Захід є Захід, Кіплінг є Кіплінг

В протистоянні цивілізації і варварства, від римських часів і понині, цивілізація перемагає тоді, коли їй вдається спокусити варварів цивілізацією, тобто поділитися з ними власними пороками.

Вустами командувача силами НАТО в Афганістані американці заявили, що прагнуть домовитись із Талібаном, який вони знищили 10 років тому (принаймні так казав попередній командувач НАТО).

Весь цей час вони витрачали на операцію в Афганістані по п‘ять мільярдів доларів щомісяця, а таліби молилися по п‘ять разів на день. Хоча без молитов прожити можна, а без грошей – ні, складається враження, що принаймні в конфліктах малої інтенсивності, молитви, в цілому, ефективніші за гроші. Саме це і є головною причиною знецінення ліберальних цінностей, тобто основних світових валют. Адже життя саме з цього і складається – з ілюзій і локальних конфліктів.

Для американців війна проти Талібану була презентаційним зразком їхньої могутності і воєнно-політичної спроможності, адже стала відповіддю на 11 вересня.

Нині зацікавлені споживачі істини в усіх медресе світу можуть переконатися, що американський ринок є цілком відкритим для передових технологій джихаду. Сімдесят років тому американською відповіддю на Перл Харбор було атомне бомбардування японських міст і ліквідація японської національної душі. Їм таки вдалося опустити самураїв до менеджерів. Після такого не піднімаються.

Відповіддю на 11 вересня є спроби укласти угоду з тими, хто несе відповідальність за 11 вересня.

У протистоянні цивілізації і варварства, від римських часів і понині, цивілізація перемагає тоді, коли їй вдається спокусити варварів цивілізацією, тобто поділитися з ними власними пороками. Проблема в тому, що слабкості афганців сильно відрізняються від наших деякими фундаментальними нюансами.

Десь зо два роки тому мені довелося кілька днів відпочити в Кабулі. Я гуляв базаром і потрапив в ряди продажу компакт-дисків. Вразило мене те, що серед тисяч фільмів і музичних виконавців не було жодного європейського чи американського. Суцільні Індія та Пакистан. Афганські естетичні архетипи відрізняються від наших більше, аніж, скажімо, китайські чи японські. Японська школярка здатна насолоджуватися Брітні Спірс, а китайський комуніст – колекціонувати фільми зі Шварценеггером. Натомість пуштунський чи хазарейський трудівник макових плантацій не вкурює ні висот «Зоряних воєн», ні глибин берлінського філармонійного оркестру.

Тут є велика проблема. Естетичні системи, які не стикуються, це гірше, аніж ідеології, які ворогують. Я не фахівець в такого роду неврозах, але для початку терапії все ж таки прописав би що-небудь з атомним числом не меншим за 238, тим більше, що кілька попередніх консиліумів завершилися безрезультатно.

Варто зауважити, що предкам нашого НАТО таки вдавалося дресирувати аборигенів. Греко-бактрійське царство добрих триста років проіснувало на території сучасного Афганістану, до речі, без жодного зв’язку з Ойкуменою. З подібного приводу Діоген Лаерцій писав в епіграмі на Ксенофонта (учня Сократа, який уславився в персидських пригодах): «Він на персів ходив, до Зевса шляхи він шукав…»

Для греків війна була філософією. Для талібів війна – релігія. А для американців що? Судячи з рентабельності, що завгодно, тільки не бізнес.

__________________________________

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Європейський Ліван

У другому турі більше голосів набере Янукович, але переможе Юля. Під час дружньої післявиборчої суперечки у нас буде три президенти, включно з нинішнім. Але не варто очікувати барикад. Їх нема кому будувати.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: