Як Захід завоював Україну

Мабуть, Україна швидко не вступить до НАТО. Але в Києва більш масштабні цілі.

Минулого тижня міністри закордонних справ країн-членів НАТО провели в Брюсселі зустріч, на якій вирішували, дати чи ні Україні та Грузії можливість вступити до цього військового альянсу, а також як зробити, щоб ухвалене рішення не здалося спробою втихомирити або спровокувати Росію, що різко виступає проти такого вступу.

У результаті після двох днів дипломатичних суперечок і 22 проектів комюніке Західна Європа на чолі з Німеччиною і Францією заблокувала американські спроби запропонувати Україні і Грузії офіційний план підготовки до членства. Але таке рішення затьмарило собою дуже простий факт: підтримка ідеї вступу серед політичної еліти України швидко слабшає. Сьогодні за приєднання до блоку НАТО активно виступає ледве більше 10 відсотків депутатів парламенту. Тим часом, Україна зосередила увагу на цінному здобутку. Майже половина українців, а також всі значні політичні партії країни виступають сьогодні за входження до Євросоюзу. Чотири роки тому цей показник дорівнював 30 відсоткам.

Якщо така тенденція збережеться, це стане основоположною трансформацією в мисленні України. Впродовж багатьох років ця нація була розколота на захід країни, що говорить українською, і на російськомовний схід. Сторони приблизно рівні за чисельністю населення і за часткою ВВП, і цей розкол призвів до появи цілої низки нестабільних коаліційних урядів, а також до виникнення відчуття, що Україна вічно розриватиметься між своїми великими сусідами - Європейським Союзом і Росією. Так чому ж ситуація міняється?

Частково це стало результатом узгоджених дій прозахідних партій, що виступають за ЄС, які п'ять років тому прийшли до влади в результаті "помаранчевої революції". Вони доклали максимум зусиль, щоб сформувати пан-українську самосвідомість. Для цього вони, серед іншого, офіційно проголосили як загальнонаціональну дату день пам'яті про "геноцид" (як це називає помаранчевий лідер Віктор Ющенко) українців російськими комісарами під час штучно створеного голоду 30-х років. Для цього вони ввели повсюдне вивчення української мови - від дитячих садів до університетів. Здійснюючи порочну помилку, ці партії також намагаються відвести Україну геть від Росії у бік Заходу, застосовуючи зовсім не демократичні методи.

Цього року Ющенко спробував заборонити українським компаніям кабельного телебачення транслювати передачі російського Першого каналу, телеканалу "Росія" і каналу "РЕН ТВ", нібито через порушення правил реклами, а насправді - через прагнення відрізати виборців від кремлівської пропаганди. У листопаді українські спецслужби змусили українського депутата Валерія Коновалюка відмінити показ фільму проросійської спрямованості про серпневий конфлікт із Грузією на тій підставі, що в цьому фільмі "поширюється недоведена, невірна інформація, підготовлена російськими секретними службами".

Ще одним чинником, що сприяє посиленню прозахідної орієнтації України, є силова політика Кремля. Постійні погрози Москви на адресу України, її претензії на "особливі права" в "ближньому зарубіжжі", а також вторгнення до Грузії позбавили ілюзій навіть тих українських політиків, які орієнтувалися на схід. Директор київського Центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребинський в 2004 році був менеджером виборчої кампанії кремлівського фаворита Віктора Януковича, і у той час активно дотримувався промосковських позицій. Зараз він говорить про те, що "Росія поводиться з Україною зарозуміло".

За словами незалежного київського аналітика Івана Лозового, росіяни повинні зрозуміти, що відштовхують Україну геть. "Українці люблять Росію, відчувають близькість до неї, - говорить він, - але коли справа доходить до політичних та економічних питань, вони більше довіряють Європі". Навіть Янукович дивиться сьогодні на політику своєї країни як на продовження європейської, але не російської політики. У 2004 році Москва підтримала його як кандидата на посаду президента України, витративши на ці цілі мільйони доларів і направивши йому на допомогу найкращих політтехнологів Кремля.

Поразку, яку Януковичу завдали прозахідні "помаранчеві" революціонери, призвело до заходу постімперської фортуни Росії. Але сьогодні ця людина Москви прийняла багато положень "помаранчевої" політики. "Україна, - говорить він, - має бути надійним партнером Європи в стосунках Європи з Росією" - а не навпаки. Його електорат на сході країни також починає розуміти, що хоча економіка Москви і Києва тісно взаємопов'язана, в основному через газовий експорт, Україна повинна розвивати економічні стосунки і з Євросоюзом.

Російська агресія також підштовхнула ЄС до зміцнення зв'язків з Україною. Минулого тижня голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу (Jose Manuel Barroso) оголосив про схему "Східного партнерства", яка є набором найбільших зобов'язань ЄС перед своїми східними сусідами і має явну геополітичну підоснову. Ця амбітна програма дозволить Україні і ще п'яти колишнім радянським республікам отримати доступ до фінансової допомоги на суму 350 мільйонів євро, дасть їм домовленості про вільну торгівлю, полегшить отримання віз і надасть можливість брати участь в цілій низці проектів, що фінансуються Брюсселем, спрямованих на вдосконалення державних інститутів влади і сприяння малому бізнесу.

Проте, мине не один десяток років, перш ніж Україна отримає реальний шанс стати членом Євросоюзу. Вона далека навіть від початку формальних переговорів з питання вступу. А це означає, що процвітання і демократія в Україні - справа далекого майбутнього. Проте думка українців про те, що вони складають частку Європи і розділяють її базові цінності, включаючи пошану до російської етнічної меншини, швидко зміцнюється.

В Ираке произошел самый большой теракт за полгода
УНІАН
З тим, що Україні треба в Європу, погоджуються майже всі українські політики. Навіть Віктор Ющенко та Віктор Янукович
Оскільки питання про вступ до НАТО на сьогодні зняте з порядку денного, Україна може зосередитися на своїх європейських цілях. І якщо їй це вдасться, нехай навіть з часом, вона зробить великий крок вперед у справі звільнення від кремлівського впливу - що б не робили і не говорили ці круті хлопці в Москві.

Публікація "Newsweek", США, ИноСМИ.Ru.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: