Bellingcat анонсувала вихід двох нових важливих доповідей щодо катастрофи рейсу MH17
Експерти знайшли нові докази причетності російських військових до збиття літака.
© Taras Korniyuk/facebook
Група міжнародних експертів-розслідувачів Bellingcat анонсувала вихід двох нових доповідей, присвячених збиттю літака рейсу MH17 на Донбасі.
Перша і коротша доповідь буде стосуватися відкриття фотографії російського "Бука", яка була зроблена до трагедії рейсу MH17. Ця світлина була поширена російським механіком, який був у Курську, ймовірно, навесні 2013 року.
"Це фото і наш аналіз його служить "відсутньою ланкою" у визначенні місця розташування і видимих деталей "Бука" у проміжку між зимою 2012/13 і літом 2014 року", - йдеться у повідомленні.
Друга і набагато довша доповідь вийде під заголовком "MH17 - Водії конвою російського "Бука" у червні і липні 2014 року". Це дослідження визначає солдат-водіїв, які могли транспортувати "Бук" до російсько-українського кордону, після чого його перемістили до Східної України, де був збитий літак рейсу MH17.
"Крім того, ми деталізували окремі вантажні автомобілі та причепи, які брали участь в двох ключових конвоях з червня по липень 2014 року, які були розміщені поблизу кордону Росії і України, надаючи додаткові подробиці діяльності російського 2-го автомобільного батальйону 69-ї Окремої бригади матеріально-технічного забезпечення (військова частина 11385) і 147-ого автомобільного батальйону матеріально-технічного забезпечення (військова частина 83466)", - йдеться у повідомленні Bellingcat.
Доповіді будуть опубліковані анлійською і російською мовами у понеділок, о 7.30 ранку за київським часом, за цим і цим посиланнями.
17 липня 2014 року в зоні збройного протистояння на сході України був збитий Боїнг 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, що виконував рейс МН17 з Амстердама в Куала-Лумпура. Трагедія сталася на сході Донецької області в районі села Грабово, розташованого неподалік від Тореза. Всі 298 осіб, які перебували на борту, загинули.
14 липня Малайзія внесла до Ради Безпеки ООН проект резолюції про створення міжнародного трибуналу з розслідування падіння Boeing 777 над Донбасом. Цю ідею підтримали також Нідерланди, Україна, Австралія і Бельгія. У Кремлі ж визнали цей крок передчасним і заблокували документ.
13 жовтня 2015 року Рада Безпеки Нідерландів оприлюднив власний звіт по авіакатастрофі пасажирського лайнера Boeing 777 "Малайзійських авіаліній". Згідно з документом, літак був уражений частинами ракети 9N314M, випущеної з ПЗРК "Бук"; було встановлено, що вихідна точка запуску розташована на території близько 320 квадратних кілометрів на території східної України.
У січні 2016 року родичі пасажирів, які загинули в результаті аварії MH17, закликали прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рютте почати глобальну кампанію, щоб домогтися публікації даних радіолокаційного контролю. Члени 18 сімей висловили впевненість, що це допоможе встановити, хто саме збив авіалайнер над Донбасом 17 липня 2014 року.
Пізніше розслідування показало, що "Боїнг" був збитий ракетою серії 9М38, використовуваної в зенітно-ракетний комплекс "Бук". Установка була доставлена з Росії і запущена з території, яка контролювалася тоді сепаратистами. Фрагменти ракети серії "Бук" були виявлені при розтині тіл членів екіпажу, так і в одному з віконних прорізів кабіни літака.
Міжнародній слідчій групі вдалося встановити більшу частину маршруту, яким ЗРК "Бук" прямував на територію України, а також маршрут його руху у зворотному напрямку. За версією слідства, комплекс переміщувався з території Росії на територію Східної України і пізніше вивезений назад в РФ на білому тягачі марки Volvo.
Висновки МСГ фактично збігаються з результатами розслідування групи Bellingcat - експертно-журналістської організації, що займаються незалежними розслідуваннями з відкритих джерел.