Як криза робить Україну сильною

Разом із глибокою кризою вже наступного року на українську економіку очікують великі перспективи.

Економічна криза, що вже дошкуляє українцям, сягне свого піку в наступному році. Думка про це сьогодні спричинила величезний соціальний песимізм по всій країні. Навіть від новорічних свят ми не чекаємо нічого доброго, бо за ними мають піти масові звільнення і крах підприємств. Cьогодні наша реальність – висока інфляція, стрибки євро і долара, постійна загроза безробіття, майже крах того, що раніше вважалося гордістю економіки. Та ледь не всі економісти впевнені, що дно кризи вже того ж наступного року зміниться економічним підйомом. Ось тільки чомусь мало хто про це сьогодні думає.

Директор Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло прогнозує, що пік кризи припаде на перший квартал наступного року та буде відчутний в усій економіці. "Збережеться слабка кон'юнктура на зовнішніх ринках (через яку Україна не може продавати товари за кордон – ТСН.ua). Це вдарить по експортерах, насамперед металургах, хіміках, частині машинобудівників. Працює ефект звуження обсягів і подорожчання кредитування, до чого чутливі сільгоспвиробники, автомобілебудування, непромислові сектори - торгівля, будівництво. В першому кварталі ці галузі потерпатимуть. Дасться взнаки вплив збільшення вартості долара, що вдарить по секторах, які використовують значну частину імпортної сировини. Класичний приклад – нафтопереробка, машинобудування і сегменти харчової промисловості, які використовують імпорт", - перелічив ТСН.ua проблемні галузі економіст. Втім, їхнє одужання теж може бути дуже швидким.

"З другого кварталу (тобто, вже з весни 2009 року – ТСН.ua) матимемо поступове поліпшення ситуації", - наголошує Жаліло. Цьому повинні допомогти поліпшення ситуації на світових ринках, активізація українського споживача, який, швидше за все, зможе купувати більше, ніж зараз. Експерт сподівається, що цим процесам не завадить українська держава, і економіка зможе повернутися до нормального життя швидше, ніж ми очікуємо.

Економіст Центру CASE Україна Володимир Дубровський розповів ТСН.ua, що наша криза напряму буде залежати від світової. І якщо світові ринки не обваляться, долар сильно не впаде, а Сполучені Штати не зазнають дефолту, то й у нас ситуація буде "важкою, але не до нестерпності". Він також визнає, що найбільше постраждають енергомісткі галузі економіки, внаслідок чого в індустріальних областях України економічна та соціальна ситуації, кількість безробітних можуть бути "жахливими". Але навіть ці проблеми дозволять економіці перебудуватися.

По-перше, самі металурги чи хіміки, які раніше споживали дешевий газ, продаючи свою продукцію за дуже високими цінами, інакше подивляться на власний бізнес. По-друге, на перше місце вийдуть галузі, що можуть стати "фішкою" української економіки в наступні роки.

Антикризові знижки
УНІАН
Втім, в умовах кризи українська економіка може знайти навіть неймовірні шляхи розвитку
"Значна девальвація зробить наших експортерів більш конкурентноздатними, і наступного року експорт більш-менш відновиться. Стабілізується ситуація з імпортом", - вважає Дубровський. Він сподівається й на те, що після кризи українська держава більшу увагу приділятиме розвитку малого бізнесу, чим теж зможе посилити економіку. І в нових умовах, створених кризою, "такі галузі, як сільське господарство, легка, харчова промисловість будуть ставати більш конкурентноздатними і наймати навіть більше працівників". Хто знає може саме наше сільське господарство колись зробить Україну необхідною для всієї європейської економіки. За дбайливого ставлення до себе селяни на це цілком здатні.

Навіть один із найболючіших наслідків кризи, безробіття, економісти вважають серйозною, але не жахливою проблемою. "Відбувається переміщення робочої сили. Це супроводжує будь-яку кризу, - пояснює Володимир Дубровський. - Наші люди досить гнучкі, вони завжди шукають вихід в тому, щоб шукати роботу". Експерт нагадав куди більш проблемні 90-ті роки, коли в нових умовах незалежності прогнози щодо української економіки були дуже песимістичними. Але українці адаптувалися, знаходили роботу за кордоном та на Батьківщині, зрештою, самі собі створювали робочі місця і ставали підприємцями.

Зараз досить складно сказати, чим займеться колишній металург або шахтар, чи піде він, наприклад, продавати джинси на ринок, як у ті ж 90-ті це робили вчителі, медики й науковці. Але принаймні робота повністю не зникне з України. Те ж саме підтверджує Ярослав Жаліло, зазначаючи щоправда, що криза тимчасово зменшить навіть прибутки працюючих, не говорячи вже про тих, хто залишиться без роботи.

колгосп
УНІАН
Наприклад, сільське господарство може стати однією з провідних галузей економіки
Наступний рік може стати вирішальним для української економіки та перевірить її на стійкість. Звісно, на нас чекають подальше серйозне падіння основних галузей, та, дуже ймовірно, поширення справжніх злиднів. Та й навіть працюючий українець тепер дозволить собі набагато менше, ніж раніше. Але паніки, думки про те, що криза остаточно вб’є українську економіку, економісти не поділяють. Навпаки, криза змінить її, допоможе деяким галузям вийти з периферії, можливо, зробить економіку ефективнішою та не такою залежною від кількох галузей, як зараз. Крім того, проблема безробіття, можливо, спричинить появу чи популяризацію нових видів занять, які за кілька років здатні стати обличчям нової, сподіваємося, успішної української економіки.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: