Донбаські "розборки". Як і за що конфліктують клани бойовиків між собою та з російськими військовими

Російські військові "зачищають" кулями незгодних бойовиків.

На окупованому Донбасі почастішали конфлікти як між ватажками та угрупуваннями бойовиків, так і між бойовиками та російськими військовими. У неугодних забирають не лише "бізнес", а й "зачищають" їх кулями.

Про це в інтерв'ю газеті "Дзеркало тижня. Україна" розповів керівник Антитерористичного центру при СБУ Віталій Маліков.

"Йдеться про конфлікти як всередині "владного середовища" — між ватажками та угрупованнями бойовиків, так і про їхні "внутрішні війни" з представниками російських формувань, які іноді переростають у збройні сутички. Під виглядом протидії "казнокрадству" терористи борються за керівні посади, доступ до фінансових потоків з РФ, встановлення контролю над постачанням енергоресурсів та російських "гуманітарних вантажів", а також за перерозподіл сфер впливу у тіньовому бізнесі. Загалом, на тимчасово окупованих територіях панує атмосфера взаємної недовіри між російськими офіцерами та місцевими польовими командирами. Незгодні з політикою керівництва "республік" члени незаконних збройних формувань, насамперед козачих підрозділів, відмовляються розформовуватися, входити до новостворених "корпусів" та "бригад", дезертирують і дедалі частіше вступають у збройні сутички з представниками "офіційної влади", – зазначив Маліков.

"ЗАЧИСТКИ", ЯКІ ПРОВОДЯТЬ РОСІЙСЬКІ ВІЙСЬКОВІ

Керівник Антитерористичного центру при СБУ нагадав про збройне зіткнення між бойовиками "7-ї ОМСБР 2-го армійського корпусу ЛНР" та працівниками "військової комендатури" з числа росіян у жовтні 2015 року в Дебальцевому, коли загинуло шість терористів.

"Такі дії представників російських спецслужб призвели до чергового загострення протистояння між "козачим рухом" та очільником "ЛНР" Ігорем Плотницьким. Після заяв керівників "Всевеликого війська Донського" про необхідність повернення під контроль козаків більшості окупованих міст Луганської області у Стаханові та Первомайську було запроваджено "комендантську годину", а в Ровеньках — заарештовано ватажка козачого формування "Русь" Сергія Бондаренка. Наразі загострюється конфлікт у селищі Озерянівка (передмістя Горлівки), де співробітники ГРУ ГШ ЗС РФ спільно з "силовиками" "ДНР" оточують бойовиків "загону спецпризначення "Троя", який звинуватив військове "керівництво республіки" у тотальній корупції та наявності кримінальних елементів в "органах влади", – прокоментував керівник Антитерористичного центру.

Основні причини конфліктів між бойовиками та їхніми російськими кураторами, які періодично завершуються відстрілом бойовиків, полягають у тому, що бойовики — некеровані, ділять сфери впливу, грабують і мародерствують.

"Бойовики "привілейованих" підрозділів і частина місцевих "силовиків" займаються мародерством, пограбуваннями, "дахуванням" бізнесу, тіньовим видобутком та постачанням до РФ вугілля, металобрухту й іншими злочинами. Наприклад, члени "батальйону "Сомалі", який очолює довірена особа Захарченка — Михайло Толстих (на прізвисько "Гіві"), та "11-го полку, 1-го армійського корпусу ДНР" займаються вирізкою металу на промислових підприємствах і демонтажем металевих конструкцій аеропорту Донецька. У листопаді 2015 року в місті Харцизьк представники "УБОЗ МВС ДНР", за підозрою у викраденні людей, вбивствах, викраденні автомобілів та інших матеріальних цінностей, заарештували "начальників поліції" Зугреса та Харцизька, а також харцизьких "керівників ДАІ", – розповів Маліков.

Росіяни розпочали "зачистки" ще з кінця 2014 року, "тобто відтоді, як росіяни стали структурувати підрозділи й заганяти "ополченців" під якісь вимоги або статут. Спробуйте поставити в жорсткі рамки сантехніка або забійника, який не знає, що таке дисципліна, і почувається господарем життя, бо тепер із допомогою зброї може вирішувати долі інших людей. М'яко кажучи, бойовики не хочуть підкорятися російським кураторам".

Починаючи з літа минулого літа, росіяни вже знищили від 30 до 50 бойовиків, зазначає "Дзеркало тижня. Україна".

"Непідконтрольні ватажки, які не виконують розпоряджень російських кураторів, фізично знищуються спецгрупами спецслужб РФ під виглядом українських ДРГ. Потім підпорядковані вбитим ватажках бойовики роззброюються і вводяться до складу інших підрозділів, у яких командні посади обіймають кадрові російські офіцери. Я підсумую операції зі знищення командирів підрозділів, бо вони — на слуху. За минулий рік на територіях обох псевдореспублік співробітники ФСБ Росії, залегендовані як "правоохоронні органи ДНР/ЛНР", ліквідували командира "групи швидкого реагування "Бетмен" Олександра Бєднова (на прізвисько "Бетмен"), "військового коменданта" міста Первомайськ Євгена Іщенка, керівника "батальйону "Привид" Олексія Мозгового, командира "6-го окремого козачого полку ЛНР", отамана "Всевеликого війська Донського" Павла Дрьомова (на прізвисько "Батя") і "заступника командира 100-ї бригади Республіканської гвардії ДНР" Євгена Кононова (на прізвисько "Кот"). У січні 2016 року також знищено одного з відомих польових командирів "3-ї бригади ДНР" на прізвисько "Боцман". Крім того, у 2015 році російські силовики проводили операцію з оточення баз та роззброєння бойовиків колишньої бригади "Схід" у Донецьку, в разі невиконання вимог — розглядалася можливість знищення цього угруповання. Здійснювалися також зачистки козачих формувань у містах Свердловськ, Ровеньки, Антрацит, Брянка та керівників міст Стаханов і Алмазна. Слід зазначити, що російські куратори продовжують у "ручному" режимі утримувати ситуацію на тимчасово окупованих територіях Донбасу під своїм контролем, усвідомлюючи, що ескалація конфліктів у "владній вертикалі" та підрозділах "ЗС ДНР/ЛНР" може призвести до розвалу "республік" і виникнення дрібніших псевдодержавних утворень, які не зможуть протистояти Збройним силам України", – уточнив Маліков.

ВНУТРІШНІ "РОЗБОРКИ" БОЙОВИКІВ ТА "ШАХРАЙ КУРЧЕНКО"

"Більшість внутрішньополітичних конфліктів пов'язані насамперед із боротьбою керівників псевдореспублік за посади, доступ до фінансових ресурсів, а також із перерозподілом сфер впливу в тіньовому бізнесі на окупованих територіях. Наприклад, керівник "ДНР" Олександр Захарченко усуває із займаних посад нелояльних "міністрів" та посадовців своєї "адміністрації", які контролюють окремі незаконні збройні формування, оскільки прагне встановити контроль над усіма фінансовими потоками "республіки". Для цього використовуються "МДБ ДНР" та інші підконтрольні Захарченку "силові структури", що вдаються до перевірок, "силових акцій" та арештів непокірних бойовиків. Триває конфлікт між Захарченком і "секретарем Ради безпеки та оборони ДНР", екс-командиром бригади "Схід" Олександром Ходаковським, який хоче очолити псевдореспубліку. Для зменшення впливу Ходаковського Захарченко, під виглядом реорганізації, намагався зарахувати півтори тисячі бойовиків "11-го полку" (колишня бригада "Восток") до штату "МВС ДНР". Але після особистих консультацій Ходаковского з кураторами з Москви було прийнято рішення залишити "11-й полк" у складі "1-го армійського корпусу ДНР". Між бойовиками підконтрольних Захарченку підрозділів "1-го АК ДНР" та "полком Ходаковського" тривають постійні конфлікти. Для посилення контролю над ситуацією керівник "ДНР" сформував "окремий полк спецпризначення МО ДНР" та "батальйон "Легіон" МНС ДНР", які виконують лише його особисті накази", – розповів керівник Антитерористичного центру.

На території "ЛНР" триває протистояння між місцевими "силовиками" та оточенням колишнього "міністра палива, енергетики і вугільної промисловості республіки" Ляміна, діяльність якого розслідується з участю правоохоронців із РФ.

"Окрім звинувачень у привласненні коштів на велику суму, його підозрюють у нецільовому використанні російської "гуманітарної допомоги", призначеної для сектора ПЕК окупованої частини Луганської області. Нещодавно, за вказівкою глави "ЛНР" Ігоря Плотницького, "органи МВС республіки" розпочали обшуки на Ровеньківській нафтобазі у справі зникнення за одну добу 400 тонн паливно-мастильних матеріалів. За результатами перевірки діяльності "держрезерву ЛНР", комісія з РФ виявила багато порушень, пов'язаних зі списанням продуктів, у тому числі з "гуманітарних конвоїв". Останній у часі конфлікт у "владній верхівці ЛНР" був локалізований заміною "голови ради міністрів ЛНР" Ципкалова на лояльного до Плотницького "екс-міністра внутрішніх справ" Козлова. Конфлікт між Плотницьким і Ципкаловим загострився після тимчасової заборони діяльності на території "ЛНР" структур Сергія Курченка, якого вони звинувачують у зриві постачання нафтопродуктів, ухилянні від сплати податків та дестабілізації суспільно-політичної обстановки. Щодо Курченка — там ціла детективна історія. Не стану заглиблюватися в тему, але там були дуже цікаві схеми розрахунків, через які вони називають Курченка шахраєм. Внаслідок цього "міністерство доходів та зборів ДНР" висунуло "Донбасоблгазу" Курченка "податкові" претензії на 21 млн грн",– зазначив Маліков.

КОНФЛІКТ МІЖ ЗАХАРЧЕНКОМ ТА ПЛОТНИЦЬКИМ

Захарченко і Плотницький також конфліктують між собою та наввипередки скаржаться один на одного в Кремль.

"Боротьба між кланами й справді ведеться. Останнім часом почастішали звинувачення з боку лідерів "ДНР" на адресу верхівки "ЛНР" у недопостачаннях на окуповані території Донецької області російського газу та "гуманітарних вантажів" із РФ. Тим часом Путін діє на Донбасі за моделлю прихованого англійського управління. Свого часу британці, щоб гнів не впав на корону, використовували у своїх колоніях місцевих, які мали взяти на себе весь негатив, тоді як самі британці з-за лаштунків смикали їх за ниточки. Путін тепер діє так само. Уже не одного представника збройних формувань росіяни замінили, тому гадаю, що найближчим часом ми почуємо ще не про одну заміну там", – прогнозує Маліков.

Тим часом під час прийому на роботу на Донбасі бойовики змушують людей вступати до їхній партій.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: