АТО завершилася, почалася ООС: що зміниться на Донбасі із введенням "особливого порядку"

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
АТО завершилася, почалася ООС: що зміниться на Донбасі із введенням "особливого порядку"

Нарада Порошенка з військовим керівництвом щодо початку ООС. / УНІАН

Тепер операцією керуватимуть військові, які отримають більше повноважень, ніж раніше.

У понеділок, 30 квітня, о 14:00, антитерористична операція на території Донецької та Луганської областей змінилася на операцію Об'єднаних сил (ООС). Про початок останньої оголосив президент України Петро Порошенко.

АТО, яка розпочалася у квітні 2014 року, тривала чотири роки. За словами Порошенка, вона виконала свої завдання.

"За чотири роки завдяки загальнонаціональній солідарності, мужності та патріотизму усього Українського Народу Антитерористична операція виконала поставлені завдання. Формат АТО свого часу дозволив зруйнувати плани Кремля нав’язати світові тези, що в Україні відбувся "державний заколот". З перших днів АТО плани Росії були зруйновані, а в Україні було забезпечене вільне волевиявлення громадян під час виборів, які проходили в умовах агресії РФ", - заявив президент України.

За словами Порошенка, близько 80% населення України долучилися до допомоги у проведенні Антитерористичної операції. Волонтери дали можливість протриматися, поки держава налагоджувала функціонування армії.

Порошенко зазначив, що попри зміни формату АТО на ООС звільнення Донбасу передбачається  виключено політико-дипломатичним шляхом.

"Ще раз наголошую, звільнення Донбасу передбачається політико-дипломатичним шляхом, примушенням Росії виконати Мінські домовленості. Забезпечення, в першу чергу реалізації безпекового пакету Мінських домовленостей, включно з гарантованим режимом припинення вогню. Відведення, бажано на територію Російської федерації, артилерії, танків, систем залпового вогню, мінометів, які заборонені Мінськими домовленостями", - сказав президент.

ЧИМ ООС ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ВІД АТО

Керівництво діями силовиків відтепер покладено на Збройні сили України, а не СБУ, як було досі. Операція об'єднаних сил охоплює Луганську та Донецьку області й азовське узбережжя.

Ці території розділені на три зони, відповідно до рівня безпеки: "зелена" означає, що пересуватися та перебувати там можна без обмежень, у "жовтій" зоні для цього потрібні відповідні документи, а "червона" є зоною бойових дій, куди цивільних не допускатимуть. Їхні межі визначатиме командувач об'єднаних сил.

На цю посаду президент призначив генерал-лейтенанта Сергія Наєва, який до цього був заступником керівника Генштабу Збройних сил України. Порошенко залишив можливість знову оголосити АТО, якщо буде терористична загроза.

"АТО закінчилася. Протистояння агресії, відсіч російському агресору закінчиться тоді, коли буде звільнений останній клаптик української землі – як на території Донецької і Луганської областей, так і на території Криму", - підкреслив президент.

"ОСОБЛИВИЙ ПОРЯДОК" У КОЛИШНІЙ ЗОНІ АТО

Напередодні Міністерство оборони України оприлюднило особливий порядок, що буде діяти з оголошенням початку проведення операції дeокупації Донбасу Об’єднаних сил на території Донецької та Луганської областей.

Спеціальні повноваження

Органам сектору безпеки і оборони, іншим державним органам України надаються спеціальні повноваження, необхідні для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

Умови настання особливого порядку та надання спеціальних повноважень:

 • загроза застосування засобів ураження, в тому числі ракетних військ та артилерії, реактивних систем залпового вогню та авіації;
 • загроза здійснення терористичних актів і диверсій;
 • рух військових колон;
 • проведення заходів щодо пошуку та знищення диверсійно-розвідувальних сил противника;
 • проведення заходів розмінування місцевості та об’єктів;
 • проведення заходів бойової та оперативної підготовки;
 • проведення заходів оперативно-розшукової роботи;
 • виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру;
 • перевірка готовності сил і засобів об’єднаних сил до виконання завдань за призначенням;
 • забезпечення безпеки переміщення та перебування вищого військово-політичного керівництва держави, представників держав-партнерів.

Порошенко підписав наказ, який завершив АТО на Донбасі

Порошенко підписав наказ, який завершив АТО на Донбасі

Зона безпеки

Міноборони виділило "зону безпеки", що прилягає до району бойових дій.

