Замість США світом керуватиме Росія?

Економіка, робота, фінанси і дві війни в Барака Обами і так вже безліч проблем. А зараз майбутній президент повинен боятися й того, що США втратять свою роль домінуючої супердержави.

Про глобальні виклики, з якими зіткнеться Барак Обама, коли він 20 січня увійде у Білий дім як 44-й президент Сполучених Штатів, було написано багато: американська економіка стоїть над прірвою, мільйони людей можуть втратити свої робочі місця, дві непопулярні війни призвели бюджет країни до дефіциту платіжного балансу. Проте в низці жахливих повідомлень останніх днів потонула ще одна погана звістка: статус Америки як супердержави під загрозою.

В усякому разі, до такого висновку прийшла Національна рада з розвідки (National Intelligence Council) у Вашингтоні, якій підкоряються в цілому 16 спецслужб США. Кожні п'ять років Національна рада з розвідки надає доповідь, в якій топ-шпіони кидають погляд у найближче майбутнє. У нещодавній доповіді, яка була опублікована в кінці тижня, вони концентрувалися на перспективах розвитку країн світу до 2025 року.

Китай, Індія і Росія прагнуть знайти вплив

Хоча США, як і раніше, є найважливішими і єдиним фактором на світовій сцені, як передрікає дослідження, у Сполучених Штатів більше не буде тієї домінуючої ролі, яку вони відіграють зараз. Замість цього більше впливу отримають такі держави як Китай, Індія і Росія. До того ж можуть бути сформовані нові альянси, які відправлять на звалище історії систему міжнародних відносин, що виникла після Другої світової війни.

Доповідь важлива тому, що вона може поставити Обаму в складну ситуацію. Жоден американський президент не може собі дозволити спокійно спостерігати за тим, як його країна падає у політичну "чорну діру" і втрачає владу і вплив. І Обама про це знає. Отже, він повинен щось робити. Врешті-решт, Національна рада з розвідки усвідомлює, що її доповідь навряд чи сприймається як ворожіння на кавовій гущі, а швидше як наполегливе звернення до президента, який повинен своєчасно запобігти біді.

"Для нас, перш за все, важливо, щоб все те, що ми передбачаємо, просто не траплялося б", - вважає головний автор доповіді Метью Барроуз (Mathew Burrows). "Оскільки ми впевнені, що знання - це сила. А коли ми знаємо, що може статися гірше, то ми використовуємо силу, щоб в кращому разі цьому запобігти". Що подібний висновок означатиме для Обами? А також: чи вдасться йому витримати грань між політичною необхідністю й надмірною реакцією?

Старий страх, багато протиотрут

З моменту закінчення "холодної війни" глибоко в душах американських політиків засів страх перед втратою пол-позішн, і від цього вже було розроблено багато протиотрут. Біл Клінтон форсував розширення НАТО на схід, щоб швидко прив'язати до США молоді демократії в Східній Європі, а свого конкурента - Росію - "тримати на повільному вогні". Джордж Буш-молодший ввів війська до Іраку, щоб розпочати там демократичний переворот на Близькому Сході, який повинен був гарантувати жадібним до енергетичних ресурсів Сполученим Штатам доступ до нафтових джерел в регіоні.

Неоконсервативні радники Буша, як, наприклад, заступник відділу Пентагону Пол Вулфовіц (Paul Wolfowitz), колишній заступник міністра оборони Дуглас Фейт (Douglas Feith), а також головний редактор консервативного видання The Weekly Standard Уїльям Крістол (William Kristol) ще з початку 90-х попереджали появу конкурентів - Китаю та Індії. Економіки обох країн продовжуватимуть зростати величезними темпами. А той, хто зростає, потребує енергетичних ресурсів, насамперед, нафти. Отже, США повинні гарантувати для себе контроль за нафтою, щоб, зі свого боку, тримати під контролем Китай та Індію.

Величезні нафтові запаси знаходяться на Близькому Сході, в так званих. "державах-вигнанцях", які вороже ставляться до США. Отже, Близький Схід має бути "звільнений" за допомогою превентивних воєн. Початком повинен був стати Ірак, за ним мали слідувати Іран і Сирія. Стратегія була змішенням ідеології і манії величі. Неоконсерватори були впевнені, що Америка може перебудувати світ відповідно до своїх власних уявлень і, зрештою, обґрунтувати свою роль провідної супердержави, у якої немає конкурентів.

