Як Фірташ став медіа-зіркою

Виступ газового бізнесмена на популярному телеканалі залишив багато питань.

16 січня телеканал "Інтер" ощасливив свою аудиторію екстреним випуском програми "Свобода на Інтері". Жодних ознак екстреності в ньому помічено не було - він вийшов в зазначений день і майже зазначений час, пише "Телекритика".

Ймовірно, екстраординарною цю "Свободу" "Інтер" визнав тому, що в ефірі, присвяченому "газовій війні", повинен був взяти участь знаменитий підприємець Дмитро Фірташ. До думок і вигадок якого "Інтер", з причин особистого характеру, демонструє вражаючий пієтет.

Відповідно, пан Фірташ виявився головною зіркою програми. З перших же хвилин "Свободи" стало зрозуміло, що ток-шоу підхопить тон, заданий "Подробицями"декількома тижнями раніше. А саме, приниження уряду і піднесення Дмитра Фірташа як розсудливого і корисного суспільству підприємця.

Драматургія тригодинної програми зводилася до розп'яття на ганебному стовпі віце-прем'єра Олександра Турчинова, як представника "влади". Його здійснювали пан Фірташ за різнопланової підтримки Інни Богословської, Арсенія Яценюка, Євгена Червоненка і Юрія Бойка.

Важливу роль у формуванні цього вектора дискусії зіграли ведучі програми Андрій Данилевич і Юлія Литвиненко, які збудували чітку схему пріоритетів. Виступи пана Фірташа і його симпатиків які практично не модерувалися (у якийсь момент здалося, що депутат Богословська узяла на себе роль третьої ведучої програми) перемежалися коментарями Турчинова і першого заступника голови "Нафтогазу" Ігоря Діденка, яких без кінця перебивали і їхні візаві, і самі ведучі.

Так, розмова з Турчиновим почалася з вельми дивного питання - чому український уряд не захищав честь країни, коли його ганьбили та звинувачували в газових злочинах. Яким чином був зроблений такий висновок, незрозуміло - від кількості відбрикувань Тимошенко від звинувачень в крадіжці газу і неплатежах в останні тижні могла початися печія навіть у самих полум'яних її залицяльників.

Дмитро Фірташ
Дмитро Фірташ у студії "Свободи"
А ось Дмитро Фірташ почав спілкування з публікою з визнання у власній мегаломанії - мовляв, як не включить телевізор, так чує, що він у всіх бідах винен. Але ж він просто займається своїм бізнесом - він комерсант, не хоче лізти в політику, і нехай же політики не лізуть до нього.

Його поблажлива інтонація і упевненість в собі неодноразово викликали оплески глядачів в студії. Тим більше що для більшої значущості пан Фірташ часто вживав вигук, що звучав приблизно як "паніме?".

Дмитро Фірташ вимагав від ведучих, щоб ті надавали йому можливість коментувати кожну репліку Олександра Турчинова, інакше б він і не приходив на "цей канал". До речі, формулювання типу "цей канал" або "мене сюди запросили" пан Фірташ вживав упродовж всієї програми, як би даючи зрозуміти, що він до сценарію "Свободи" непричетний. На противагу цьому Олександр Турчинов уперто вторив, що "Інтер" належить Фірташу - ведучі спочатку мляво спростовували ці репліки ("нас ніхто не контролює"), а потім і зовсім вважали за краще залишати без уваги.

Але щоб увага Андрія Данилевича і Юлії Литвиненко не вислизнула від головного героя "Свободи", пан Фірташ приваблював до себе їхні погляди елегантним клацанням пальців. Природно, що коли тебе кличуть таким чином, то дуже складно відмовити дорогому гостю, і тому Дмитро Фірташ користувався підвищеним інтересом і підлесливістю, його не обривали на півслові і давали висловитися в будь-який слушний час.

Якщо Олександру Турчинову ведучими було багато разів поставлено питання, за якою ціною Україна купуватиме газ, то Дмитра Фірташа чогось жодного разу не запитали про не менш важливий аспект справи - навіщо Україні RosUkrEnergo в принципі.

Дмитро Фірташ у студії
Дмитро Фірташ у студії "Свободи"
На щастя, пан Фірташ сам підняв цю тему, і повідомив, що він за 3 роки роботи RUE зумів створити схему, заробити грошей і (увага!) "продотувати" Україну на 5 мільярдів доларів. Він закликав послідувати його прикладу, залишити порожні розмови про патріотизм, і довести свої почуття до батьківщини дослідним шляхом: "Давайте не будемо любити, давайте щось робити!".

Також повідомивши, що на його підприємствах працюють 50 тисяч людей, яким він, не дивлячись ні на що, вчасно платить зарплату, і нічого закривати не збирається - навіть піонерські табори. Безумовно, це вельми похвальний приклад філантропії, проте повірити в бажання будь-якого комерсанта "продотувати" Україну на 5 мільярдів доларів протягом трьох років - завдання непросте. Тим більше, якщо мова йде про настільки міфологізовану структуру, як RUE.

Для підтримки високого полемічного градусу, в програмі виступила Інна Богословська з брошкою на грудях. І своїми незабутніми інтонаціями, що, як завжди, нагадували дискусію в м'ясному відділі середньої руки базару. На жаль, через рівень гучності пані Богословської та обрану манеру подачі інформації, суть її повідомлень має звичай обходити слухача стороною. Але мова, звичайно ж, йшла про злочини прем'єр-міністра Тимошенко в газовій сфері і про те, як вона, будучи "жінкою з темним волоссям" (була продемонстрована архівна фотографія), знаходилася в розшуку Інтерполу, а зараз ось очолює уряд.

Амплуа Інни Богословською настільки схоже з образом однієї її соратниці за партією, що Олександр Турчинов навіть мав необережність звернутися до неї "пані Герман". На що пані Богословська отруйно відзначила: "Хвилюєтеся! Забули ім'я! Брехати важко!". Правда, далі по ходу програми пан Турчинов знов звернувся до Інни Богословською саме таким чином, але остання вже не реагувала, мабуть, визнавши це позиціонування компліментом.

Тригодинне розп'яття Турчинова призвело до того, що наприкінці програми він демонстративно залишив студію, поступившись місцем для виступу незмінному моральному авторитету нації Володимиру Литвину.

Інна Богословська, Арсеній Яценюк та Дмитро Фірташ
Інна Богословська, Арсеній Яценюк та Дмитро Фірташ
Підсумовуючи екстрену "Свободу", Арсеній Яценюк закликав віддати переговори по енергоносіях в руки бізнесменів. Його неоліберальні погляди, що тяжіють до зменшення ролі держави в економічних процесах, приємно дивують своєю наївністю, тоді як розподіл енергетичних ресурсів, на жаль, стає головним чинником світової геополітики. Тим більше що по ходу програми він говорив про газовий конфлікт якраз як про геополітичний. Зате ця фінальна наївність з'явилася приводом для солідарності з Дмитром Фірташем (праворуч від якого він сидів всю програму), який говорив приблизно те ж саме.

Втім, чи має сенс люто накидатися на Фірташа, його симпатиків і групу обслуговування, ніби вони обрали якийсь заборонений прийом, що зневажається суспільством, для досягнення своїх цілей? Якби, наприклад, володар автомобільного бізнесу і член БЮТ Тарієл Васадзе був багатший, і мав відношення до каналу "Інтер", чи не почули б ми під час п'ятничного ефіру убивчу критику Віктора Ющенка з Дмитром Фірташем?

На жаль, все було б саме так.

Зате з перегляду "Свободи" можна витягувати і деяку інформацію профетичного сенсу. Тепер ми можемо передбачити, кого мав на увазі Арсеній Яценюк, коли говорив, що для роботи своєї політичної сили він розраховує на гроші, які за допомогою sms висилатимуть симпатизуючі громадяни. Буде логічно, якщо перед наступними виборами (якого вже вийде рівня) Арсеній Яценюк отримає sms від Дмитра Фірташа.

Фото "Свобода на Інтері"

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: