Бої на Світлодарській дузі. Чим ця ділянка фронту важлива і чому там постійні обстріли
Обстріли позицій ЗСУ і мирного населення посилились після заяви росіян про свій вихід із Центру за контролем над припиненням вогню на Донбасі.

У понеділок, 18 грудня, на Донбасі бойовики відкрили вогонь із "Градів" по селищу Новолуганське, що розташоване поблизу Світлодарська.
Внаслідок обстрілу поранення дістали 8 осіб, серед них одна дитина. 6-річна дівчинка, яка отримала психологічну травму, наразі перебуває в лікарні.
Також важким озброєнням було пошкоджено 50 будівель, в тому числі школи, дитячого садку та фельдшерсько-акушерського пункту. Як повідомляє Відділ комунікації поліції Донецької області, поліцейські охороняють пошкоджений район від мародерства, документують наслідки теракту та допомагають мирним мешканцям.
У селищі було пошкоджено лінію електропередач та газопровід, населення частково залишилося без світла і тепла. У будівлі Новолуганської селищної ради розгорнуто оперативний штаб, на місці працюють рятувальники. Зазначимо, у Новолуганському проживають понад 3,7 тис. осіб, з них понад 500 дітей. Саме туди напередодні втікли мешканці звільнених сіл Травневе та Гладосове через нескінченні обстріли бойовиків. Проте снаряди бойовиків потрапили і до цього селища.
За словами глави Донецької ВЦА Павла Жебрівського, російські найманці випустили щонайменше 15 снарядів. Сьогодні, 19 грудня, ГПУ повідомила, що вчергове зафіксувала збройну агресію Росії під час обстрілу селища Новолуганське, що на Донеччині. Так, слідчою групою під час огляду місця події виявлено факти присутності Збройних Сил Російської Федерації на тимчасово окупованій території України, передає прес-служба Генпрокуратури. Після обстрілів було знайдено уламки снарядів та реактивних двигунів системи "Град" з маркуваннями, які згідно з інформацією Міністерства оборони України на озброєнні ЗСУ ніколи не перебували.
У штабі АТО наголосили, що на Луганському напрямку епіцентром напруженості залишається Світлодарська дуга. Тут у вечірній час бойовики з важкої артилерії калібру 152-мм, мінометів, гранатометів і кулеметів вели вогонь по позиціях довкола Луганського. У цьому ж районі зі 120-мм мінометів обстрілювали військових у Зайцевому і Травневому.
За добу на передовій загинули троє українських воїнів. У Зайцевому бойовики поцілили просто у бліндаж – через вибух загинуло двоє закарпатців та один військовий з Чернігівщини, які служили у 128-й бригаді. Ще восьмеро бійців зазнали поранень на Світлодарській дузі. Штаб АТО прогнозує посилення тиску бойовиків у зв’язку з рішенням Росії вивезти своїх військових зі спільного центру координації та припинення вогню.
Тим часом, український блогер та лікар Олександр Чернов повідомив, що за його інформацією, станом на п’яту годину ранку 19 грудня поблизу окупованої Горлівки було вбито чотирьох бойовиків та ще 9 поранено. Також у Луганській області, у тимчасово окупованому Первомайську українськими бійцями було поранено мінімум 8 бойовиків та ще трьох було знищено. Наразі, офіційного підтвердження цієї інформації немає.
Сьогодні, 19 грудня, за інформацією штабу АТО після обстрілу Новолуганського реактивними системами залпового вогню було випущено десять артилерійських снарядів калібру 122-мм та понад сорок важких 120-х мін неподалік Травневого. А близько ще двадцяти снарядів 122-го калібру розірвалося довкола Гладосового.
Варто зазначити, що наприкінці листопада завдяки блискавичній спецоперації під контроль України повернули Травневе і Гладосове, що поблизу Світлодарська, Луганської області. Ці населені пункти були у так званій сірій зоні, де панує безвладдя, з якої найманці обстрілювали українські позиції. Проте, за словами офіцера Генштабу Збройних сил України Владислава Волошина, ці села "ніхто не звільняв", тому що вони і так розташовувались на контрольованій урядом території. Волошин зазначив, що, згідно з Мінськими домовленостями, українські військові на підконтрольній собі території можуть проводити будь-які дії щодо зміни тактичного положення та передислокації підрозділів.
Після займання нових позицій, українські військові з обох боків дедалі ближче підходять до Горлівки - величезного індустріального міста. Але до тієї лінії розмежування за Мінськими угодами ще дуже довго йти, тому що вона за Дебальцевим, яке українські військові залишили 2015-го.
Також на початку грудня десантники з 95-ї житомирської бригади цілком також узяли під свій контроль селище Верхньоторецьке Донецької області, що розташоване на трасі Ясинувата – Горлівка. Українські військові контролювали лише його північно-західну околицю. Бойовики "ДНР" стояли на півдні. Через Верхньоторецьке проходили контрабандні шляхи, а крамниці в окупованій частині села працювали за рублі, а люди жили за московським часом.
Саме всі ці події вплинули на настрої бойовиків, вони почали втрачати свої позиції та відступати та продовжувати активніше гатити з важкого озброєння по українським селищам. Бойовики не можуть заспокоїтись після втрати контроля над двома селами біля Світлодарська. Зокрема, за ніч по Гладосовому та Травневому можуть прилетіти до півсотні мін. Терористи хочуть змусити українців відступити, але це дає тільки зворотній ефект.
ТСН.ua з’ясував, що саме зараз відбувається на Світлодарській дузі, чому саме цей напрямок найзапекліший і чого очікувати від бойовиків далі.
Військовий кореспондент ТСН Андрій Цаплієнко зазначив, що ворогові не дають спокою наші звільнені села, саме тому вони розстрілюють мирних жителів з “Градів”.
“Два тижні поспіль вони били з артилерії по селищам Травневе (колишній Металіст) і Гладосове. У підсумку, не витримавши ночівель в підвалах, багато жителів пішли в Новолуганське, яке рік тому повернулося під контроль української армії. І ось, сьогодні, приблизно о 17:00 російські найманці почали обстріл Новолуганське. "Градами". Реактивні "Гради" б'ють не точково, а по площах. Щоб було зрозуміло, "Сепар" обстрілюють не військові, а житлові будинки. Прямо зараз. Будинки у вогні. Серед мирних є поранені”, – зазначив Цаплієнко.
За його словами, також стало відомо, що підрозділи росіян, які стоять "другим ешелоном" за спинами бойовиків, проводять навчання: “Їхня легенда багато що пояснює. Витіснення Збройних Сил України з сіл в прифронтовій смузі”.
“Пазл складається. Вони не збираються припиняти вогонь. Навпаки. Заморожений конфлікт вони знову хочуть розморозити. І добитися хоч якихось перемог. До "виборів" Путіна. Чи готова до цього Україна?”, – додав він.
Сьогодні, 19 грудня, стало відомо, що російські та українські представники в СЦКК покинули окупований Луганськ. Напередодні МЗС РФ заявило про відкликання російських представників СЦКК з Донбасу. Оскільки їхні представники, нібито, "стикалися з серйозними труднощами через позицію української влади". МЗС України назвало такий крок черговою провокацією, яка істотно підриває Мінські угоди.
Також у МЗС України наголосили, що цим рішенням Кремль значно підвищує безпекові ризики для СММ ОБСЄ, зокрема з метою нав’язування Україні та її міжнародним партнерам неприйнятного варіанту розміщення миротворців ООН на Донбасі.
У так званій “Народній міліцї ДНР” не виключають, що висновок російської сторони з СЦКК призведе до загострення ситуації в регіоні.
Наразі російські та українські представники покинули так звану “ДНР” і вже перебувають у підконтрольному Україні Соледарі. Варто зазначити, що українські офіцери СЦКК залишаться у Соледарі у подальшому та сприятимуть роботі місії ОБСЄ.
Тим часом, бойовики “ДНР” незважаючи на призупинення роботи російських представників СЦКК мають намір продовжити роботу в штатному режимі, а також вести діалог з представниками СММ ОБСЄ і українською стороною.
У російському представництві СЦКК передали контакти бойовиків “ДНР” до Спільного центру керівництва СММ ОБСЄ для подальшої взаємодії.
За словами політичних та військових експертів, рішення Росії відкликати з України всіх своїх військових, представників РФ у СЦКК, є частиною гібридної війни, яку провадить російський президент Володимир Путін.
Своєю чергою, представник України в робочій підгрупі з питань безпеки Тристоронньої контактної групи Євген Марчук заявив, що відкликання російських військових зі складу СЦКК практично унеможливить забезпечення режиму тиші, якщо воно буде укладене у Мінську 20 грудня.
Він нагадав, що 20 грудня відбудеться останній цього року 73-й раунд переговорів в Мінську, у порядку денному робочої групи з питань безпеки стоїть спроба домовитися про припинення вогню уздовж всієї лінії зіткнення хоча б на період новорічно-різдвяних свят і зимових канікул.
"Як цього досягти - технологія напрацьована і апробована, Вона спрацювала в 2016 році, коли тоді вдалось утримати режим повної тиші протягом 6 тижнів. Так звані хлібне і шкільне перемир'я в 2017 році були невдалими. Дуже важливу роль в забезпеченні цієї технології відіграють військові Спільного центру контролю і координації (СЦКК), куди входять українські і російські військові. На відміну від патрулів СММ ОБСЄ, вони мають повноваження і можуть швидко втручатися в ситуацію, щоб припинити порушення режиму тиші. Російські військові - в порушення з боку ОРДЛО, а українські - з боку ЗСУ. Акція російського керівництва по відкликанню своїх військових із складу СЦКК практично унеможливить забезпечення режиму тиші, навіть якщо домовленність завтра буде досягнута", - зауважив Марчук.
Іван Якубець, військовий експерт, полковник запасу та член Експертної Ради ЦДАКР.
– Тут не все так просто. Зараз питання буде ускладнюватися. Не слід очікувати рішучих та відвертих дій. Але в зоні зіткнення можливі нові захоплення населених пунктів, як сірої зони, так і не тільки. Можливе нанесення ударів по нашим підрозділам на передовій і так далі. Загострення буде йти активніше. Можливо, більш активно буде здійснюватися диверсійна робота. Привід цього питання те, що Росія зараз хоче довести, що вона перебуває на виборчому етапі і їй не до цього, і їй це непотрібно. Але це не так. Я вважаю, що бойовики зараз займуть більш жорстку та активну позицію на лінії зіткнення. Вони не будуть відбивати території, бо для них це не має значення. Вони зараз будуть ще більше стріляти по мирним жителям і казати, що це робимо ми. Їхні провокації стануть ще більше активні, щоб нас дискредитувати. На Новий рік, може, і буде якесь затишшя, проте кволе.
Ніхто не знає, як воно буде потім. А щодо тих населених пунктів, які були у сірій зоні, так, вони підконтрольовані нам, проте, на те вона і сіра зона, тому що там дуже швидко все змінюється. Бойовики не будуть брати ці території, вони їм не потрібні, вони просто будуть продовжувати лити кров навколо, там, де їм це зручніше.
Валентина Сулима