95 оборонців «Азовсталі», яких вдалося звільнити під час останнього обміну, наразі – під посиленим наглядом лікарів.
У колишніх полонених не лише тяжкі поранення та ампутації, багато хто з них у російському полоні ледь не дійшов до дистрофії. Та попри все, захисники Маріуполя сподіваються якомога швидше вийти з лікарні та повернутися на фронт, ідеться в ТСН.
З пораненнями та бойовим стресом, але вдома. Хлопці, завдяки яким два місяці тримався Маріуполь, нарешті в безпеці на підконтрольній Україні території.
Захисники Маріуполя стримували ворога, як могли. З заводу вийшли, лише коли зосталися в абсолютній ізоляції – ані боєприпасів, ані ліків уже не було. «Я був спочатку в "Азовсталі", потім на позиціях, потім уже б/к закінчувався, йшли на завод», - розказують бійці.
Довгі два місяці вони утримували сили росіян навколо «Азовсталі», не даючи їм перекинути резерви на інші напрямки. А потім потрапили в полон. І їх розкидали по всіх можливих напрямках – від виправної колонії в Оленівці і аж до самого Донецька. Фізичного тиску, кажуть поранені, не здійснювали, але от психологічно було непереливки.
«О 6 ранку в нас був підйом. Ми слухали гімн Росії. Потім о 8 годині було шикування, перерахунок. Після цього ми ходили на приймання їжі…» - розказує Михайло.
«Три ложки їжі, все на воді, тобто поїв ти, дві години і знову їсти хочеться. Тобто малі пропорції, годували, принижували морально, ми у них "терористи" були, ніби ми стріляємо, вони не стріляють, вони прийшли нас "визволяти"…» - розказують бійці.
Після пережитого на «Азовсталі» в полоні їм було нестрашно, зізнаються бійці. Рятувала надія – всі вірили, що мають повернутися додому.
«Перший обмін, число не згадаю, нас вже повантажили в автобуси з госпіталя. Ми від’їхали на 500 метрів, і сказали, що українська сторона відмовляється вас забирати», - розповідають оборонці Маріуполя.
Майбутній обмін зривався двічі, але зараз частина звільнених захисників нарешті відпочивають в українській лікарні. Їх відгодовують та забезпечують усім - від одягу до телефонів, аби вони могли поговорити з рідними. Чи не усі потребують додаткового медичного нагляду. Як кажуть лікарі, за хворими в полоні росіяни доглядали лише так, щоб ті не померли. «Мені здається, їм не надавали належну допомогу, тому що і пов’язки були брудні, і рани були нагноєні, і хлопці були дуже виснажені, такі навіть кахетичні, тому, як на мене, допомога була неадекватна», - каже хірург Дмитро Мялковський.
Звільнити з полону вдалося тільки 95 маріупольських захисників. Загалом на обмін чекають ще майже 2,5 тисячі оборонців «Азовсталі». Хлопці, які зараз у шпиталі, зазначають, затримуватися тут не будуть. Після одужання частина хоче одразу повернутися назад, бо війна наразі не закінчена.
Читайте також:
"НАТО зробила для України так багато, як тільки могла" - очільник МЗС Литви
Втрати російських окупантів в Україні перевалили за 36 тисяч осіб - Генштаб
Російські окупанти ракетами обстріляли Харків: знищено школу, є загиблі мирні жителі