Як перемогти Росію в газовій війні

Україна може постраждати від високих цін на газ, але отримати більшу політичну незалежність.

Вже четвертий рік поспіль Росія і Україна завершують в безвиході переговорів по газовому контракту. Знову виникає занепокоєння, що на початку нового року в регіоні і Європейському Союзі можуть початися перебої з постачаннями.

Представники "Газпрому", російської державної газової компанії, вже об'їхали всі столиці ЄС, роз'яснюючи, чому саме Україна буде винна, якщо 1 січня в газовій трубі нічого не буде. Газпромівці прагнуть попередити звинувачення в тому, що відключення газу - це підступна спроба Кремля завдати удару по прозахідному київському уряду.

Власне, так голосно кричати і не треба б: торгівля газом - бізнес настільки непрозорий, що складно сказати, де в ньому пролягають розмежувальні лінії між політичними, комерційними і особистими інтересами тих людей, хто керує цим бізнесом - що в Росії, що в Україні, що в Центральній Азії. Зрозуміло одне: у цій грі високі ставки, і найбільші козирі на руках Росії; отже, логічно було б передбачити, що, якби Росія насправді хотіла відокремити політику від торгівлі, вона вже зробила б це.

Але треба, звичайно, відзначити, що і Україна могла б значно більше зробити для того, щоб стабілізувати ці стосунки на своїй території. Не треба постійно прагнути виставити себе жертвою великої поганої Росії - треба підсилювати свої переговорні позиції. По-перше, вчасно платити по рахунках за газ, щоб прострочення по цих платежах не ставали, як це зазвичай відбувається, зброєю в руках "Газпрому". По-друге, завершити розпочаті, але не доведені до кінця реформи внутрішнього ринку, з тим щоб все було прозоро: у одному напрямі до споживачів тече газ, у зворотному напрямку - гроші, і теж зрозуміло, кому і скільки. Нарешті, Київ, в співпраці з Москвою, повинен виконати обіцянку викинути зі схеми оптової торгівлі газом компанії-посередники і укласти з "Газпромом" прямий договір.

Жоден з цих трьох пунктів виконати буде нелегко, враховуючи, який розбрід і хитання запанували в українській внутрішній політиці, яка корупція править бал в газоторгівлі і який жорсткий тиск вчиняє на Київ світова економічна криза. Але коли це буде зроблено, Київ буде вже в набагато більшому ступені готовий чинити опір тиску Росії.

Як би не склалася ситуація, швидше за все, Україні врешті-решт доведеться платити за газ більше: Росія поставила собі цілком правильну мету підняти ціни, поклавши край комуністичним субсидіям. "Газпром" вже зробив це відносно інших країн колишнього комуністичного табору, включаючи країни Балтії, щодо яких політичні стосунки з Москвою складаються однаково непросто, - і у нього немає ніяких причин робити для України виключення.

Нова газова операція напевно ляже на Київ важким вантажем, особливо враховуючи перспективу рецесії. Проте це ціна, яку варто заплатити за збільшення своєї політичної незалежності.

Публікація The Financial Times, ИноСМИ.Ru.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: