Загадкова роль RosUkrEnergo в конфлікті Києва та Москви

Для тих, хто спостерігає за сезонною газовою війною Росії і України здалеку, може здатися, що це чергова демонстрацією сили Володимира Путіна перед Європою і слабкою Україною.

Якщо без зайвих емоцій спробувати орієнтуватися у цьому конфлікті, то відразу стає ясно, що у українців на руках більше козирів, ніж це може здатися на перший погляд. Саме на українській території знаходиться мережа стратегічних трубопроводів і основні газові сховища.

Після розпаду СРСР Росія намагається змусити незалежну Україну платити за постачання газу, як належить, вдаючись, зокрема, до скорочення постачань. У відповідь Україна використовує транзитний газ, призначений для Европи.

З тих пір положення, по суті, не змінилося: Україна отримує газ за цінами вдвічі нижче ринкових, і платить за нього в основному за рахунок права на транзит газу до Европу. Але часи змінюються, а заразом з ними і схеми. Росія вже не хоче бачити в Україні молодшу сестру, якій деякі речі сходять з рук і якій треба давати на кишенькові витрати.

Але, з якого боку не глянь, а угода, яка почала вимальовуватися в кінці минулого тижня, - приклад чергового політичного театру маріонеток. І ось чому. Цього разу, дійові особи спектаклю вийшли на світло. Офіс компанії Rosukrenergo (RUE) знаходиться в швейцарському Цугу.

Саме існування цього спільного підприємства викликає навколо Євросоюзу запитання. Щоб отримати на нього відповідь, потрібно пригадати, що "Газпром", розуміючи, що у нього мало шансів добитися платежів офіційним шляхом, ще в середині 1990-х почав поставляти великим українським клієнтам газ, отримуючи платню через третіх осіб, і RUE - усього лише останній із цих підозрілих посередників.

За три роки Rosukrenergo приніс своїм акціонерам прибуток у розмірі 2,5 мільярдів швейцарських франків і сплатив до швейцарського бюджету податки на суму 228 мільйонів швейцарських франків. На думку експертів, на тлі чергових політичних жестів Києва і Москви могутні клани продовжують привласнювати собі газову ренту, а жорсткі вислови Кремля свідчать не про хватку Путіна, а швидше про слабкий контроль влади над олігархами. ЄС у свою чергу намагається щодуху розблоковувати газопроводи і незадоволений тією грою, яка розгортається за його спиною.

RUE, що є одним з ключових дійових осіб конфлікту, звернувся за допомогою до швейцарського уряду, саме тоді, коли Берн і Брюссель знов почали обговорювати роботу "швейцарських" компаній, які не займаються реальною економічною діяльністю.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: