Євроінтеграція "на трьох"

Обіцянка Януковича "не пізніше, ніж через рік отримати безвізовий режим з Євросоюзом" - вдала заявка на перекроювання політичної карти України.

Віктор Янукович побував у Брюсселі, і весь інтернет, всі медія стібаються на тему, мовляв, цілий президент переплутав Північну Осетію з Південною, нахомутав там щось і з балканськими державами. У царині красномовства Віктор Федорович обіцяє бути подібним на президента США Джорджа Буша молодшого: той теж плутав Австралію з Австрією, а Росію з Грузією. Але, тим не менше, така недорікуватість не завадила Джорджу Джорджовичу двічі перемагати на президентських виборах, а коли він починав неоднозначну війну в Іракові, національні американські медіа писали про те, що глава супердержави мало не подавився посоленими кренделиками.

Очевидно, подібна доля складається і у Віктора Януковича старшого. Провідні українські видання на чільних майданчиках розмістили інформацію про геополітичні перли українського президента, і зовсім не розповіли, або - практично зовсім – про дійсно сенсаційні заяви.

По-перше, українські журналісти практично не звернули уваги на той факт, що в день інавгурації Януковича Європарламент ухвалив резолюцію про право України як європейської держави подавати заявку на членство в Євросоюзі, а свій перший візит Віктор Янукович здійснив до Брюсселю.

По-друге, в самому Брюсселі він поводив себе як затятий «бандерівець» Віктор Ющенко, і заявляв, що робитиме все для того, щоб євроінтеграція в Україні проводилася не на словах, а на справах.

Справжньою сенсацією, вартою перших шпальт, стала озвучена в інтерв’ю Бі-Бі-Сі обіцянка Януковича, що «не пізніше, ніж через рік ми отримаємо безвізовий режим і отримаємо зону вільної торгівлі з Євросоюзом». Це не так прикольно для читача, як переплутати Косово с Сербією, але для виборця – це крутіше, ніж революція на Майдані. Адже право безвізового виїзду для більшості мешканців Західної України означає – можливість безперешкодного пошуку роботи у Західній Європі. Якщо це не балички, а чіткі прогнози, то бодай за це досягнення лідер «регіоналів» потрапить у топ впливових західноукраїнських політиків.

Якщо відверто, то така поведінка нового президента не дуже вкладається в прокрустове ложе стереотипу про русофільського політика. Більше того, нині взагалі можна говорити про те, що Янукович не виправдовує очікувань Москви. «Виборці» кремлівського виборчого округу вийшли з своєрідного дипломатичного анабіозу, і очікують реалізації більшості проросійських обіцянок попередників Віктора Федоровича: починаючи мало не від переяславських присяг Богдана Хмельницького і завершуючи єдиним митним союзом з Росією, на який свого часу підписувався президент Леонід Кучма. Звісно, не обійшлося без нагадування про необхідність ввести російську як офіційну, про створення газотранспортного консорціуму, а кульмінацією постанабіозного синдрому став указ глави РФ Дмитра Медведєва про проведення 9 травня у Севастополі військового параду – «за узгодженням з українською стороною».

«Узгодження» параду ще тривають, але на разі можна сказати, що кремлівські виборці Януковича можуть зарахувати собі в актив лише проведення російським патріархом Кирилом молебеню напередодні інавгурації. Тоді як щодо більшості інших заявок «на братство і проросійську інтеграцію» зависли у повітрі. Зокрема, заступниця глави президентської адміністрації натякнула росіянам, що доки вони були в дипломатичному анабіозі, Україна приєднатися до Світової організації торгівлі, а тому не може вступати до яких би то не було митних союзів (мовляв, можемо лише посприяти у протилежному – у спрощенні вступу РФ до СОТ). Одночасно інший речник Віктора Федоровича заявив, що президент пропонує накласти мораторій на всі питання, що роз’єднують суспільство – починаючи від мови і завершуючи НАТО. НАТО нам і так не світило, а от друга офіційна – навіть дуже…

Цими тезами я абсолютно не прагну довести, що Віктор Янукович вже одягнув вишиванку і напростець городами почимчикував до Європи. У мене інше припущення: Янукович буде дещо іншим президентом, ніж того очікували його виборці, ніж моделювала його образ Юлія Тимошенко.

З одного боку, він не зможе зовсім відірватися від Російської Федерації, бо не лише він, але й вся країни міцною газовою пуповиною прив’язана до Кремля. Це означає, що президент таки піде на створення газового консорціуму, в основу якого буде покладено експлуатацію української газової труби. Але при цьому він обіцяє, «сообразіть на троїх», тобто - присутність у консорціумі європейського учасника, збільшити удвічі обсяги транзиту та зменшити ціну газу для українського споживача. Очевидно, зробить все можливо для пролонгації перебування Чорноморського Флоту у Криму, але члени його команди артикулюють ідею підвищення орендних платежів для ЧФ до рівня ринкових.

З іншого боку, більшість очільників партії влади полюбляють відпочивати в Європі, там же зберігають свої кошти, там вчаться їх діти, і там вони купують нерухомість, мережі готелей та будують великі індустріальні корпорації. Та, окрім дивнуватого Вадима Колісниченка, схоже, лаври Михайла Ходорковського нікого іншого не гріють. Цими чинниками і мусить формуватися політика нового глави держави.

Ющенко зайшов у президентський кабінет з яскравими геополітичними симпатіями. Тимошенко була б главою держави з чітко вираженими антипатіями. Схоже, що Янукович починає свою президентську кар’єру без чітко визначеної політичної орієнтації, вона формуватиметься на ходу. Його президентство відбувається в період розчарування Заходу помаранчевими політики через їх надмірну корумпованість, непрофесійність та невмотивовану амбітність, про що відверто пишуть західні медіа. Водночас саме в цей період можна спостерігати раптове зближення російської та європейської (особливо німецької та французької) дипломатій. Такий міжнародний сценарій відкриває перед Віктором Януковичем значно більші перспективи, ніж пророкований його опонентами статус «козачка Москви».

Хоча дамо Януковичу шанс самому відповісти на запитання про свої геополітичні пріоритети….

_____________________________________

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Україна футуристична

Президент України в екзилі Юлія Тимошенко визнає УПА воюючою стороною та проведе загальну мобілізацію з переходом на нелегальне становище. УПА візьме під контроль усі транзитні газопроводи та зніматиме данину з кожного метра кубічного.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: