Іноземний легіон: як громадяни інших країн, які воюють в лавах ЗСУ, намагаються отримати український паспорт

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

У разі його неотримання їм загрожує депортація та суд за найманство.

Видачу Росії інгуша Тимура Тумгоєва десятки іноземних добровольців сприйняли як сигнал – без легального статусу вони будь-якого моменту можуть бути вислані з України.

Генпрокуратура стоїть на своєму: немає жодного доказу того, що Тумгоєв воював на Сході, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень. Командир добробату Андрій Гергерт каже про свідків, які Тимура там бачили.

"Але він був, і є свідки, інша справа, що його не знімали під час боїв у селах Водяне і Широкине, бо він переживав і просив, щоб його не знімали, тому, що в нього родина там залишилася, ми знаємо, що йому виносять смертний вирок, бо знаємо, що його пісня заспівана", - розповів він.

Якщо ти доброволець, юридично довести твою участь у війні на Сході майже неможливо. Тебе немає – ні в документах, ані в бойових розпорядженнях. Єдиний вихід – підписати контракт зі Збройними силами України. Український закон дозволяє брати у військо громадян інших країн. Але людина з іноземним паспортом та військовим квитком Збройних сил України знову потрапляє в несподівану пастку.

Джузеппе Доніні, колишній офіцер італійської поліції, колишній доброволець, вирішив не повторювати долі товариша. Тепер він легально воює в одній з українських бригад. Та він побоюється, що на батьківщині його можуть звинуватити в найманстві.

"Я вважаю себе добровольцем, тому що я не заробив жодного центу на цій війні, все, що на мені, я купив за власні гроші, я живу дуже далеко, за океаном, і кожен квиток сюди для мене це значна сума", - зазначає італієць.

Кожну відпустку він витягає з кишені кілька сотень євро лише на квиток - його дружина та двоє дітей живуть у Мексиці. Родина теж боїться повертатися до Італії через імовірне звинувачення глави сім’ї в найманстві.

"Хотів би перевезти сюди мою сім'ю. Але є ризик, що їх звідси депортують. Позаяк я не громадянин України", - скаржиться Джузеппе.

Тож треба український паспорт. Спочатку Джузеппе спробував короткий шлях: звернувся через ефір до президента України. Попросив українське громадянство.

Потім вирішив іти довгим шляхом: офіційно стати солдатом та воювати три роки. Бо після трирічного контракту в Збройних силах український закон дозволяє іноземцям отримувати український паспорт.

"Іноземцям дозволили служити в армії, і це добре, тому що уряд може контролювати все, що відбувається на фронті", - підкреслює Джузеппе.

Для Ахмеда з далекої африканської країни Судан українське громадянство теж стане заслуженим призом після трьох років контракту. У суданський армії Ахмед не служив жодного дня. Каже, через політичні переконання.

"Навіть (строкової служби) у мене не було в Судані. Я, як би, "закосив" навіть (строкову службу). Тому що ми там під диктатором", - розповідає Ахмед Абдулразік.

Після такого зізнання повернення до Судану виглядає сумнівним. Але головний стимул захищати нову батьківщину для нього з’явився вже тут – дружина-українка і двоє дітей.

"Де мій будинок, де моя родина, це моя батьківщина. Для мене документи мало що значать, більше - почуття", - зазначає Ахмед.

Звісно, для іноземця потрібна серйозна мотивація, щоби воювати і виживати в українських окопах. Проте невідомо, що підштовхнуло вдягти український однострій цього хлопця з американської глибинки.

"Відчував якийсь внутрішній поклик приїхати сюди… Я день і ніч мріяв сюди приїхати. Мене надихали розповіді американців, які встигли за Україну повоювати, та болісна історія вашої незалежності", - розповідає Тайлер Джонс.

У нього не було жодної військової підготовки – лише курс польової медицини. Це не завадило йому підписати контракт з українськими Збройними силами - на три роки.

"Таю показуєш завдання, вогневі завдання, і він все чітко розуміє", - розповідає командир американця.

За словами Джонса, єдиною перевагою окопної війни є те, що накази не є такими складними. У найближчих планах Тайлера – вивчити українську, щоби лексикону вистачало більше, ніж на епітети в бік агресора.

"Після контракту думаю залишитися в Україні, викладати англійську, працювати перекладачем або відкрити ресторан справжнього американського барбекю", - ділиться своїми планами американець.

Три роки в українських шанцях – занадто довгий термін, щоби плани залишалися незмінними. Утім, на відміну від інших іноземців, Тайлер може собі дозволити розкіш повернутися додому – бо його батьківщина толерантно ставиться до своїх громадян в українському однострої.

Андрій Цаплієнко

ВідеоІталієць, який воює проти Росії, готовий поміняти італійський паспорт на український

Опинитися вдома за ґратами за службу в українській армії - цілком реальна перспектива для європейських добровольців, доки вони не матимуть паспорт із тризубом. Тут вони - герої, а вдома - найманці. Щоб отримати українське громадянство іноземні добровольці мусять відслужити три роки в ЗСУ. 

Італієць, який воює проти Росії, готовий поміняти італійський паспорт на український

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції