З Наступаючим, або гірше немає куди!

Новий рік готує економіці великі випробування.

В бій підуть резерви

Наступний рік стане найгіршим для світової економіки в післявоєнний час, а для Росії - найгіршим за останні дев'ять років. З таким прогнозом в суботу виступив віце-прем'єр і міністр фінансів РФ Олексій Кудрін.

"Российская газета" нагадує, ще минулого тижня помічник президента Аркадій Дворковіч припустив, що наступного року світова економічна криза може стати "дірою" в російському бюджеті. І тепер Кудрін визнав, що в 2009 році бюджет не отримає необхідного обсягу прибутків на підтримку витрат у сумі 1,5-2,5 трлн. рублів.

При цьому Кудрін вважає, що інфляція в Росії в 2009 році може сповільнитися і скласти за підсумками року 11% при очікуваних 13,5-13,8% за 2008 рік, додає видання. Курс рубля також буде нижчий за 31-32 рублі за долар, вважає Кудрін.

Глава Мінфіну підкреслив, що всі соціальні зобов'язання держави будуть виконані в повному обсязі. Дефіцит бюджетних коштів буде покритий із коштів Резервного фонду, який склав 3,66 трлн. рублів. Таким чином, вже в 2009 році Резервний фонд може бути витрачений на 68%, відзначає "Московский комсомолец".

Експерти, опитані "Независимой газетой", вважають, що Кудрін не перебільшує, і економічний спад в 2009 році може перевищити глибину падіння вітчизняної економіки в 1992 році після розпаду СРСР, коли ВВП Росії скоротився більш ніж на 14%.

"Не виключено, що падіння ВВП в 2009 році перевищить 15%, що становитиме більший відсоток, ніж спад в 1992 році, і, таким чином, доведеться говорити не про найгірше падіння ВВП за дев'ять років, а найгірше за останні десятиліття", - сказав виданню глава департаменту стратегічного аналізу компанії ФБК Ігор Ніколаєв.

За його словами, спад 2009 року буде гіршим ніж ситуація дефолта 1998 року, коли російська економіка відносно швидко адаптувалася до наслідків кризи. При цьому він продовжиться і в 2010 році. Цей рік, на думку Ніколаєва, буде менш шокуючим, ніж 2009 рік. На той час економіка встигне адаптуватися до різкого уповільнення.

Народ і рубль

Центральний банк пішов на чергове послаблення курсу рубля. В результаті, влітку долар подорожчав в Росії на 25% і здолав рівень в 29 рублів за долар. Євро додав майже 20% і наблизився до 41 рубля за євро, підрахували "Ведомости".

Таке швидке зниження курсу рубля породило чутки про те, що в останні дні перед новорічними канікулами він просто зазнає краху. У Центробанку свої плани традиційно коментують доволі нечітко, відзначає видання.

Перший постпред Центробанку Олексій Улюкаєв завірив росіян, що різкої девальвації вітчизняної валюти за півгодини до Нового року не станеться. "Ми не маємо наміру допускати різких стрибків валюти", - підкреслив Улюкаєв.

Хоча Улюкаєв і назвав подібні розмови "нонсенсом", осад залишився, підкреслюють "Вести". Та і багато аналітиків запевняють, що до Нового року офіційний курс долара може дійти до 30 рублів, а після канікул зросте до 31-32 рублів.

Тим часом, експерти, опитані "Трудом", вважають панічні настрої безпідставними. "Заяви про падіння рубля за декілька годин до Нового року - це не більш ніж простий непрофесіоналізм, нісенітниця та епатаж", - заявив газеті доктор економічних наук Микита Крічевський.

За його словами, до кінця року курс рубля знижуватиметься в плановому режимі, і його падіння за три дні, які лишилися, складе не більше 2%. Він додав, що для плавного зниження курсу є об'єктивні причини: здешевлення товару, який посідає провідну позицію вітчизняного експорту, - нафти.

На думку Крічевського, ситуація може змінитися наступного року, коли станеться падіння ціни на газ. "Вартість газу міняється услід за зміною ціни на нафту з відставанням у півріччя. Тому до весни можна чекати істотного падіння курсу рубля", - сказав експерт виданню.

При цьому в прогнозах щодо зростання цін Центробанк погоджується з Мінекономрозвитку, додає "Российская газета". Інфляція, вважають в Центробанку, становитиме 10-12%. Її зниженню, сподівається Улюкаєв, сприятимуть повільніше зростання грошової маси, зниження глобальних цін на сировину і промислові товари, а також кредитний тиск.

"Газпром" продовжить переговори з Україною

Росія майже домовилася з Білоруссю про постачання газу в 2009 році. Ціна на газ для республіки буде нижча, ніж це передбачалося згідно початкового контракту, заявив в неділю офіційний представник "Газпрому" Сергій Купріянов.

"Звичайно, Білорусь заради дешевого газу готова на зовнішньополітичні поступки, - погоджуються "Вести". - Для України ж імідж країни орієнтованої на захід за будь-яку ціну, дорожче за стабільність і економічне здоров'я".

Видання нагадує, щороку угоди про купівлю, продаж і транзит газу "Газпром" підписує майже з усіма країнами-сусідками Росії. І чомусь з усіма, окрім України, "Газпрому" вдається домовитися.

Тим часом, в понеділок пройде позачергова рада директорів "Газпрому". За даними "Ведомостей", "Газпром" має намір запропонувати Україні взаємозалік боргу у вигляді авансу за транзит газу або його купівлі з українських підземних сховищ. Якщо Україна відмовиться, "Газпром" може припинити постачання.

Проте, за словами Купріянова, "Газпром" розраховує до кінця року врегулювати проблему заборгованості України за газ.

"Время новостей" сумнівається в тому, що "Газпром" в понеділок зможе знайти компроміс з Україною стосовно газового боргу. "Росія і Україна знову на межі газової війни, - упевнена газета. - Діалог між компаніями - "Газпромом" і "Нафтогазом" - не дозволяє сподіватися на врегулювання проблеми".

За словами видання, через політичне протистояння в Києві між президентом і прем'єром, механізм ухвалення рішень працює погано. А голова української держкомпанії Олег Дубина не має мандата на право вести переговори на свій розсуд і тим більше бажання робити це на свій страх і ризик.

Тим часом, бравада української сторони на тему заповнених газом підземних сховищ, які дозволять протриматися к разі припинення постачань з Росії, не вдаючись до несанкціонованого відбору, загаснула, відзначає "Время новостей".

Російський автопром
AFP
...і в промисловості
"Декілька днів холодів в Східній Європі, і розпочнеться новий скандал з ударом по репутації Росії як постачальника і України як транзитера, - прогнозує газета. - Відмитися буде практично неможливо".

295 "щасливчиків"

В четвер на сайті уряду Росії був опублікований список 295 компаній, які можуть отримати держпідтримку.

Тема 295 "щасливчиків", котра потрапили в заповітний "список Путіна", ще довго пройматиме свідомість. Проте чи буде користь від цих чергових антикризових дій влади? – ставить перед собою питання "Московский комсомолец".

Згідно спостережень газети, в список потрапили підприємства значущі, масштабні. Але невже вони знаходяться в такому стані, що їх можна визнати неспроможними та які потребують нагальної допомоги? - цікавиться видання.

"Із 295 компаній як мінімум в кожній другій звикли жити на гроші "товстих років", - стверджує "Московский комсомолец". - А про те, що можна позбавитися від непрофільних активів, зайнятися підвищенням власної ефективності, урізати невиробничі витрати, вважали за краще про таке і не думати".

"І де гарантія, що звичка жити на широку ногу залишиться минулому разом з надприбутками? - запитує газета. - Що вони не розтринькають і держдопомогу, якщо опинилися в тяжкому становищі?".

"Перелік великий, - погоджуються "Вести". - Але радіти тим, хто в нього потрапив, рано. Їм би хотілося по-простому: держава дає грошей в борг, а вони розплачуються з іноземними кредиторами. Але всіх не врятують. Грошей просто не вистачить".

Видання розповідає про схему, яка буде прописана компаніям-боржникам. За словами газети, в жовтні, коли криза звалилася уряду на голову, чиновники врятували так декілька великих фірм. Не дали заморським банкам отримати закладені під кредити пакети акцій.

Газ і гривні
УНІАН
І для Росії, і для України вагомим чинником кризи будуть газові відносини
"Пакети ці перейшли в заставу державі, але радощів не принесли: справа ця виявилася невигідною. Адже іноземним банкам не потрібний "Норнікель" - їм гроші потрібні, - пояснюють "Вести". - А це свідчить про те, що можна торгуватися. Скажімо, завод винен 100 доларів банку. І говорить: повернути можу тільки 30. Або забирайте акції, які зараз коштують 20. Банк немає вибору: доведеться списувати збитки".

На думку "Ведомостей ", головна мета публікації списку - зниження соціальної напруженості. По суті, це сигнал працівникам: держава вас не кине. З економічної точки зору не найвдаліший захід. Залишається сподіватися, що він буде доповнений іншими заходами підтримки, стверджує газета.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: