Ющенко не пускає Україну в НАТО

За передвиборчими розмовами про євроатлантичну інтеграцію в українських політиків зовсім не залишається часу на цю справу.

У квітні цього року всі прихильники вступу України до НАТО раділи. На саміті Альянсу в Бухаресті нам відмовили у приєднанні до Плану дій щодо членства в цій організації, але запевнили, що Україна вже на шляху до неї. Про це говорили і генсек НАТО Яап де Хооп Схеффер, і український президент Віктор Ющенко. Вирішення питання про ПДЧ тоді перенесли на грудень, його мають ухвалити міністри закордонних справ країн Альянсу. Але зараз в України виникли набагато важливіші справи, ніж інтеграція до якихось міжнародних структур.

Проблема зближення з НАТО поступилася місцем питанням про те, як пройдуть дострокові парламентські вибори, і якою буде після них Верховна рада. Експерт Центру досліджень армії конверсії та роззброєння Михайло Самусь запевнив ТСН.ua, що такі політичні події унеможливлюють швидку євроатлантичну інтеграцію України. Та й кілька впливових європейських країн нас в НАТО поки що не бачать. "Нещодавно (канцлер Німеччини Ангела – ТСН.ua) Меркель сказала, що Україна і Грузія поки не готові до отримання ПДЧ у грудні. Це є сигналом, що позиції країн-противників надання Україні ПДЧ не змінилися кардинально", - зауважує Самусь. А вибори, на його думку, лише запевнять ці країни в правильності їхньої позиції, яку Меркель висловила півтора тижні тому.

"Головним аргументом країн-противників було те, що в Україні немає громадського консенсусу щодо НАТО. У ході парламентської передвиборчої кампанії питання НАТО буде використане, як одна із активних карт, що посилить думку країн-противників, що в Україні консенсусу громадського стосовно НАТО немає. Ці парламентські вибори не нададуть позитивного моменту щодо наближення України до ПДЧ в грудні цього року", - прогнозує Самусь. На його думку, про зближення з НАТО можна буде міркувати лише за результатами виборів.

Вибори
УНІАН
Зовсім незначними євроатлантичні перспективи України роблять чергові вибори
Омріяний ПДЧ може надати прихильникам євроатлантичної інтеграції багато позитиву. Адже він фактично наблизить нас до системи євроатлантичної безпеки, дасть змогу мати особливий політичний статус. Та разом із тим, ПДЧ вимагає від країни низки реформ. Головні з них ТСН.ua назвав експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Віктор Чумак. За його словами, це реформи, які мають одну мету – "гарантувати стабільність інститутів демократії" в Україні, відсутню зараз.

Це, в першу чергу, судова реформа, що гарантує незалежний розгляд суперечок в Україні. Це реформа сектору безпеки, причому всіх його складових – прокуратури, міліції тощо. НАТО також будуть цікавити реформа місцевого самоврядування, економічні перетворення, які зроблять нас більш відкритими для бізнесу, військова реформа, що забезпечить перехід України на контрактну армію. Але в Україні на думку Чумака, відсутність нормальної роботи судів, міліції та місцевої влади накладаються на відсутність політичної стабільності, що гарантує неотримання ПДЧ. Зі слів експерта виходить, що наближення до Альянсу потрібне, адже принесе Україні ефективні та об’єктивні суди, нормальну місцеву владу, сучасну армію. Але досягнення такої мети сьогодні занадто далеке від нас, приблизно так, як і ПДЧ.

"Ми можемо отримати ПДЧ тільки в тому разі, якщо буде зрозуміла, чітка, ясна і прозора політика у самій Україні. На сьогодні зрозуміло, що такої політики ми мати не будемо. Є дострокові парламентські вибори, немає консенсусу з боку політичних еліт. НАТО в жодному разі не піде на надання ПДЧ у ситуації нестабільності в Україні. Нам не "світить" ПДЧ у грудні. Взагалі, з урахуванням тих проблем, які сьогодні є перед Україною, поки ми самостійно не пройдемо шлях реформ, хоча би більшості з них, ми ПДЧ не отримаємо", - робить досить невтішний висновок Чумак.

Призовники
УНІАН
Вибори заважають не лише переходу України до професійної армії. Вони гальмують всі реформи, які вимагає НАТО
А от політолог, президент Центру соціальних досліджень "Софія" Андрій Єрмолаєв не вірить ані у євроатлантичні перспективи України, ані у майбутнє самого НАТО. Більше того, в розмові з ТСН.ua він зазначив, що "українські вибори, коаліціади, інші дуже важливі дрібні національні речі не пов'язані з євроатлантичним форматом розвитку України. А якщо і пов'язані, то дуже опосередковано". Та він доходить того ж висновку, що й експерти, які пропонують реформи заради ПДЧ.

Єрмолаєв, по-перше, впевнений, що вступ України до НАТО невигідний самому Альянсу, який бачить нас таким собі "демпфером", амортизатором «між великою Європою і великою Євразією». Такий формат членства в НАТО не передбачає. По-друге, сам Альянс він називає кризовою організацією, що поступово перетворюється на "агресивний блок.., лідери якого, Сполучені Штати, навіть передбачають превентивні ядерні удари по відношенню до можливих супротивників". Блок цей, на думку політолога, цілком можливо, поступиться місцем новій європейській системі безпеки та перетвориться на "суто політичний клуб західних країн із обмеженою військовою компетенцією". І, виходячи з цього, розмови українських політиків про НАТО Єрмолаєв називає "великою ідеологічною спекуляцією", причому провальною.

"Одним із компонентів нинішньої політичної кризи є провал правлячої "євроатлантичної групи", лідером якої є Ющенко. Невдачі цієї політики, відсутність соціальної бази для неї, а головне, її утопічність (адже ні один із орієнтирів, які були заявлені "євроатлантичною групою", за останні роки не досягнутий) дозволяють говорити, що все це є великою містифікацією", - наголошує політолог. І робить такий само висновок як і ті, хто, здається, не був би проти зближення України з НАТО: "У грудні Україна ПДЧ не отримає, всі розмови про ПДЧ є суто дипломатичною реальністю, яка не має ніякого відношення до практики. НАТО як альянс, в якому зараз набирають сили позиції Старої Європи, не ухвалить рішення на користь України. Це не в інтересах НАТО".

Мітинг проти НАТО
УНІАН
Будуть нас приймати в НАТО, чи ні, передвиборчі мітинги проти цього гарантовані
Схоже, що нові українські вибори можуть повністю загасити позитивні сигнали, які Україна весь рік намагається почути від своїх євроатлантичних партнерів. Та, незважаючи на це, один політик, оголосивши перевибори, що майже стовідсотково не пустять Україну до НАТО, піде на них під гаслами нашої швидкої євроатлантичної інтеграції. А інші збиратимуть мітинги проти вступу до Альянсу, незважаючи на те, що вступ цей у найближчому майбутньому здається зовсім неможливим.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: