Український Вільний Університет продовжить роботу за кордоном (фото)

Український Вільний Університет таки продовжить працювати у Мюнхені, щоправда уже за новою адресою.

Кілька місяців тому з'явилася інформація, що український університет, який працював за кордоном, так і не зміг знайти коштів для своєї роботи і змушений був продати приміщення, в якому функціонував не одне десятиріччя.

Український Вільний Університет (УВУ) був заснований як приватний український університет за кордоном у 17 січня 1921 року у Відні (Австрія). Восени того ж року УВУ був перенесений до Праги, де він отримав приміщення та фінансову підтримку від уряду Чехо-Словацької Республіки, який тоді очолював президент Томаш Масарик.

Засновниками університету були українські професори університетів Австро-Угорської та Російської імперій, письменники, журналісти і студенти, які після Першої світової війни опинилися в еміграції. Серед них були такі визначні вчені, як Станіслав Дністрянський, Дмитро Дорошенко, Олександр Колесса, Степан Смаль-Стоцький та багато інших.

Після Другої світової війни УВУ знайшов притулок у Німеччині. У 1945 році більшість професорів і студентів покинути Прагу та переїхали до Мюнхена. За словами колишнього ректора УВУ Леоніда Рудницького, Український Вільний Університет є найстарішим приватним університетом у Німеччині.

У період “холодної війни” УВУ фінансувався з бюджету ФРН і отримував фінансову дотацію баварського уряду. Коли Німеччина брала на себе зобов’язання утримувати діяльність університету, то офіційно зазначалося, що у випадку проголошення незалежності України, Україна повинна перебрати на себе фінансування УВУ. То ж логічно, що у дев'яностих роках федеральний уряд Німеччини перестав допомагати УВУ, ще через десять років перестав надавати кошти й уряд Баварії. В той час Україна офіційно не може ні копійки виділити УВУ, оскільки українське законодавство забороняє фінансувати ті навчальні заклади, які знаходяться за межами України. У той же час в українському університеті захистили свої докторські роботи Дмитро Степовик, Петро Стацюк (суддя Конституційного суду України), Сергій Квіт (ректор Києво-Могилянської академії), Євген Сверстюк, Тарас Салига.

Після 63 років роботи УВУ в Мюнхені (87 років загалом) перед університетом постала реальна проблема виживання і було прийнято рішення продати приміщення університету. В старому приміщенні до 12 грудня ще проводиться навчання, але з 26 січня наступного року УВУ починає свою роботу у новому дещо скромнішому приміщенні.

- Чому саме в такий спосіб керівництво УВУ вирішило рятувати університет, ТСН.ua звернувся до ректора УВУ доктора Івана Мигула.

- Німецька Федерація припинила фінансування УВУ 1996 року, а Баварія 2 роки тому. Щодо фінансування університету з бюджету України, то це суперечить українському законодавству. Крім того, були постійні старання ректорів та сенату УВУ отримати від Української держави постійну фінансову допомогу. Тому у відповідності перед багатими традиціями нашого університету було розглянуто так званий “альтернативний план”, з ціллю вийти з кризи, котра загрожувала існуванню Українського Вільного Університету. Цей план включав у себе продаж давнього приміщення УВУ та купівлю скромнішого, але більш функціонального приміщення і створення власного фонду, котрий б забезпечував з процентів постійну основну фінансову базу. Усе це забезпечить для нас виконання головного завдання, а саме – продовження подальшої діяльності УВУ та його розвиток.

професор мигул
Ректор Мигул розповів про "альтернативний план" порятунку УВУ (Фото: Нова Українська Хвиля)

- Де тепер працюватиме УВУ?

- Нове приміщення знаходиться на Барелліштрасе 9а у престижному районі Мюнхена - Німфенбург, де мешкає баварська королівська сім'я. Нове будівля є меншою, але більш функціональною у використанні на відміну від старого приміщення, де погане планування було перешкодою для навчального процесу. Тому там є більше місця і для лекційних залів, і для бібліотеки, котра є найбагатшою бібліотекою україністики у Західній Європі та має унікальні архіви (35 тисяч екземплярів, серед яких так звана екзильна періодика — авт.). Університет розпочне свою працю у новому приміщенні 26 січня наступного року.

- Чи були пропозиції з України про купівлю приміщення УВУ, зокрема не раз згадувалося ім'я Тарути, який начебто хотів викупити старе приміщення університету?

- Український Вільний Університет не отримав під час процесу продажу жодної конкретної пропозицію купівлі з боку Української держави, українських інституцій чи приватних осіб. 15 липня 2008 року було підписано контракт продажу приміщення на Пінценауерштрасе 15. 

Після підписання цього контракту ми отримали повідомлення (не завірене), що одна фірма з Мюнхену уповноважена одним українським підприємцем “вести... переговори про купівлю будинку”. Але не було зроблено жодної конкретної пропозиції купівлі. Однак, ми звернулися до нотаріуса, котрий ствердив, що контракт продажу набув сили і його не можна відкликати, а також звернулися до нового власника, який не був зацікавлений відпродати будинок. 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: