День пророка Іллі: як християнське свято з’єдналося із стародавнім язичництвом в Україні

День пророка Іллі: як християнське свято з’єдналося із стародавнім язичництвом в Україні

pixabay.com

У вшановуванні цього дня приховані язичницькі елементи свята.

Сучасний світ — мультикультурне та багатоконфесійне середовище. У чималої кількості християнських свят в Україні існують свої народні особливості та обряди, приміром, як кутя на Різдво, випікання паски на Великдень, проте і менші свята, які з погляду віків вже здаються цілком християнськими, ще приховують у своїх нардах язичницькі елементи. Детальніше про це читайте в матеріалі езотерикині Анастасії Лисициної про свята серпня.

XXI століття характеризується не лише гаджетами, але й повернення до древніх вірувань. І, хоча, сучасній людині, в умовах мегаполісу це доволі важко зробити, популярності набувають різноманітні неоязичницькі течії, приміром, вікканство.

Прихильники цієї світової релігії 1 або 2 серпня святкуватимуть Ламмас або Лугнасад — одне з важливих свят колеса року, перше свято врожаю у низці схожих віншувань. Своїм корінням Ламмас веде до кельтів, які у свій час панували у Європі. "Ламмас" у буквальному перекладі означає "свято хліба", адже у цей період заведено пекти хліб, причому, з борошна нового врожаю.

Згідно з язичницькими віруваннями, коли зрізається колос, то "матір зерна" або дух хліба передає свою енергію наступному, а, значить, в останньому колосі накопичується все енергія. Пізніше цей сніп зрізається і з нього виготовляється солом’яна лялька. В деяких європейських країнах до цього часу святкують Ламмас. Будинки прикрашають саме таки солом’яними ляльками та прикрасами, їх можна знайти навіть у церкві. Наприклад, у Великій Британії енергію колоса шанують та називають "Джеком — Ячмінним зерном".

Чому ця ритуалістика така важлива?

Бо в давнину запорукою виживання племені чи жителів поселення була родючість землі. Від того, наскільки багатий врожай буде зібраний восени, залежало виживання взимку, чи вистачить зерна, овочів, фруктів та інших дарів природи. щоб пройти цей складний період. Тому на честь збору врожаю і встановлювалися ці свята. Зараз багатство врожаю не грає такої серйозної ролі, але святкування Ламмаса зараз — це добра традиція.

Добре, запитаєтеся ви, а до чого тут Україна?

Бо звичаї на день пророка Іллі, який теж святкується 2 серпня (збіг? не думаю - Ред.) в Україні дуже схожі на пошанування свята врожаю на Британських островах. Як пише відомий етнограф Василь Скуратівський у своїй книзі "Місяцелік", це свято — дуже шановане серед українського народу і пов’язане з аграрною магією. Цього дня намагалися не працювати, навіть не ходити на полювання і гніву Іллі, який може того, хто його не святкує, вдарити блискавкою. Зачувши грім, люди вірили, що це "Ілля їде небом на золотій колісниці". Такий образ зближує Іллю із язичницьким богом воїнів - Перуном.

Традиційно з Іллею в Україні закінчувалися жнива. Українські народні прислів’я переконують: "Жнива кінчаються — осінь починається" чи "Цього дня до обіду літо, а по обіді осінь". Там, де збіжжя на полях достигало раніше, на житньому полі залишали пучок колосся — "Іллі на бороду". Зрозуміло, що ці ритуали дуже схожі на ті, що описувалися вище.

Тим часом, пожежа від грому вважалася Божою карою. Застерегтись од неї можна лише страсною (посвяченою в чистий четвер) свічкою, запаливши її перед іконою. Коли ж трапилася пожежа, то гасити її годилося кислим молоком. Ось такий сплав християнських та язичницьких традицій існував та існує в Україні.

Як же сучасникам вшанувати древні традиції? Можна — по-християнськи, можна — язичницьки. А можна — еклектично. Спечіть у цей день хліб, влаштуйте літній пікнік з друзями, сплетіть з соломи ляльку та подякуйте вищим силам, у які ви вірите за ті дари, як дарує вам Всесвіт.

Читайте також: Місячний календар на серпень 2020 року

Наступна публікація