До зони безпеки увійшли: Виноградне, Курахове, Очеретине, Розівка, Вовчеярівка, Біла Гора, Новоайдар, Садки, Макарівка, Простяне, вздовж Державного кордону, ур. Чернявка, вздовж адміністративного кордону Луганської та Харківської областей, Ольгівка, вздовж адміністративного кордону Донецької та Харківської областей, Знаменівка, вздовж адміністративного кордону Донецької та Дніпропетровської областей, Комишуваха, вздовж адміністративного кордону Донецької та Запорізької областей, Урзуф, вздовж морського узбережжя, Приморське.

У цій зоні військовослужбовці, працівники правоохоронних органів та визначені законом особи, залучені до здійснення заходів нацбезпеки, мають право:

 • застосовувати у разі крайньої необхідності зброю і спеціальні засоби до осіб, які вчинили або вчиняють правопорушення чи інші дії, що перешкоджають виконанню законних вимог військових та правоохоронців, або дії, пов’язані з несанкціонованою спробою проникнення в район здійснення зазначених заходів;
 • затримувати і доправляти осіб до органів Національної поліції України;
 • перевіряти у громадян і посадових осіб документи, що посвідчують особу, а в разі відсутності документів — затримувати їх для встановлення особи;
 • здійснювати особистий огляд громадян, огляд речей, що при них перебувають, транспортних засобів та речей, які ними перевозяться;
 • тимчасово обмежувати або забороняти рух транспортних засобів і пішоходів на вулицях та дорогах, не допускати транспортні засоби, громадян на окремі ділянки місцевості та об’єкти, виводити громадян з окремих ділянок місцевості та об’єктів, відбуксировувати транспортні засоби;
 • входити (проникати) в житлові та інші приміщення, на земельні ділянки, що належать громадянам, на територію та в приміщення підприємств, установ і організацій, перевіряти транспортні засоби для виконання заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях;
 • використовувати із службовою метою засоби зв’язку і транспортні засоби, у тому числі спеціальні, що належать громадянам (за їхньою згодою), підприємствам, установам та організаціям, крім транспортних засобів дипломатичних, консульських та інших представництв іноземних держав та міжнародних організацій.

Крім того, в зоні безпеки за нагальної необхідності можуть створюватися райони обмеженого та забороненого доступу, тоді в'їзд до цих зон регламентуватиметься пропускною системою.

Кінець АТО. "Війна на три літери" закінчується в понеділок

Кінець АТО. "Війна на три літери" закінчується в понеділок

Рубіж ізоляції

Рубіж ізоляції — визначені рішенням Командувача об’єднаних сил місця, ділянки місцевості, які прилягають до району проведення операції, району бойових дій.

В’їзд до району проведення операції, району ведення бойових дій, районів обмеженого та забороненого доступу дозволяється лише через визначені командуванням об’єднаних сил блокпости.

Підставою для допуску в район проведення операції Об’єднаних сил та до району бойових дій є:

 • проживання в районі проведення операції Об’єднаних сил особи, яка намагається в’їхати (виїхати) на цю територію, або її близьких родичів чи членів сім’ї, що підтверджується документами, виданими уповноваженими державними органами України;
 • перетин лінії зіткнення з метою входу (виходу), в’їзду (виїзду) до окупованих територій Луганської та Донецької областей;
 • смерть близьких родичів або членів сім’ї в районі проведення операції Об’єднаних сил, що підтверджується відповідними документами;
 • наявність права власності на об’єкти нерухомості, що перебувають в районі проведення операції Об’єднаних сил;
 • необхідність участі у забезпеченні національних інтересів України з метою мирного врегулювання конфлікту чи з гуманітарних питань;
 • необхідність виконання дипломатичних та консульських функцій, в тому числі в рамках діяльності міжнародних організацій, членом яких є Україна (виключно за клопотанням або погодженням з Міністерства закордонних справ України);
 • необхідність виконання функцій в рамках діяльності міжнародних організацій, членом яких є Україна (виключно за клопотанням або погодженням з Міністерства закордонних справ України);
 • звільнення з місць позбавлення волі, на підставі документу, що посвідчує особу, після відповідної перевірки працівниками Національної поліції України;
 • наявність спеціальної перепустки;
 • здійснення поїздок в район проведення операції Об’єднаних сил для трудової діяльності, навчання, наукової діяльності, з культурною або релігійною метою, оздоровлення, супроводу дитини до загальноосвітніх чи дошкільних навчальних закладів тощо.

Цей перелік може доповнюватись. Заборонено в'їжджати в зону ООС особам, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення, які мають підроблений або зіпсований паспорт, які є посібниками порушників, а також якщо з введенням "червоного" режиму настають загрози для життя громадян.

На фронті панувала тиша в останній день АТО

На фронті панувала тиша в останній день АТО

 

Наступна публікація