Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Біженці з Донбасу у суді вимагають від Росії компенсації за знищене житло та вбитих родичів. Інструкція для постраждалих

Біженці з Донбасу у суді вимагають від Росії компенсації за знищене житло та вбитих родичів. Інструкція для постраждалих

У Європейському суді з прав людини розглядають уже кілька десятків справ українців.

Зруйновані будинки, скалічені тіла і долі, рідні, які загинули під обстрілами – все це за останній рік стало реальністю для сотень тисяч мирних мешканців Донбасу. Хто компенсує бодай щось із втраченого? Державної програми з відшкодування досі немає. Але є інший цілком реальний вихід – судитися з Росією.

Для багатьох постраждалих від цієї війни – це звучить фантастично. Але у Європейському суді з прав людини вже зараз є кількадесят позовів від простих громадян України. Як змусити агресора заплатити за рахунками, йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

У родини Мащенків у Вуглегірську був будинок на 160 квадратних метрів. У ремонт вклали 300 тис. грн. Щоб на пенсії пожити не бідуючи, гроші збирали півжиття. Запущений терористами "Ураган" знищив усе за мить. Тепер вони біженці. Шахтарська пенсія чоловіка Ірини дозволяє винаймати однокімнатку в Тернополі, але доживати віку в чужій квартирі жінці не хотілося б.

"Мені б хоч якусь дали б допомогу, щоб я могла собі в селі купити хату", – говорить Ірина Мащенко.

Жодна державна програма з відшкодування втраченого на війні майна в Україні поки що не працює. Та несподівано юристи порадили Ірині затребувати компенсацію з Росії.

Судитися з Росією в уявленні Ірини – це наче здійснити міжгалактичну подорож. Насправді, все набагато простіше.

Відео У Європейському суді вже є кількадесят позовів проти Росії від громадян України

Переселенець з Луганська Михайло Дегтярьов уже судиться. Від обстрілів у Попасній загинула його мати. Є можливість подати позов до Європейського суду з прав людини, причому безкоштовно. Він написав заяву, дав пояснення про те, що сталося, а рештою займається юрист.

Адвокат Юлія Науменко веде справу Михайла Дегтярьова та ще 40 сімей, котрі втратили на неоголошеній війні майно, здоров'я або рідних. Клієнти не платять адвокатові ні копійки. Правову допомогу спонсорують європейські та американські організації. Про таку можливість мало хто знає.

"Це безкоштовна юридична допомога, можна звертатися в Українську Гельсінську спілку з прав людини, до мене особисто", – радить Юлія Науменко.

Все, що треба від потерпілого, – якомога більше доказів.

"Бажано мати максимальну кількість доказів. Це, можливо, статті в Інтернеті про обстріл міста, фотографії, відео обстрілів, медична документація", – уточнює адвокат.

Формально, перш ніж писати до Страсбурга, треба поскаржитися на Росію – в Росію. Щодо всіх справ кремлівська феміда присилає стандартні відписки.

"Российская Федерация не является учасником каких-либо вооруженных конфликтов на територии Украины". Це означає, що ми вичерпали методи захисту на території РФ", – говорить Науменко.

На прикладі справи Михайла адвокат пояснює подальшу схему дій. Попаснянська міліція досі не визнала чоловіка потерпілою стороною. Відтак, він заявив до Євросуду подвійну претензію: проти України – за бездіяльність органів. І проти Росії. РФ має відповісти за "порушення права на життя" – так формальною мовою звучить убивство матері. І ще – за знищене майно. Компенсацію в суді визначать пізніше. Будинок – згідно з ринковою вартістю. За життя сума стандартна – 60 тисяч євро.

Змусити Росію виплатити ці гроші – цілком реально, переконаний колишній консул Богдан Яременко. Каже, Європа налаштована рішуче.

"Зараз ми маємо дуже характерний приклад у вигляді справи ЮКОСа проти держави Росія. Ще два роки тому, хто міг повірити, що рішення взагалі буде, що воно буде на таку гігантську суму проти держави Росія. А тим більше, хто міг подумати, що суди першої інстанції почнуть ухвалювати рішення заарештовувати навіть рахунки дипломатичних установ, що з правової точки зору не зовсім можливо і корректно. Але воно показує ставлення європейського права до цього", – зазначає колишній консул України в Туреччині Богдан Яременко.

Що масовіше українці подаватимуть скарги до Європейського суду, то переконливішими будуть докази російської агресії для світової спільноти, вважає Яременко. Тож, це має стати справою не лише окремих організацій чи адвокатів. Держава Україна має усіляко допомагати своїм громадянам судитися з агресором.

У Мін'юсті рапортують, що з 1 липня по Україні відкриють 100 консультаційних центрів. Досвідчені юристи від держави безкоштовно допоможуть і з позовами до Євросуду, обіцяє перший заступник міністр юстиції Наталія Севастьянова. Крім того, радить дзвонити на "гарячу лінію" – номер є на сайті.

"Що стосується індивідуальних звернень до Євросуду з прав людини, ми наголошуємо, якщо громадянин має факти, що він постраждав від рук РФ, він може подати докази до Міністерства юстиції. Вони будуть приєднані до міждержавної великої скарги", – уточнила Севастьянова.

Велику міждержавну скаргу "Україна проти Росії", про яку говорить Севастьянова, Мін'юст подав більше року тому за три дні до "липового" референдуму в Криму. І досі приєднує до неї докази. Мін'юст відстоює інтереси чотирьох тисяч підприємств й кількох банків, чиє майно лишилося на анексованому півострові. Попередньо з Росії хочуть стягнути трильйон гривень.

"Хочу наголосити, що це ніяка не компенсація за те, що Крим забрали, анексували і виплатили гроші. Це сатисфакція за те, що країна-агресор порушувала конвенцію і користування цим майном на цій території було неможливим", – наголосила перший заступник міністра.

Севастьянова каже, щойно завершимо з доказами, справа "прогримить". Мовляв, у Стразбурзі обіцяють блискавичний розгляд.

Сповнена оптимізму й адвокат Юлія Науменко, яка веде справи простих громадян. Каже, скарги проти Росії рухаються в Євросуді з космічною для тамтешньої бюрократії швидкістю. Відчуває, що вони у пріоритеті.

Кореспонденти ТСН Ольга Кашпор, Світлана Павук

Залиште свій коментар

Вибір редакції