, про будівництво нового газопроводу в обхід України. До речі, хочу відзначити, що Росія була підготовлена до інформаційної війни, яка велася 11 днів в країнах-споживачах російського газу, набагато краще, ніж Україна. Притому що в 2006 році Україна краще виглядала на інформаційному фронті.

– За останні 10 днів компанії і країни-члени ЄС зазнали певних збитків. Чи можливо, що у зв'язку з цим до України будуть певні претензії?

– Це вже почалося. Відомо, що в п'ятницю угорська компанія подала позов до суду в Люксембурзі.

– А Євросоюз планує встановити винного газового конфлікту? Адже Україна і Росія звинувачують одна одну в припиненні транзиту.

– Євросоюз не суддя, ми не шукатимемо винного. Це справа стосунків України і Росії. Нам потрібно, щоб надалі, не дивлячись на ваші суперечки, не припинявся транзит газу до Європи.

– Що планує зробити Євросоюз для того, щоб така ситуація не повторилася?

– Євросоюзу необхідно сформувати єдину політику енергетичної безпеки і створити внутрішній ринок енергоресурсів, у тому числі ринок газу, добившись диверсифікації постачальників газу і нафти, а також диверсифікації всіх видів енергоносіїв. При цьому необхідно буде знизити об'єм газу, який споживається країнами ЄС. До речі, вже зараз можна сказати, що від сьогоднішнього конфлікту виграла ядерна енергетика. Країни, які постраждали, в результаті газової кризи заявили, що введуть в дію свої ядерні електростанції, які були закриті при вступі в ЄС. Це стосується словацьких Ясловських Богуніц. Інші держави теж розглядують таку можливість.

– Євросоюз тепер не заперечуватиме проти того, щоб ці АЕС продовжили роботу?

– Буде! Але відсутність єдиної енергетичної політики приведе до того, що ці країни будуть вимушені порушити свої домовленості з Євросоюзом.

– Ви говорите про необхідність створення ринку газу. Як він функціонуватиме?

– Необхідно створити біржу газу, яка працюватиме подібно до біржі нафти. Сьогодні компанії-імпортери укладають контракти з Росією. При цьому ринку немає і неможливо говорити про ринкову ціну. А на біржі формуватиметься дійсно ринкова ціна, за якою компанії зможуть купувати необхідні об'єми газу.

– Російського?

yvilei
– Не лише. Тому я говорю про диверсифікацію постачальників. 12 років тому Чехія зробила крок, який тоді коштував великих грошей і викликав серйозні заперечення всередині країни, – ми побудували ще одну трубу, що пов'язала нас з Норвегією. Це дало нам можливість пережити кризу 2009 року. Тепер Європі необхідно будувати нові трубопроводи і розробляти шляхи постачань зрідженого газу, наприклад з країн Персидської затоки.

– Коли механізм газової біржі почне діяти практично?

– Чехія як країна-глава ЄС ініціює створення механізму газової біржі і, я впевнений, що після подій минулих днів ця програма отримає загальну підтримку в ЄС. Тому що після створення біржі стане неможливим повторення сценарію 2009 року. Точні терміни назвати поки не можна, тому що немає сполучної системи газопроводів (для диверсифікації постачань — ТСН.ua) і не вистачає об'ємів газу. Але я думаю, орієнтовно через 10 років біржа почне діяти повноцінно. Хоча якщо буде ще одна подібна криза, Євросоюз виконає цю роботу значно швидше.

– Днями інформагентства із посиланням на президента Єврокомісії Жозе Мануеля Баррозу повідомили, що європейська інтеграція України може сповільнитися у зв'язку з газовим конфліктом. Прокоментуйте цю позицію.

– Я теж бачив повідомлення про його виступ в Празі. Але я можу вас запевнити, що ця інформація некоректна. Пан Баррозу такого не говорив. Його заява не була такою жорсткою, як це було представлено в заголовках інформагентств. Хоча, звичайно, газовий конфлікт дуже сильно впливає на імідж Росії як постачальника і України як транзитера.

– Одним з пріоритетів Чехії в період її головування в ЄС є "Східне партнерство". В той же час офіційний Київ досить скептично оцінює користь даної програми, оскільки вона не гарантує Україні європейської перспективи.

– Я не згоден з такими песимістичними оцінками. Будь-яке партнерство – це крок до інтеграції. Хочу нагадати, що зближення Чехії і ЄС 20 років тому починалося з подібних партнерських програм. До речі, в п'ятницю наш прем'єр-міністр запропонував реалізувати спільну програму, яка стосується енергетичної безпеки. У березні в Празі в рамках "Східного партнерства" відбудеться донорська конференція і країни-члени Євросоюзу збиратимуть гроші на програми, які реалізовуватимуться в Україні.

– Про які суми може йти мова?

– У нас є намір модернізувати газо- і нафтотранспортну мережі України, так що мова може йти про мільярди євро. Але я відзначу, що суми дуже залежать від того, які проекти будуть запропоновані Києвом.

– Вам відомо, що в Україні спільне використання трубопроводів заборонене законом? Це не перешкодить реалізації задуманого проекту?

– Ми не ставимо перед собою мету отримати в користування трубопроводи, у нас інші інтереси. Євросоюзу потрібно, щоб транспортна система працювала стабільно, щоб не було технічних збоїв, у тому числі під час морозів. Ми знаємо, в якій ситуації знаходиться Україна, і розуміємо, що в Києва немає коштів на модернізацію трубопроводів. Тому пропонуємо донорську допомогу, тобто безкоштовну.

– Програма "Східного партнерства" передбачає скасування візових зборів при поїздках громадян України в країни-члени ЄС. Чи станеться це найближчим часом?

– Сподіваюся, що так. Я не думаю, що це буде під час нашого головування, тому що Києву для цього необхідно виконати певну роботу. Наприклад, в України шість видів закордонних паспортів, а їх облік налатшований не кращим чином. Проте я чекаю, що на початку 2010 року буде відома дата переходу до безкоштовних короткострокових віз для українців.

– У 2009 році відбудуться вибори Європарламенту і переформатування керівних органів ЄС. Що потрібно зробити, щоб цей процес не уповільнив євроінтеграцію України?

– Саме для цього нам потрібно створити довгострокову програму зближення України і Євросоюзу, яка не залежатиме від складу Єврокомісії, Європарламенту і від того, яка країна є головою ЄС. Таку програму ми сподіваємося утвердити в поточному році в рамках "Східного партнерства".

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: