Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Дитинство на війні: як живуть маленькі українці під обстрілами на Донбасі

Понад 20 тисяч українських дітей живе в зоні конфлікту.

Кожна шоста дитина у світі живе поблизу військового конфлікту. В Україні через російську агресію понад 20 тисяч дітей виростають в зоні обстрілів. Малюки, які звикли жити поруч із військовими, часто не бояться пострілів, знають куди ховатись від вибухів. Проте не мають елементарних базових навичок спілкування.

Журналісти ТСН розшукали дітей, які поруч із гарячими позиціями граються на майданчику. Чи можливо на війні зберегти дитинство, дивіться у сюжеті ТСН.19:30.

Діти які виростають у прифронтовий зоні часто ростуть в ізоляції. Вони бояться звичайних гостей вдома у цивільному, але не бояться дорослих у військовий формі. В Україні виростає ціле покоління дітей під обстрілами які не знають мирного дитинства.

Родина, яка складається із трьох дорослих і двох маленьких дітей, мешкає на останній точці передової так званої Світлодарської дуги. Далі - окопи. Звідси, з лінії вогню, більшість людей виїхали ще в 2014-2015 роках, коли тут були важкі танкові бої. Майже ніхто не повернувся, окрім них.

Відео Понад 20 тисяч маленьких українців виростають у зоні обстрілів через російську агресію

Малюки, які звикли жити із канонадами та поруч із військовими, часто не бояться пострілів, знають куди ховатись від вибухів, проте не мають елементарних базових навичок спілкування. ТСН розшукала дітей, які поруч із гарячими позиціями граються на майданчику. Чи можливо на війні зберегти дитинство - далі.  

Понад 20 тисяч маленьких українців виростають у зоні обстрілів через російську агресію

Тетяна, матір дворічного Іллі та трирічного Назара, розповідає, що всі їхні сусіди - військові, з якими вони товаришують і допомагають їм. Втім, навіть ті дивуються тому, як їй вдається виховувати тут двох малюків. Жінка визнає, що діти все ж страждають від щоденних тривалих пострілів. Якщо молодший син не завжди розуміє небезпеку стрілянини, то старший, зізнається мама, сильно боїться. Назарчик щойно чує постріли, одразу біжить до будинку.

"Ми вмикаємо гучно музику, плескаємо в долоні, співаємо. Аби тільки вони якнайменше почули", - розповідає Тетяна. 

Енурез, депресія, заїкання - дитячі травми передбачити неможливо, кажуть експерти. Проте у цих дітей є головне для стабільного дитинства - поруч із ними мама.  

"Постійна її присутність для них це вже підтримка. Оскільки до шести років мама - це центр світу. Байдуже на все, якщо вона поруч", - зауважує волонтерка, правозахисниця Олена Розвадовська.

Інколи вийти погратися діти можуть на дитячий майданчик, який поблизу із позиціями військових. Їх туди відводить мама, коли немає пострілів, але зізнається, таке буває нечасто. 

Щоб діти мали дитинство навіть поруч із зоною обстрілів - мама із бабусею та дідусем тут працюють на господарстві, мріють про мир, проте, зізнаються, що із війною жити навчились. 

"У будинку ремонт.  Війна війною, а жити хочеться усім. Років за п'ять, коли ви приїдете знімати сюжет, як люди живуть після закінчення війни, сподіваюсь, ви зайдете в будинок із євроремонтом", - ділиться мріями Тетяна.

Кореспондентка ТСН Світлана Березівська. 

Залиште свій коментар

Вибір редакції