Чому зірка на ялинці — не християнська: історія та міфи

Чому зірка на ялинці — не християнська: історія та міфи

Фото: ТСН.ua

Восьмикутна зірка — це зірка богині Іштар.

Напередодні різдвяно-новорічних свят у Києві розпочали прикрашати ялинку

Здавалось би нічого такого, але "нетрадиційна", на думку церкви, прикраса у вигляді капелюха, викликала обурення частини мешканців. Мовляв, капелюх — занадто відьомський і нагадує сортувальну шапку з фільмів та книжок про чарівника Гаррі Поттера. 

Попри те, що в Україні церква відділена від держави, капелюх таки зняли, а його замінили на більш "канонічну" прикрасу — Вифлеємську зірку, яка традиційно прикрашає ялинки під час святкувань взимку.

Проте восьмикутна зірка не християнський символ і езотерикиня Олена Кузьмич розповість чому.

Все є знак і символ, казали древні. Символи, які повсякчас супроводжують людство, переходять з однієї культури в інші, їхнє справжнє значення забувається та замінюється іншим. Так сталося і з зіркою, бо початково це — язичницький символ, проте, як це сталося зі святкуваннями зимового сонцестояння та весняного рівнодення, його церква теж використовує у своїй атрибутиці. 

Восьмикутна зірка — це зірка богині Іштар. Це східносемітська богиня, яка задовго до Ісуса Христа, як розповідають міфологічні оповідки, "смертю смерть подолала" і повернулася з потойбіччя, що й символізувало зміну циклів природи та перемогу весни над зимою. Ця зірка була її чи не основним символом разом з левом. Іштар була богинею кохання, війни, родючості. Храм Іштар був прикрашений такими зірками. 

Зрозуміло, що "зірка", яку найкраще видно на небосхилі вранці та ввечері, — це планета Венера. Не дивно, що древні люди обрали її за свій важливий символ ще дві тисячі років до нашої ери. Та й назви богині цієї планети схожі у багатьох народів, порівняємо — Іштар, Інанна, Астарта, Еос, Ушас тощо. Зрозуміло, що йдеться про архетипічний символ, який буде близький різним людям у різний період. 

Цікаво, що п'ятипроменева зірка — це теж символ богині Іштар, який використовувався рідше, але теж був досить популярним. Тому радянська п'ятикутна зірка на ялинки — це теж не "новинка сезону". 

Християнство звикло запозичувати символи з місцевих культів та переінакшувати їх на свій лад. Навіть народження Бога з лона непорочної діви для міфологій не є унікальним явищем, тому і зірка з язичницької стала "християнською".

Нагадаємо, що, згідно з біблійною розповіддю, Вифлеємська зірка привела трьох мудреців зі Сходу до Вифлеєму, де вони й знайшли немовля Ісуса Христа та передали йому свої дари. Вчені досі сперечаються про те, яке саме астрономічне явище стоїть за Вифлеємською зіркою: комета Галлея, спалах наднової зорі чи унікальне з'єднання Сатурна та Юпітера як сьогодні. 

Церква уникає відповіді на це запитання та вважає, що Вифлеємська зірка була не обов'язково природним астрономічним тілом. Мовляв, вона з'явилася, виконала свою місію та зникла. Історичність Вифлеємської зірки не доведена. 

Вифлеємська зірка зазвичай зображається з декількома променями — п'ятьма чи восьма або у вигляді зірки з кометою. У християнській традиції на вершині ялинки встановлюють ялинкову прикрасу-навершя, яка символізує Вифлеємську зірку. 

Проте і ялинка - не християнський символ. Наші предки задовго до християнства вшановували вічнозелені рослини, адже з погляду символізму вони уособлюють перемогу життєвих сил над смертю та холодом зими та вічне життя. Повз такий символізм не могла пройти повз християнська церква. Тим паче, що гілки ялинки ростуть на три боки — це, на думку отців церкви, символізує Трійцю. 

У 16 столітті ялинка стала символічним "деревом пізнання добра та зла", а прикрасами на ній стали яблука, які фігурують у біблійній історії про рай та перший гріх. Сценки про це розігрували на Святвечір. Зауважимо, що прихильником прикрашання ялинок був очільник німецької Реформації Мартін Лютер, який пропагував святкування Різдва у спокійній домашній атмосфері. Поступово звичай ставити в оселі ялинку та прикрашати її заполонив Західну Європу та за кілька століть дістався України. 1935 року ялинку почала використовувати радянська влада. За останні 100 років ялинка стала символом релігійного Різдва та більш світського Нового року і ми вже не уявляємо зимових святкувань без неї. Проте, як йшлося вище, — ні зірка, ні ялинка не є християнськими символами. 

Читайте також:

Повʼязані теми:

Наступна публікація