Енергетика як ключ до влади

Проте неконсерватори надій не виправдали. Ірак ще дуже далекий від того, щоб стати "маяком свободи й демократії на Близькому Сході", як перед початком військових дій сформулював Джордж Буш. Іран з тих пір став сильнішим, а Китай і Індія, згідно недавнім доповідям спецслужб, продовжують зміцнювати свої позиції. До 2025 року Китай повинен стати другою за величиною економікою світу.

Будь-якій економіці потрібні енергетичні ресурси. Тут нічого не змінюється. Отже, що повинен зробити майбутній президент Обама, щоб гарантувати перевагу своєї країни перед конкурентами, не повторюючи при цьому помилок неоконсерваторів? 47-річний Обама має намір багато чого зробити. Він хоче протягом наступних десяти років вкласти 150 мільярдів доларів в альтернативні джерела енергії. Такі, як енергія сонця, вітру, води. Мета Обами - енергетична незалежність. Він збирається до 2019 року так модернізувати США, що не потрібно буде імпортувати нафту з країн Близького Сходу. Це корінним чином змінить американську стратегічну карту світу.

Питання в тому, чи зможе Обама з урахуванням економічної і фінансової кризи дістати гроші, щоб профінансувати свої плани, для яких потрібно 150 мільярдів доларів? Натомість майбутній президент оперує іншими цифрами. Енергетична ініціатива, поширена на всю країну, створить п'ять мільйонів "зелених робочих місць", стверджує він - тобто нову роботу, яка зараз так необхідна Америці.

Але тут фігурує ще й Ізраїль. Як реагуватиме найближчий союзник США на Близькому Сході, якщо Сполученим Штатам більше не потрібна буде нафта з країн Близького Сходу, і, таким чином, Штатам більше не буде потрібно, як це було раніше, зв'язувати себе військовими зобов'язаннями? "Я - друг ізраїльського народу, - пообіцяв Обама, - і я рішуче захищатиму безпеку Ізраїлю". Навіть якщо Обама і через чотири роки виграє чергові президентські вибори, в 2019 році він все одно більше не буде при владі. Отже, цією проблемою займатиметься його наступник.

Дипломатично "показувати зуби"

Вирішальною роллю Америки в світі буде зовнішня політика адміністрації Обами. Президент вже дав зрозуміти, що він керуватиме з позиції сили. Правда, на відміну від Буша, він робить велику ставку на дипломатію. Він хоче без будь-яких попередніх умов вступати в діалог також з ворогами Америки, наприклад, з Іраном. Але, по суті, переговори він вестиме жорстко, і вже погрозив, що "показуватиме зуби".

"Ми надамо іранському уряду можливість вибору, - оголосив Обама. - Якщо Тегеран відмовиться від своєї ядерної програми і від підтримки міжнародного тероризму, то ми винагородимо його, наприклад, прийняттям у СОТ. Але якщо Іран не змінить своєї поведінки, то ми збільшимо наш економічний тиск і підсилимо політичну ізоляцію країни".

"Батіг і пряник"

У американській політиці ця стратегія "батога і пряника" зветься "Carrot and stick" (морква і палиця). За вісім років перебування в Білому домі її успішно культивував Біл Клінтон. Отже, немає ніяких сумнівів, що Обама збирається зробити міністром закордонних справ Гіларі Клінтон. Вона теж повинна відмінно володіти цією грою.

Америка, і це, мабуть, точно, в період знаходження у влади президента Обами і міністра закордонних справ Клінтон поводитиметься як сильна, самовпевнена і вимоглива країна. Звичайно, зміниться тон, який був типовий для ери Буша. Знову буде більше переговорів і менше брязкання зброєю. Знову будуть пестувати старі альянси, а не створювати на порожньому місці "коаліцію волі".

Проте для Обами і Клінтон в рамках всіляких бесід, акцій і переговорів мова насамперед йтиме лише про власні інтереси. Америка не обирала президента світові, а лише американського президента, для якого важливо, щоб його країна залишалася супердержавою. А якщо союзники його в цьому підтримають, то вони теж отримають від цього користь.

Публікація Focus, ИноСМИ.Ru.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: